Rośliny o pokroju zwisającym, czyli jakie?
Są to bujne, wspaniałe formy rozrastające ze spontaniczną radością. Ich piękno przejawia się zarówno w szczególe liści i pędów, jak ogólnym kształcie całej rośliny. Tworzą parasole jak paprocie lub oplatają ściany jak epipremnum.
kwiaty o pokroju zwisającym – Epipremnum
to rodzaj wiecznie zielonych roślin pochodzących z Azji, Australii oraz wysp Pacyfiku. Jest to roślina pnąca. Pędy mają około jednego metra długości i tendencję do zwisania ku dołowi. Liście są zielone lub zielonożółte. Roślina lubi jasne i ciepłe stanowisko, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewać w okresie wegetacji należy dwa razy w tygodniu, zimą tylko raz. Jako podłoże wystarczy uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Zbyt rozrastające się pędy można przycinać nożem lub nożyczkami.
Paprocie to rośliny występujące w dolnych partiach lasów na całym świecie. Rosną tam w półcieniu, w wilgotnej, próchniczej ziemi. Oczekują podobnych warunków w naszych domach. Powinny mieć zapewnione przepuszczalne, żyzne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH 4,5-5,5. Optymalna jest ziemia kompostowa zmieszana z torfem i próchnicą.
kwiaty o pokroju zwisającym – Philodendron
pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki od Meksyku po Argentynę. Hodowany jako roślina doniczkowa kwitnie bardzo rzadko. Najczęściej uprawiane odmiany to philodendron pnący i czerwieniejący. Są wymagające jeśli chodzi stanowisko. Najlepiej doświadczalnie sprawdzić, jak roślina wygląda rosnąc w konkretnym miejscu – czy światła jest za dużo, czy za mało. Konieczne jest również zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Należy często zraszać liście, w okresie wzrostu podlewać i nawozić. Optymalna temperatura od wiosny do jesieni wynosi od 18 do 25 stopni Celsjusza (zimą 15-18 stopni). Philodendron w związku ze swym rozrostem i w zależności od odmiany ma dwie drogi (albo wspinanie się na różnego rodzaju podpory, albo swobodne opadanie, zwisanie pędów w dół).
kwiaty o pokroju zwisającym- Bluszcz
to gatunek wiecznie zielonego pnącza. Występuje w Europie, Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Kaukazie, w Azji. Można go znaleźć również w polskich lasach. Miejsce jego egzystencji powinno być zacienione. O dekoracyjności bluszczu decydują liście. Ma również zielonkawe kwiaty i czarne owoce. Cała roślina jest trująca. Lubi żyzne podłoże, bogate w wapń, o odczynie zasadowym. Powinno być wilgotne. Bluszcz potrafi pięknie i bujnie rozkrzewić się nie tylko w ogrodach czy parkach, ale i naszych mieszkaniach.
Rhipsalis
to rodzaj sukulenta z rodziny kaktusowatych. Są to głównie epifity. W większości nie posiadają cierni, co jest cenną zaletą. Występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Wzrok obserwatora podziwiającego ich urodę przykuwają zwisające, rozgałęzione pędy (cienkie, wałeczkowate lub płaskie). Mogą mieć nawet kilka metrów. Kwiaty i owoce nie są atrakcyjne. Ripsalis lubi półcień, rozproszone światło słoneczne. Latem zraszamy i podlewamy regularnie. Doniczkę umieszczamy w podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie (zimą podlewamy rzadziej). Zalecana jest ziemia liściowa lub kompostowa z torfem włóknistym, z domieszka gruboziarnistego piasku.
Syngorium
zwana też zroślichą to roślina – rodzaj wiecznie zielonych pnączy. Pochodzi z lasów deszczowych tropikalnych rejonów Ameryki. Jako roślina doniczkowa zroślicha nie kwitnie, ale rekompensuje to pięknymi liśćmi. Ma dwie możliwości. Może się wspinać na podporach albo dekoracyjnie i malowniczo zwisać np. z kosza.Jej stanowisko powinno być widne, ale osłonięte od zbyt gwałtownej ekspozycji na słońce. Światła nie może być jednak zbyt mało (zalecane dla właściciela ćwiczenia z obserwacji stanu podopiecznego). Optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach musimy zwracać uwagę na wilgotność powietrza. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Zalecany jest odczyn lekko kwaśny. Zroślicha jest rośliną trującą.
Cissus rombolistny to gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych. Pochodzi z Ameryki od Meksyku po Boliwię. Roślina ma elastyczne, rozgałęzione, zwisające pędy. Ich długość waha się od jednego do trzech metrów. Nazwę rombolistny nadały cissusowi liczne, ciemnozielone liście o oryginalnym kształcie (każdy liść składa się z trzech romboidalnych części). Niepozorne kwiaty tego gatunku nie rosną w uprawie domowej. W miarę dojrzewania rośliny pojawiają się za to elastyczne, niezbyt liczne wąsy. Jest to organ czepny. Pomaga rosnąć na kratach i innych podporach. Roślina może również zwisać. Stanowisko powinno być jasne, o rozproszonym świetle. Zalecana temperatura latem to 20-24 stopni Celsjusza, zimą 16-18 stopni. Cissus oczekuje ziemi wilgotnej, nie mokrej. Ułatwi to przepuszczalne podłoże i duże otwory w dnie doniczki.