Wyjątkowy Chamaerops
Cześć, jeśli tu jesteś to znaczy, że znalazłeś nas w nocnym markecie.
Z tego artykułu dowiesz się jak uprawiać i pielęgnować egzotyczne palmy w naszych warunkach klimatycznych.
Wszelkie palmy, które możemy uprawiać w mieszkaniach, kojarzą nam się z egzotycznymi wyspami, wypoczynkiem, relaksem, wysokimi temperaturami i ciepłym słońcem. I choć czasem palmy mogą nam sprawiać problemy, warto jednak pokusić się o uprawy tych roślin ze względu na ich dekoracyjność. Uprawa palm na balkonach tarasach i w ogrodach jest np.: bardzo modna w Kanadzie, gdzie mieszkańcy kupują je na potęgę dekorując nimi wszystkie przestrzenie a na zimę chowają do środka, lub traktują je jako rośliny jednoroczne. Trzeba pamiętać, że w Polsce palmy możemy wystawić dopiero po 15 maja i należy je wnieść do mieszkania przed nadejściem przymrozków.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PIELĘGNACJI PALM DOMOWYCH
Przede wszystkim wszystkie palmy lubią ciepłe i jasne stanowiska. Im więcej mają jasnego światła tym lepiej rosną. Na takich ciepłych i słonecznych miejscach należy pilnować, aby ziemia była stale lekko wilgotna w okresie wegetacyjnym. Tutaj chcę położyć nacisk na słowo lekko wilgotna, a nie mokra, ponieważ wszystkie te rośliny są wrażliwe na zalewanie systemu korzeniowego, co w efekcie może spowodować jego gnicie i w efekcie obumieranie poszczególnych liści, a później całej rośliny. Więc mogę nawet powiedzieć, że lepiej raz a porządnie, niż topić roślinę nieustannie.
JAKA DONICZKA DO PALMY
Najlepszymi donicami są donice ceramiczne, które oddają wilgotność całą swoją powierzchnią. Tutaj także istotny jest kształt donicy – powinna być szeroka u góry, a u podstawy Wąska. Wynika to z budowy systemu korzeniowego palmy. Doniczka musi posiadać także dziurkę odpływową, przez którą będzie mógł wypłynąć nadmiar wody do podstawki. Jeśli nie macie doniczki ceramicznej, może być także plastikowa, jednak najważniejsze jest, aby posiadała ona dziurkę w dnie, przez którą odpłynie nadmiar wody.
JAKIE PODŁOŻE DLA PALM DOMOWYCH?
Tutaj bardzo ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne i próchniczne. Nie można stosować podłoża o zwięzłej strukturze z dodatkiem gliny, ponieważ system korzeniowy będzie wtedy zagniwać.
W zupełności powinna wystarczyć ziemia uniwersalna . W centrach ogrodniczych dostaniecie gotowe podłoże dedykowane do palm, fikusów, juk czy dracen. Podczas przesadzania wykorzystaj doniczkę o jeden numer większą niż ta, w której rosła palma (jeśli system korzeniowy jest mocno rozrośnięty). Na dno doniczki wsyp drenaż (np. keramzyt) i na niego nasyp podłoże. Na nim ustaw roślinę (powinna rosnąć na tej samej głębokości) i wypełnij doniczkę ziemią do około 2 cm poniżej krawędzi. Nie zapomnij ugnieść ziemi z boków – jeśli tego nie zrobisz, po podlaniu ziemia osiądzie i będzie trzeba jej znowu dosypać, po czym znowu podlać. W efekcie takiego zabiegu roślina może zostać przelana i odchoruje żółknięciem liści.
JAK NAWOZIĆ PALMY DOMOWE?
Nawożenie palmy rozpoczynamy od połowy marca, stosując nawozy do palm lub do roślin ozdobnych z liści. Tutaj bardzo ważne jest, aby pilnować dawki nawozu, oraz regularnie go stosować. Warto wpisać sobie ten zabieg do kalendarza elektronicznego z opcją powtarzania co 2 tygodnie, dzięki czemu nie zapomnicie tego robić. Wierzcie mi na słowo – stosuje tę metodę i działa a roślin rosną dzięki temu znacznie lepiej! Tu słowem kluczem jest REGULARNOŚĆ. Nawożenie kończymy z końcem września i pozwalamy roślinie przejść w stan spoczynku. Dobrą praktyką będzie monitorowanie rośliny przynajmniej raz na dwa tygodnie, czy nie występują na niej żadne choroby i szkodniki. Należy sprawdzać dokładnie podstawę rośliny ogonki liściowe i liście czy nie występują na niej żadne niepokojące plamy, lepkie substancje czy szkodniki. Wypadku zauważenia jakichkolwiek zmian należy bezzwłocznie zastosować środki ochrony roślin! Zbędna zwłoka z powoduje, że wasza roślina z dnia na dzień będzie coraz słabiej wyglądać i będzie obumierać. tak więc nie odkładajcie zwalczanie chorób i szkodników na później. W razie pytań koniecznie się skontaktujcie z pracownikiem sklepu na firmowym FB lub na IG.

CIEKAWE GATUNKI PALM JAKIE MOŻECIE UPRAWIAĆ W DOMU
Palma kokosowa – to dość szybko rosnąca palma, która w naturalnych warunkach dorasta do 30 m wysokości. Roślina wyrasta z kokosa, który stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Liście tej palmy w miarę dorastania zmieniają kształt.
Palma daktylowa, zwana również daktylowcem, może być w okresie od połowy maja uprawiana także na balkonach, tarasach czy w ogrodach. Na okres zimy należy ją schować do ogrodu zimowego lub do mieszkania. Można ją rozmnożyć z daktyli, które nie były poddawane obróbce termicznej. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo czasem zanim skiełkują, może minąć nawet kilka miesięcy.
Palma areka, to jedna z najpiękniejszych palm jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach i biurach. Ma ładny wyprostowany pokrój, dzięki czemu nie będzie zabierać za dużo miejsca. Liście są soczyście zielone i ładnie wybarwione. W domowych warunkach może nawet dorosnąć do 3 m!
Palmy do domu – Chamaerops, liwistona i kencja
Chamaerops humilis, to palma, która z pewnością w Waszych wnętrzach wprowadzi namiastkę egzotycznego miejsca! W internecie możecie ją znaleźć także pod polską nazwą – karłatka. To niezwykle dekoracyjna palma o pierzastych liściach, którą lepiej jest lekko przesuszyć niż przelać.
Liwistona okrągłolistna, to palma, którą polecam do uprawy w mieszkaniu ze względu na łatwość jej pielęgnacji . Należy jednak uważać, aby nie przelać jej systemu korzeniowego, w przeciwnym razie zacznie chorować. Jest to palma, która dobrze się sprawdzi na słonecznych stanowiskach!
Kencja (Hovea), to palma, która będzie się fantastycznie prezentować w eleganckich i przestronnych domach jak i w biurach. Jest to długowieczna palma, zaliczana do wolno rosnących, dlatego rekomendowany jest kupowanie większych okazów, aby od razu uzyskać ładny efekt.
Mam nadzieję, że spodobała Wam się ta porada dotycząca palm domowych! Jeśli tak, zapraszam wszystkich do sklepu stacjonarnego w Warszawie i w Skierniewicach, a jeśli nie chcecie się ruszać z domu, to do sklepu internetowego www.tomaszewski.pl.
Pozdrawiam,
Wojciech Wardecki