Jak nawozić kwiaty doniczkowe
Jak nawozić kwiaty doniczkowe, to pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy kwiatów w domu. Zanim odpowiem na pytanie jak to robić warto się zastanowić, dlaczego trzeba to robić? Kwiaty domowe jak każda zielona roślina, potrzebne składniki odżywcze produkuje w procesie fotosyntezy. Pozostałą część czerpie z gleby. Gleba ogrodowa ma możliwość regeneracji i użyźnienia. Stale odkładające się w niej składniki materii organicznej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego znacznie jej to umożliwiają. Kwiaty doniczkowe już tak łatwo nie mają….
Dlaczego nawozimy kwiaty doniczkowe?
Wszystkie rośliny zielone, bez znaczenia czy tylko ozdobne w liście czy też kwitnące, potrzebują odpowiednich składników pokarmowych. Głównie chodzi o makroelementy azot, potas i fosfor, oraz mikroelementy jak żelazo mangan czy cynk w odpowiednich proporcjach. Odpowiednia suplementacja pozwala roślinom na prawidłowy wzrost, zapewnia odpowiednie kwitnienie i owocowanie. W warunkach naturalnych rośliny czerpią te substancje z gleby. Jednak rośliny doniczkowe mają utrudniony dostęp do jej świeżych zasobów. Doniczki w końcu mają ograniczoną pojemność.
Zawartość składników pokarmowych w nawozach
Zanim wybierzemy odpowiedni nawóz musimy przeanalizować zapotrzebowanie roślin na odpowiednie składniki pokarmowe – Azot – przyspiesza wzrost roślin, pobudza je do szybszego wzrostu, jednak nadmiar osłabia kwitnienie. Fosfor – wspomaga wzrost systemu korzeniowego, wzmacnia roślinę i przygotowuje do zimowego spoczynku idealny na koniec wegetacji roślin. Potas – dzięki niemu możemy liczyć na zdecydowanie obfitsze kwitnienie i owocowanie roślin.
Rodzaje nawozów
Warto zwrócić uwagę na to, że w sklepach dostępne są nawozy jedno składnikowe oraz wieloskładnikowe, jak i nawozy specjalistyczne dedykowane konkretnym rodzajom roślin. Jednocześnie nawozy w sklepach ogrodniczych możemy znaleźć w różnej formie. Dostępne są preparaty w różnych formach. Nawozy o przedłużonym działaniu – postać pałeczek wciskanych wprost w ziemię, w postaci granulatu który mieszamy z ziemią doniczkową, nawozy naturalne jak biohumus, mączka rogowa, guano. Koncentraty – preparaty w postaci koncentratów do mieszania w odpowiednich proporcjach z wodą. Gwarantują one natychmiastowe działanie. Aplikatory – odpowiednio skonstruowane pojemniki, które umieszcza się wprost w doniczce i pozwala wyciec płynowi wprost do gleby.
Ja osobiście rekomenduje preparaty do rozcieńczania w wodzie, którą następnie podlewamy kwiaty, ponieważ roślina dostaje zarówno odpowiednią ilość wody jak i substancji odżywczych.
Wybór odpowiedniego nawozu
Postać nawozu, jaki wybierzecie nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ lepszy jest jakikolwiek nawóz niż żaden. Pamiętać jednak trzeba, że duża ilość nawozu do kwiatów doniczkowych wcale nie oznacza lepszego efektu. Osobiście polecam nawozy, które są specjalnie rekomendowane do konkretnych gatunków roślin. Dostępne są na rynku nawozy specjalistyczne przeznaczone dla konkretnego gatunku roślin – dla paproci, palm, roślin kwitnących, sukulentów i kaktusów lub roślin o ozdobnych w liście. Zawsze jednak pamiętajcie o czytaniu instrukcji, w której zawarte jest odpowiednie dawkowanie.
Kiedy nawozić kwiaty doniczkowe
W większości przypadków okres wegetacyjny roślin to okres od marca do października. Właśnie w tym okresie rośliny przygotowują się do szybszego wzrostu, kwitnienia czy też późniejszego owocowania. Wiosna pobudza roślinę do wypuszczania nowych pędów i rozwoju. To jednak wymaga odpowiedniej ilości nawozu. W przeciwnym razie może nastąpić zatrzymanie wzrostu rośliny, żółknięcie i blednięcie liści, brak kwitnienia lub mało obfite kwitnienie w skrajnych przypadkach obumieranie rośliny. Pamiętać trzeba, że są rośliny, które nie potrzebują okresu spoczynku lub kwitną w okresie zimowym i tych te reguły nie dotyczą. Należą do nich paprocie, draceny, juki, skrzydłokwiaty, fikusy, azalie, kalanchoe, cyklameny, poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie.
Jak nawozić kwiaty doniczkowe?
Doszliśmy do sedna sprawy, przede wszystkim REGULARNIE. Dzięki temu nie doprowadzimy do wyjałowienia gleby i substancji odżywczych w niej zawartych. Regularnie nawożona roślina, będzie zdrowo rosła i kwitła. Jednocześnie będzie też bardziej odporna na patogeny. Z pewnością kwiaty nawożone odwdzięczą się w odpowiedni sposób, ciesząc oko właściciela. Warto w kalendarzu zaznaczyć dni, w których nawozimy rośliny, lub ustawić przypomnienie w telefonie. Oczywiście możecie też zatrudnić ogrodnika, który będzie pamiętał to wszystko za Was. Wszystkie prace wykonywać należy zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu, który wybierzemy.
Podsumowanie:
- Nawozimy rośliny regularnie zgodnie z kalendarzem
- Wybieramy nawóz rekomendowany do konkretnego gatunku
- Rośliny ozdobne w liście potrzebują więcej azotu
- Rośliny kwitnące potrzebują więcej fosforu i potasu
- Pamiętaj są rośliny, które nawozimy cały rok
- Stosujemy się do instrukcji na etykietach
- Więcej nie znaczy lepiej <3
Powodzenia!