Blog > Porady > Granat, Punica

Granat, Punica

Pochodzenie

Pochodzenie

Granat (Punica) należy do rodziny granatowcowatych (Punicaceae). Rośnie dziko od basenu Morza Śródziemnego po Himalaje i jest uprawiany na plantacjach we wszystkich krajach subtropikalnych

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Do rodzaju Punica zaliczają się tylko dwa gatunki. Jednym z nich jest granat właściwy (Punica granatum), który tworzy jadalne owoce. Granat to rozłożysty, kolczasty krzew, zrzucający liście na zimę. Ma drobne, gładkie, owalne i ostro zakończone liście, wyrastające parami z czerwonawej łodygi. Kwiaty średnicy do 3 cm, barwy czerwonej, ale są też odmiany o kwiatach białych, żółtych, łososiowych i nakrapianych.

Owoc jest pozorną jagodą wielkości jabłka. Owoc składa się z wielu nasion, otoczonych soczystym miąższem a całość zamknięta jest w skórzastej okrywie.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

W okresie letnim lubi wysokie temperatury i wysoką wilgotność powietrza. Jesienią roślina gubi liście i jest to znak, że zaczyna się okres spoczynku. W tym czasie trzeba roślinę przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 5-10oC i utrzymywać lekko wilgotne podłoże.

W marcu, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy trzeba ją stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur, zwiększać dawki wody i rozpocząć nawożenie. Do końca lata podlewać obficie i nawozić raz na dwa tygodnie mieszanką nawozów mineralnych.

Roślinę należy przesadzać nie częściej niż raz na 2-3 lata, dając nieco większą doniczkę. Zabieg przesadzania wykonujemy pod koniec okresu spoczynku.

Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu wysokiego. W tym też czasie możemy przyciąć lekko pędy, co pobudzi roślinę do rozkrzewienia i obfitszego kwitnienia. Okres kwitnienia trwa od początku lata do jesieni. W naszej szerokości geograficznej owoce granatu nie dojrzewają, lecz opadają wraz z liśćmi. Usuwanie przekwitłych kwiatów poprawi wygląd rośliny i pobudzi do obfitszego kwitnienia. Jeśli roślina nie kwitnie, to powodem może być nadmiar nawozu, należy przerwać nawożenie. Granaty rozmnaża się przez wierzchołkowe sadzonki pędowe.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Do uprawy w mieszkaniach polecane są odmiany karłowe, które dorastają do 60 cm wysokości. Uprawiany w mieszkaniu, w okresie wzrostu wymaga jasnego, słonecznego stanowiska.

W maju, po ostatnich przymrozkach, można roślinę wystawić do ogrodu, w miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

We wrześniu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami należy roślinę ponownie wnieść do domu.

Ciekawostki

Ciekawostki

Granaty są jednymi z najstarszych uprawianych owoców. Ich pochodzenie sięga starożytnej Persji (dzisiejszy Iran) i Mezopotamii, gdzie były uprawiane już około 3000 lat p.n.e.

Granaty są bogate w antyoksydanty, takie jak witamina C, polifenole i antocyjany, które pomagają zwalczać wolne rodniki i redukują ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca i nowotworów.

Jadalna część granatu to nasiona (zwane arylami) otoczone soczystym miąższem. Każdy owoc może zawierać od 200 do 1400 nasion, w zależności od jego wielkości.

Drzewa granatu mogą żyć i owocować przez wiele lat, nawet do 200 lat. Są długowieczne i bardzo wytrzymałe na suszę.

Granatowce są roślinami ciepłolubnymi i najlepiej rosną w klimatach subtropikalnych i śródziemnomorskich. Potrzebują dużo słońca i dobrze przepuszczalnej gleby. Są odporne na suszę, ale w okresach intensywnego wzrostu potrzebują regularnego podlewania.