Blog > Rośliny > Hoya – Hoja

Hoya – Hoja

Pochodzenie

Pochodzenie

Hoja należy do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Rodzaj Hoya obejmuje około 200 gatunków krzewiastych roślin pnących lub płożących, występujących w południowo – wschodniej Azji i w Australii. W USA hoja zajmuje ważne miejsce wśród roślin pokojowych, w uprawie znajduje się kilka gatunków i wiele odmian.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

W Europie, w kolekcjach szklarniowych, można spotkać kilka gatunków, ale jako rośliny pokojowe uprawiane są tylko dwa z nich: hoja różowa oraz hoja piękna. Obydwa gatunki są roślinami długowiecznymi. 

Hoja różowa (Hoya carnosa) 

Jest to silne pnącze o długich, giętkich, zielono-brązowych pędach, które z czasem drewnieją. Jej liście są mięsiste, szerokie, gładkie, błyszczące i ciemnozielone. Często na liściach występują białawe plamki, co jest cechą związaną z odmianą, a nie objawem choroby

Zebrane w baldachy białe lub jasnoróżowe z jaskrawoczerwonym środkiem kwiaty, są bardzo mięsiste, pachnące i mają kształt gwiazdek.

Hoja piękna (Hoya bella)

Jest formą karłową. Ma pędy krótsze i sztywniejsze, lekko zwisające. Dobrze się prezentuje w wiszącej doniczce. Liście zielone, jajowate, zaostrzone, skórzaste. Kwiaty pięciopłatkowe, białe z czerwoną gwiazdkowatą plamką po środku. Kwiaty zebrane w baldachogrona wyrastają na szczytach pędów. 

Woskowate kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach i lepiący nektar. Okres kwitnienia przypada od końca maja do października. Niestety wiele roślin hoi, mimo odpowiedniego pielęgnowania, nigdy nie zakwita, pozostając pnączem o ozdobnych liściach. 

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Hoja jest wrażliwa zarówno na nadmiar jak i niedobór wody. Od marca do października podlewamy dość obficie i nawozimy raz na 2-3 tygodnie mieszanką nawozową z przewagą potasu. Zimą podlewamy oszczędniej, w niskich temperaturach tylko w taki sposób, aby bryła korzeniowa była lekko wilgotna, w zbyt mokrym podłożu korzenie szybko gniją.

Hoja różowa nie lubi przesadzania. Przesadzanie starszych roślin wpływa niekorzystnie na tworzenie się pąków kwiatowych. Jeśli przesadzanie jest konieczne, to należy to zrobić wczesną wiosną. Przesadzać do niewiele większej doniczki i zapewnić dobry drenaż. Dobrym podłożem będzie ziemia kompostowa z dodatkiem piasku. Rozmnaża się łatwo z sadzonek pędowych. Sadzonki należy pobierać wiosną lub latem i ukorzeniać w podłożu, w temperaturze 20-25oC.

Hoja nie lubi zmiany ustawienia liści w stosunku do światła, nie należy rośliny przekręcać, przesuwać. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się od strony okna, a nie od strony pokoju. Po kwitnieniu nie należy obcinać pędów kwiatostanowych, bowiem w tym samym miejscu roślina ponownie zakwita w kolejnych latach.

Stanowisko

Stanowisko

Hoja różowa potrzebuje jasnego, przewiewnego stanowiska. Latem lubi miejsce ciepłe, dobrze oświetlone, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Od końca października do końca lutego woli niższe temperatury (12-15oC), miejsce dobrze oświetlone i bez przeciągów. Ale w wyższych temperaturach też sobie poradzi. Lepiej jednak by nie stała na parapecie tuż nad grzejącym kaloryferem.  
Hoja piękna ma wyższe wymagania temperaturowe. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej przez cały rok, w zimie nie niższej niż 18oC.

Ciekawostki

Ciekawostki

Hoja różowa słynie ze swoich pięknych, pachnących kwiatów, które wydzielają słodki, intensywny zapach, zwłaszcza wieczorami. Kwiaty te zebrane są w baldachy i mają woskowatą teksturę, co sprawia, że wyglądają jakby były sztuczne.

Ze względu na woskowy połysk liści i kwiatów, hoja różowa często nazywana jest „rośliną woskową” lub „woskownicą”. Liście są grube, mięsiste i mogą mieć różne odcienie zieleni, czasem z białymi lub różowymi plamami.

Kwiaty hoji mogą kwitnąć przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, jeśli roślina ma odpowiednie warunki.