Blog > Porady > Chryzantema: kompozycje i zastosowanie

Chryzantema: kompozycje i zastosowanie

Jak już wiecie, w październiku rośliną miesiąca salonu firmowego Tomaszewski jest chryzantema. W poradzie opublikowanej przed tygodniem mogliście przeczytać, jakie są zasady jej uprawy i pielęgnacji. Z dzisiejszego tekstu dowiecie się, w jaki sposób można zastosować tę piękną roślinę w kompozycjach.

chryzantema

Chryzantema i jej zastosowanie

O tej porze roku mało jest już roślin, które są na tyle ładne i dekoracyjne, by można było je wykorzystać do udekorowania otaczającej Was przestrzeni, a które przy tym poradzą sobie z niską temperaturą. Chryzantemy idealnie sprawdzą się na Waszych balkonach i tarasach. Mogą jednak udekorować także inne miejsca…

Dekoracja ogrodów i przestrzeni publicznych

Rośliny te pięknie się prezentują w ogrodach, a także w donicach przed biurami. Tysiącami chryzantem obsadzane są miasta. Sadzi się je w kwietnikach na rondach i na skwerach, tworząc jednobarwne lub wielobarwne plamy kolorystyczne. To także piękny akcent, który fantastycznie prezentuje się z dyniami i wkraczającym do nas nowym trendem, związanym ze świętem Halloween. Kilkukrotnie widziałem dekoracje przed domami czy na balkonie, w których łączyło się ze sobą te rośliny. Jeśli chcielibyście wykorzystać chryzantemy w kompozycjach, możecie w tym celu wykorzystać takie rośliny jak wrzosy i wrzośce, kapusty ozdobne, astry czy trawy.

chryzantema

Chryzantema na Dzień Wszystkich Świętych

Chryzantemy wykorzystywane są do dekoracji grobów w zbliżającym się Dniu Wszystkich Świętych. W tym celu sadzi się je w donicach, a także wykorzystuje kwiaty cięte. Ich wszechstronność czyni je niezastąpionymi wśród bylin jesieni, a ich pozycja na rynku z pewnością pozostanie przez długie lata nieruszona.

Jeśli zależy Wam na ładnym wyglądzie roślin w Dniu Wszystkich Świętych, sugeruję kupić je w dniu, w którym wybieracie się na cmentarze lub najdalej kilka dni wcześniej. Zmniejszy to ryzyko zmrożenia kwiatów. Po zakupie roślin możecie przechowywać je w chłodnej piwnicy lub na balkonie, gdzie nie dosięgnie ich przygruntowy przymrozek.

chryzantema

Kilka uwag eksperta

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że chryzantemy były uprawiane w szklarniach. W trakcie ich uprawy używano preparatów hamujących wzrost, przez co ostatecznie nie nadają się one do uprawy doniczkowej w warunkach amatorskich. Jeżeli będziecie chcieli uprawiać je później w Waszych ogrodach, mogą się zdecydowanie różnić od tego egzemplarza, który mieliście rok wcześniej. Warto wspomnieć, że chryzantemy są roślinami dnia krótkiego… To oznacza, że wystarczy zapewnić im jedynie kilka godzin światła dziennie, by wydały kwiaty.