Blog > Rośliny > Hortensja

Hortensja

To jeden z najpiękniejszych krzewów liściastych, którymi można ozdobić otoczenie. Hortensja doskonale prezentuje się, dekorując nasze werandy, tarasy i balkony. Jej największym atutem są kuliste, najczęściej białe bądź różowe kwiatostany, które potrafią zmieniać kolor! Uprawiana jest w wielu krajach świata, lecz pierwotnie wywodzi się z Azji. Posadzona w ogrodzie kwitnie od początku czerwca aż do pierwszych mrozów. Przymierzając się do zakupu hortensji należy pamiętać, że każdy jej gatunek wymaga innej pielęgnacji.

Pochodzenie hortensji

Pochodzenie hortensji

Do rodzaju Hydrangea należy około 90 gatunków pochodzących z Azji Mniejszej. W uprawie doniczkowej znalazł zastosowanie japoński gatunek Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). W środowisku naturalnym jest to obficie rozgałęziony, zwarty krzew, zrzucający liście na zimę, który dorasta nawet do 4 metrów wysokości. W Polsce najlepiej uprawia się ją w rejonach nadmorskich i na zachodzie kraju, gdyż tam łatwiej zabezpieczyć tę roślinę przed zbyt wysokimi mrozami. Kwiaty hortensji są owadopylne i rozwijają się głównie latem, a gdy przekwitną, to zimują w zasuszonej postaci.

Gatunki i odmiany hortensji

Gatunki i odmiany hortensji

Istnieją cztery główne i najpopularniejsze odmiany hortensji, które możemy spotkać w sklepach ogrodniczych od okresu przed Wielkanocą aż do końca lata. W naszym sklepie zwykle pojawia się hortensja ogrodowa oraz bukietowa, natomiast mamy możliwość sprawdzić także inne odmiany.

1. Hortensja bukietowa, osiąga wysokość nawet 2,5 metra i charakteryzuje się białymi kwiatami o stożkowatym kształcie. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień i jest dosyć odporna na mrozy. Kwitnie na pędach tegorocznych, w związku z czym śmiało można przycinać ją na wiosnę w odróżnieniu do hortensji ogrodowej.

2. Hortensja ogrodowa, najbardziej popularny gatunek. Kwitnie gównie na biało, bądź różowo. Zdarza się, że występuje również w odcieniach czerwieni, fioletu i błękitu. Uwielbia półcień i wilgotne podłoże.

3. Hortensja krzewiasta, kwitnie w lipcu wyłącznie na biało bądź różowo. Po przekwitnięciu trzeba koniecznie przyciąć jej pędy. Ze względu na duże kwiatostany, należy przywiązać jej pędy do palików, by uchronić je przed połamaniem.

4. Hortensja pnąca, która lubi wspinać się po murkach i wysokich drzewach, stanowiąc dzięki temu bujne pnącze. Potrafi urosnąć do 25 metrów. W lecie kwitnie w postaci delikatnych, pachnących kwiatów. Ma ciemnozielone, ostro zakończone liście i lubi półcień, znosi nawet półmrok.

Uprawa i pielęgnacja hortensji

Uprawa i pielęgnacja hortensji

Hortensja wymaga częstego podlewania, tak aby jej podłoże było nieprzerwanie nawilżone. Szczególną uwagę zwrócić należy na okazy rosnące w nasłonecznionych miejscach, aby nie zwiędły przy pierwszym upale z powodu przesuszonego podłoża. Do podlewania hortensji idealna jest deszczówka lub woda nie zawierająca wapnia. Nie powinno stosować się popularnej „kranówki”, gdyż przy regularnym jej używaniu, może ona zmienić odczyn pH podłoża, na którym znajduje się roślina. 

Nawożenie hortensji musi odbywać się w okresie marzec-lipiec, najlepiej przy użyciu gotowych i specjalistycznych nawozów. Od sierpnia zaleca się używać nawozów potasowych, wpływających na drewnienie pędów powodując tym samym lepsze przezimowanie krzewów.

Pąki kwiatowe u hortensji ogrodowej zawiązują się pod koniec lata, dlatego bardzo ważne jest, aby nie przycinać jej ani jesienią, ani wiosną. Ścięcie spowoduje usunięcie utworzonych już pąków i wówczas krzew nie zakwitnie w danym roku. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących ogrodników. Wiosną odcina się tylko przemarznięte i suche bądź obumarłe pędy. Często warto poczekać z usuwaniem pędów, aż do pojawienia się pierwszych pąków, ponieważ może okazać się, że na pędzie, który z pozoru wydawał się być martwym nagle pojawiają się liście!

Stanowisko i przechowywanie

Stanowisko i przechowywanie

Dobrym stanowiskiem w ogrodzie będzie zaciszne, lekko zacieniowane miejsce z podłożem o kwaśnym odczynie, jak do różaneczników.

W okresie zimowym, należy część naziemną rośliny zabezpieczyć przy pomocy Agro włókniny. System korzeniowy możemy przezimować, okładając szczelnie styropianem całą doniczkę. W przypadku ciężkich mrozów, należy przenieść doniczkę z hortensją w bardziej zaciszne i lepiej ogrzewane miejsce. 

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że?

*Kwiaty hortensji można zasuszać i używać ich do komponowania suchych bukietów i arcydzieł florystycznych. Najlepszym sposobem będzie preparowanie jej kwiatów roztworze gliceryny, dzięki czemu ususzony kwiat pozostanie z nami nawet na kilka lat. 

*Ogrodnicy przez dodanie ałunu do podłoża i podlewanie roślin wodą o niskim pH (4-4,5) potrafią zmienić kolor kwiatów hortensji z różowych i czerwonych na kwiaty niebieskie lub w odcieniu fioletu. Kupione rośliny o niebieskich kwiatach, jeśli nie będą specjalnie nawożone, zazwyczaj przy następnym kwitnieniu wracają do naturalnego koloru kwiatów danej odmiany (róż, czerwień).