Blog > Rośliny > Anigozantos

Anigozantos

Pochodzenie

Pochodzenie

Anigozanthos jest rośliną krzaczastą o lancetowatych liściach i oryginalnego kształtu, wełnistych kwiatach. Kwiatostany kształtem przypominają łapę kangura i stąd popularna nazwa rośliny „kangurza łapa”.

Roślina pochodzi z południowej części Australii. W Australii uprawiana jest głównie na kwiat cięty.

Gatunki i odmiany Anigozantosa

Gatunki i odmiany Anigozantosa

Znanych jest tylko kilka gatunków z rodzaju Anigozanthos. Do uprawy w doniczkach przystosowano gatunek Anigozanthos manglesii, wyhodowano z niego kilka odmian różniących się między sobą kolorem kwiatów.

Są odmiany o kwiatach barwy zielonkawej, żółtej lub pomarańczowej, ale też bywają białe, choć te raczej należą do rzadkości. Kwiaty wszystkich odmian pokryte są filcowatymi włoskami, co dodatkowo nadaje im ciekawy wygląd. Odmiany doniczkowe są niskie, forma krzaczasta sprawia, że roślina rozrasta się wszerz, rośnie wolno. Pędy kwiatowe wysokości do 30 cm wyrastają stopniowo i nieregularnie, przez co kwitnienie trwa długo.

Najobficiej jednak kwitnie w okresie letnim.

Inny gatunek Anigozanthos flavidus, rośnie dużo silniej i uprawiany jest głównie na kwiat cięty. By zrobić z niego formę do uprawy doniczkowej, zachować właściwy pokrój i wysokość, należy stosować środki hamujące wzrost.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Anigozantos potrzebuje dużo światła przez okrągły rok. Miejsce uprawy powinno być jasne, słoneczne, dobrze będzie się czuł w pełnym słońcu.

Temperatura wiosną i latem wysoka, pokojowa, zimą wskazana niższa (10-15oC). Latem można roślinę wystawić na zewnątrz w miejsce słoneczne, osłonięte od wiatru.  W okresie wzrostu (wiosna, lato) należy podlewać obficie, ale unikać zastoisk wodnych. Zimą podłoże powinno być raczej suche, ale też nie należy dopuścić do całkowitego przeschnięcia bryły korzeniowej. Od wczesnej wiosny do końca sierpnia nawozić raz na 2-3 tygodnie, niskim stężeniem mieszanki nawozowej dla roślin kwitnących.

Przesadzanie wiosną tylko w razie potrzeby. Anigozantos nie lubi dużych doniczek. Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu z dodatkiem gliny. Rozmnażać można przez podział rośliny wiosną lub z nasion.

Gdzie przechowywać/najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać/najlepsze miejsce

Najlepszym miejscem do uprawy w mieszkaniu dla Anigozanthosa będzie parapet okna zachodniego lub południowego lub miejsce w bardzo bliskim sąsiedztwie nieosłoniętego okna południowego.

Latem można roślinę wystawić na zewnątrz, w nasłonecznione, osłonięte od wiatru miejsce na balkonie, tarasie czy w ogrodzie.

Ciekawostki/Porady eksperta

Ciekawostki/Porady eksperta

Anigozanthos jest blisko spokrewniony z dobrze znanym u nas Amarylisem, ale to odrębne rodzaje i nie należą do tej samej rodziny botanicznej.

W czasie chłodnego lata lepiej roślinę zatrzymać w domu, na zewnątrz kwitnienie będzie słabe.

Ustawiona w ciemnym miejscu szybko straci swój zwarty pokrój.

Anigozantos przesadzony do dużej doniczki rozrasta się wszerz a nie wypuszcza pędów kwiatowych.