Blog > Pielęgnacja > Co zrobić aby hipeasturm zakwitło?

Co zrobić aby hipeasturm zakwitło?

Wśród roślin, które kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, zaraz po choince wymienić należy poinsecję – o której już pisałem i dawałem wskazówkę, jak ją pielęgnować. Druga roślina to hipeastrum, często mylnie nazywana amarylisem. Poniżej znajdziecie całoroczny kalendarz postępowania z tą rośliną. Jeśli zastosujecie się do moich wskazówek, kwitnienie będzie gwarantowane!

hipeastrum

Zaczynamy od kupienia cebuli hipeastrum w sklepie. Zazwyczaj jest ona sprzedawana bez ziemi i już na tym etapie zwróć uwagę, aby cebula nie była zgniła ani nie miała śladów pleśni.

Sadzenie hipeastrum

Cebule hipeastrum posadź w okresie od listopada do lutego do świeżej ziemi dla roślin kwitnących. Dobierając doniczkę pamiętaj, aby była ona nieznacznie większa od samej cebuli. Na dno wsyp drenaż i pamiętaj, aby zapewnić odpływ, przez który będzie odprowadzany nadmiar wody. Te dwie rzeczy zabezpieczą nasze cebule przed gniciem. Cebulę posadź w taki sposób, aby była zakopana na 1/3 jej wysokości.

Po posadzeniu doniczkę z hipeastrum umieść w jasnym miejscu o temperaturze 21-23 stopni.

Podlewanie i nawożenie hipeastrum

Od posadzenia aż do ukazania się pędu kwiatostanowego dbaj, aby ziemia w doniczce przesychała pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Po upływie około 2 miesięcy powinien pojawić się pęd kwiatostanowy. Wtedy też zacznij regularnie podlewać roślinę, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej.

W sklepie ogrodniczym kup nawóz do roślin kwitnących i zgodnie z zaleceniami producenta zacznij stosować go, odkąd zauważysz pęd kwiatostanowy. Stosuj nawóz raz w tygodniu.

hipeastrum

Kwitnienie hipeastrum

Jeśli jest to możliwe, obniż temperaturę powietrza w pomieszczeniu podczas kwitnienia do około 17 stopni. Pozwoli to wydłużyć okres, w którym będziesz cieszyć się kwiatami. W czasie kwitnienia roślina zacznie też wypuszczać liście, których nie wolno obcinać. Kiedy kwiaty już przekwitną, należy obciąć pęd kwiatostanowy na wysokości około 5 cm. Roślinę postaw w jasnym miejscu i regularnie podlewaj.

Od maja do sierpnia zacznij zmniejszać ilość wody i zmniejszaj dawki nawozu. Liście powinny do września zacząć zasychać i tym samym zaczniemy wprowadzać roślinę w stan spoczynku. Po zaschnięciu roślinę w doniczce i ziemi przenieś do chłodnego miejsca, np. do piwnicy, gdzie temperatura wynosi około 17 stopni.

W listopadzie wróć do hipeastrum i wyciągnij roślinę z doniczki. Oczyść ją z uschniętych łusek, korzeni i liści.

hipeastrum

Co zrobić z małymi cebulkami

Jeśli zauważysz młode bulwki w doniczce, oddziel je od cebuli matecznej i posadź do nowych doniczek, w których pozostaną przez 3 lata aż zakwitną. Będą one miały dokładnie takie same kwiaty, jak cebula mateczna.

Jeśli  zakwitnie kilka różnych cebul hipeastrum w domu, możesz próbować przenieść pyłek z jednej rośliny na drugą i zapylić kwiaty. Jeśli się to uda, nowe rośliny uzyskane z nasion mogą być zupełnie inne, a efekt może okazać się zaskakujący!

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że największy problem to zapewnienie roślinie wskazanej temperatury, co jest trudne w warunkach domowych. Z tego powodu m.in. w okresie Bożego Narodzenia dostarczamy hipeastrum z pąkami kwiatowymi dzięki czemu mogą stać się dekoracją Waszych domów. W naszej ofercie kwiatów doniczkowych znajdują się kwiaty koloru czerwonego, białego czy różowego. To idealny akcent do wystroju domów i biur.