Blog > Rośliny > Goryczka, Exacum

Goryczka, Exacum

Pochodzenie

Pochodzenie

Goryczka należy do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Pochodzi z wyspy Sokotra leżącej na Oceanie Indyjskim u wejścia do zatoki Adeńskiej. Na wyspie tej panuje tropikalny klimat i jest tam wspaniała flora i fauna.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Jedynym gatunkiem uprawnym z rodzaju Exacum jest Exacum affine (goryczka tropikalna). Jest to mocno rozgałęziona, zwarta roślina osiągająca 15-20 cm wysokości, obsypana pachnącymi, jasnofioletowymi kwiatami z ozdobnymi żółtopomarańczowymi pręcikami. Listki drobne, żywo zielone, gęsto osadzone na pędach.

Odmiana „Midget” ma pachnące, purpurowe kwiaty z żółtymi środkami u podstawy pylników. Są też odmiany o kwiatach białych, różowych, a także o kwiatach pełnych.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Goryczka potrzebuje dużo światła, ale z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Lubi miejsca ciepłe, ale nie upalne, lubi też świeże powietrze. Temperatura pokojowa lub niższa (15-20oC).

Roślinę należy podlewać umiarkowanie ale systematycznie, tak by nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Ponieważ jest to roślina zwarta i osadzona nisko nad doniczką, to bezpieczniej będzie podlewać od dołu, czyli wlewać wodę do podstawka i po około 20 minutach nadmiar wody z podstawka wylać. Podlewać wodą miękką. W okresie letnim, raz na 2 tygodnie, podlać niskim stężeniem nawozów mineralnych dla roślin kwitnących.

Roślina ta najczęściej po kwitnieniu jest wyrzucana, nie ma więc potrzeby przesadzania. Dobrym podłożem dla goryczki będzie uniwersalna mieszanka ziemi do kwiatów doniczkowych.

Goryczki rozmnaża się z nasion lub sadzonek pędowych pobieranych wiosną.

Jeśli chce się roślinę po zakończeniu kwitnienia dalej uprawiać, to jesienią należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie tak by ziemia była tylko lekko wilgotna. Przez okres zimy trzymać roślinę w pomieszczeniu chłodnym (5-16oC). Wczesną wiosną przezimowany egzemplarz  przesadzić do świeżego podłoża, ustawić w widnym, ciepłym miejscu i zacząć obficiej podlewać, a od kwietnia lekko ale systematycznie nawozić mieszanką nawozową dla roślin kwitnących.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

W mieszkaniu goryczkę możemy ustawić na parapecie okna wschodniego lub zachodniego lub w innym widnym miejscu pokoju.

Dobrym miejscem dla goryczki będzie też balkon od strony wschodniej lub północno-wschodniej, a także inne miejsce na zewnątrz np. zadaszony taras lub balkon. Ważne, aby roślina była lekko zacieniona i osłonięta przed deszczem.

Ciekawostki i porady eksperta

Ciekawostki i porady eksperta

Exacum affine to jedyny przedstawiciel rodziny goryczkowatych wśród roślin doniczkowych.

Goryczka jest rośliną dwuletnią, ale najczęściej jest traktowana jak roślina sezonowa i po kwitnieniu wyrzucana, głównie dlatego, że w warunkach domowych trudno jest ją ponownie doprowadzić do kwitnienia.

Rośliny goryczki zakwitają w czerwcu i są obsypane kwiatami aż do października.

Systematyczne usuwanie przekwitających kwiatów sprzyja obfitemu kwitnieniu.

Goryczka jest odporna na choroby i szkodniki.