Blog > Porady > Kaktusy: przegląd najpopularniejszych gatunków

Kaktusy: przegląd najpopularniejszych gatunków

W tym miesiącu zarówno w salonie firmowym Tomaszewski, jak i na naszej stronie internetowej, duży nacisk kładziemy na kaktusy, którymi chcemy Was zainteresować. Te egzotyczne rośliny o często zaskakujących kształtach i kolorach mogą być ozdobą mieszkań, biur czy tarasów. W dzisiejszym tekście zaprezentuję Wam wybrane gatunki kaktusów i zapoznam Was z tajnikami ich uprawy i pielęgnacji.

Kaktusy: cereus peruwiański

Jednym z najpiękniejszych kaktusów o pokroju kolumnowym jest cereus peruwiański. W dobrych i sprzyjających warunkach kaktus ten może osiągnąć nawet 3 metry wysokości! Dorosłe okazy wytwarzają dekoracyjne białe kwiaty, które dodają im dużo uroku. W sprzedaży można dostać także odmiany 'monstrous’ o kolumnowym pokroju, ale bardzo zmiennym, pogarbionym kształcie. Pielęgnacja tego gatunku jest bardzo łatwa. Latem może zostać wystawiony na zewnątrz – do ogrodu lub na balkon – a zimą zapewnijcie mu temperaturę około 12 stopni. W sezonie nawozi się go specjalnym nawozem do kaktusów raz na 10-14 dni. UWAGA: Brak słońca sprawi, że kolumny będą wiotkie. Wybierajcie dla niego stanowisko słoneczne. Cereusa przesadza się co 2 lata.

Kaktusy: opuncja

Nie wyobrażam sobie, aby w artykule nie wspomnieć o tym gatunku. Ma on bardzo charakterystyczny kształt. Jest na tyle atrakcyjną rośliną, że można uprawiać ją nie tylko w mieszkaniach na słonecznych parapetach. Istnieją gatunki, które z powodzeniem odnajdą się w polskich ogrodach. Bez problemu znoszą nawet nasze niełatwe pogodowe warunki bez konieczności wykopywania ich ziemi.

kaktusy
Najpopularniejszą opuncją spotykaną w sprzedaży jest opuncja figowa, której owoce są jadalne. Przy pielęgnacji opuncji należy zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ wiele z nich pokrytych jest cierniami, zwanymi glochidium. Wyrastają one w pęczkach i po wbiciu się w skórę mogą powodować bolesne zranienia. Wszelkie zabiegi przy tych roślinach należy przeprowadzać w rękawiczkach. Żeby jednak nie demonizować tego gatunku, który ma przede wszystkim zalety, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na piękne kwiaty wyrastające na szczytach pędów – najczęściej w kolorze żółtym lub purpurowym. Zapewnijcie roślinie widne miejsce – latem wystawcie ją na słoneczny balkon lub taras. Zimę natomiast domowe opuncje powinny spędzić w chłodnym miejscu o temperaturze 6 – 8 stopni.

kaktusy

Kaktusy: wilczomlecz trójżebrowy

Ten gatunek dorasta do około 3 metrów wysokości. W polskich domach jest spotykany już od wielu lat. I choć zadomowił się w naszych mieszkaniach na dobre, to niestety nie zakwita w domowych warunkach. Poza wilczomleczem trójżebrowym o zielonym kolorze można spotkać także odmianę 'Rubra’, która ma czerwone pędy i liście. Wymieniając wilczomlecze warto wspomnieć także wilczomlecz lśniący, często spotykanych w naszych mieszkaniach. Nie można też w tym miejscu pominąć gwiazdy betlejemskiej, która jest nieodłączną dekoracją domów i biur w okresie Bożego Narodzenia.

kaktusy

Bardzo łatwa w pielęgnacji uprawie jest mammillaria.

kaktusy

Kaktusy szczepione – co to takiego?

Prawdziwym hitem dla osób, które lubią różnokolorowe rośliny, będą z pewnością szczepione kaktusy bezchlorofilowe. Szczepiona forma przybiera różnego rodzaju kształty i kolory – od żółtego przez czerwone, pomarańczowe, po różowe. Możecie zadać pytanie: jak to jest możliwe, że powstało takie „dziwactwo”? Dzieje się to w ten sposób, że kaktusy są szczepione na podkładkach – często taką funkcję pełni cereus peruwiański, o którym pisałem już w tym tekście. Pielęgnacja takich kaktusów nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejsze jest dopilnowanie, aby nie przebywały w pełnym słońcu. Kolorowa zaszczepiona część może zostać bowiem dotkliwie poparzona promieniami słonecznymi. Podczas wybierania okazów przy zakupie należy dokładnie obejrzeć rośliny i upewnić się, czy nie ma na nich śladów zgnilizny, brązowych plam (które mogą być objawem jakiejś choroby), a także uszkodzeń.

kaktusy

A już za tydzień w naszym dziale Porady znajdziecie tekst między innymi o tym, jak przesadzać kaktusy. Jak zawsze zachęcam do śledzenia naszej strony i profilu na Facebooku!