Blog > Porady > Drzewko szczęścia – piękne i niezwykle odporne na zaniedbania

Drzewko szczęścia – piękne i niezwykle odporne na zaniedbania

Pochodzenie

Pochodzenie

Drzewko szczęścia (Crassula ovata) pochodzi z południowej Afryki, a dokładniej z regionów Namibii oraz Mozambiku. W naturalnym środowisku rośnie w suchych, skalistych terenach, gdzie przystosował się do trudnych warunków klimatycznych. Roślina ta należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) i jest sukulentem, co oznacza, że magazynuje wodę w swoich grubych, mięsistych liściach, dzięki czemu może przetrwać długie okresy suszy.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Crassula ovata – to najbardziej klasyczna forma drzewka szczęścia, o mięsistych, owalnych liściach w zielonym kolorze, które mogą mieć czerwonawe obrzeżenia, zwłaszcza przy intensywnym świetle. Roślina tworzy zwarty krzew, który może osiągnąć nawet do 1,5 metra wysokości.

Crassula ovata 'Hobbit’ – odmiana o wyjątkowych, rurkowatych liściach, które są zwinięte do środka i wyglądają jak małe „rurki” lub „trąbki”. Często bywa nazywana „Shrek’s Ears” ze względu na swój nietypowy kształt.

Crassula ovata 'Gollum’ – podobna do odmiany 'Hobbit’, ale liście są bardziej wydłużone i przypominają kształtem palce lub kielichy. Końce liści mogą mieć czerwonawy odcień, zwłaszcza przy ekspozycji na słońce.

Crassula ovata 'Tricolor’ – ta odmiana ma liście o trójkolorowym ubarwieniu: zielonym z kremowymi lub białymi smugami oraz czerwonawymi obrzeżeniami. Jest to bardzo dekoracyjna odmiana, idealna do kolekcji roślin ozdobnych.

Crassula ovata 'Hummel’s Sunset’ – znana również jako „Złote drzewko szczęścia”, ta odmiana wyróżnia się pięknymi, złoto-żółtymi liśćmi z czerwonymi obrzeżeniami, które stają się bardziej intensywne jesienią i zimą. Jest jedną z najefektowniejszych odmian.

Crassula ovata 'Minor’ – jest to karłowata odmiana, która ma mniejsze, bardziej zwarte liście. Liście są zielone, czasami z czerwonawymi krawędziami, zwłaszcza przy intensywnym oświetleniu.
Wysokość: Zazwyczaj osiąga około 30-45 cm wysokości, co czyni ją idealną do małych przestrzeni.

Crassula ovata 'Variegata’ – jest to odmiana o liściach z zielono-białymi prążkami, które dodają roślinie dodatkowego uroku. Wymaga nieco więcej światła niż standardowe odmiany, aby utrzymać swoje piękne, pstre ubarwienie.

W naszych mieszkaniach drzewko szczęścia dorasta zwykle do metra wysokości. Rośnie wolno, ale nieustannie. Nawet jeżeli zapominacie o jego podlewaniu, on cały czas żyje i czerpie wodę ze swoich mięsistych, grubych liści. Czasem mogłoby się wydawać, że roślina żywi się miłością osób z którymi mieszka i samym powietrzem 😉 Jego wymagania są bardzo małe (podobnie jak u zamiokulkasa). Dobrze rośnie w piaszczysto-gliniastej ziemi i rewelacyjnie znosi suche powietrze. Niestraszne mu bezpośrednie promienie słońca, ani letni upał sięgający nawet 30 stopni.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Grubosz jest w stanie bardzo dużo znieść i ścierpieć jednak jest jedna rzecz której nie lubi. Podobnie jak koty nie przepada za nadmiarem wody. Ziemia pomiędzy podlewania mi musi koniecznie wyschnąć. Jeśli macie tendencję do przelewania, to najlepiej będzie, jeżeli oduczycie się tego złego nawyku. W przeciwnym razie roślina zacznie gnić i zrzucać liście.

Przesadzanie także nie odbywa się zbyt często. Ten zabieg przeprowadzamy dopiero wtedy, kiedy roślina nie mieści się w doniczce. Możemy to robić praktycznie przez cały rok. Nie odbije się to na zdrowiu naszego pacjenta. Roślina jest praktycznie niezniszczalna!

Grubosz jest znany w mojej rodzinie od wielu pokoleń. Zaczęła moja prababcia. Dała je swojej córce, ta natomiast dała sadzonkę mojej mamie a potem wpadło w moje ręce. Była to jedna z pierwszych roślin zaraz obok sansewierii na której zdobywałem  swoje doświadczenie. Jak zapewne się domyślacie nie miałem przy tej roślinie zbyt dużo pracy ;). Z tego powodu grubosza rekomenduje każdej osobie, która ma mało czasu do pielęgnacji roślin. Jest to idealny towarzysz dla osób zapominających o podlewaniu i często wyjeżdżających. Może właśnie stąd wzięła się nazwa drzewko szczęścia, bo osoby, które nie mają ręki do kwiatów, są posiadaczami pięknego drzewka bez dużego wkładu pracy.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Posiadając jedną roślinę w swoim domu, możemy w bardzo krótkim czasie dochować się nawet kilkudziesięciu nowych sadzonek. Wystarczy, że urwany listek w sadzimy do podłoża a on w krótkim czasie wypuści korzenie i nowe liście. Możecie także obciąć końcówki pędów długości około 5 cm i zrobić z nich sadzonki wsadzając je od razu do ziemi.
Jeżeli martwicie się, że Wasze drzewko szczęścia zostanie zaatakowany przez jakieś choroby i szkodniki, to prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe.

Idealnym rozwiązaniem byłoby,  gdyby zimował w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura  około 15 stopni. Wiem, że jest to praktycznie niemożliwe w mieszkaniach z centralny ogrzewanie. Bez obaw! Na parapecie, gdzie grzeje kaloryfer, także sobie doskonale poradzi i nie odbije się to na jego zdrowiu.

Kiedy będziecie w Salonie Kwiatowym u Tomaszewskiego, zwróćcie koniecznie uwagę na kącik z kaktusami i sukulentami. Znajdziecie w nim odmiany drzewka szczęścia o ciekawych kształtach i barwach liści. Np. takie które przypomina uszy Shreka. Dzieciaki je uwielbiają! Dla osób, które są zakręcone na punkcie kolekcjonowania rzadko spotykanych roślin, są też  odmiany o multikolorowych liściach.

Ciekawostki

Ciekawostki

Z grubosza można zrobić także mini drzewko bonsai poprzez odpowiednie przycinanie i formowanie rośliny.

Według zasad Feng Shui, umieszczenie drzewka szczęścia w domu lub biurze, zwłaszcza w południowo-wschodniej części (strefa bogactwa), ma przyciągać dobrobyt i finansowy sukces.

Choć drzewko szczęścia rzadko kwitnie w warunkach domowych, w odpowiednich warunkach (głównie zimą, po okresie spoczynku) może wydać małe, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachy. Kwitnienie jest oznaką dobrej kondycji rośliny.

Drzewko szczęścia jest bardzo łatwe do rozmnożenia. Wystarczy oderwać liść lub kawałek łodygi i umieścić go na wilgotnej ziemi. Po pewnym czasie wypuści korzenie i zacznie rosnąć nowa roślina.

Grubosz jest stosunkowo odporny na szkodniki, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjną rośliną do uprawy w domu. Jednak przy niewłaściwej pielęgnacji, może być atakowany przez mszyce, przędziorki lub wełnowce.