Jak pielęgnować alokazję?
Zwyciężczyni plebiscytu w mediach społecznościowych i patronka roku 2019 została ogłoszona. Ona sama mogłaby o sobie powiedzieć tylko „jestem piękna”, jak jedna z bohaterek baśni Andersena. Ale jeśli nasza koegzystencja ma się zakończyć sukcesem, musimy zgłębić o wiele więcej jej najskrytszych tajemnic.
Moda na zielone
Uroda alokazji jest kwintesencją dzisiejszych minimalistycznych zielonych trendów, w których dominują ozdobne liście o oryginalnym kształcie i rysunku na powierzchni, a czasem nawet kolorze. W przypadku tej rośliny trudno jest je nawet opisać. Jest wyrafinowana w każdym calu. W regionach tropikalnych świata występuje około 70 gatunków, ale tylko kilka z nich jest uprawiana jako
kwiaty doniczkowe – najbardziej znane to alokazja Sandera i alokazja amazońska. Liście są duże, ciemnozielone, o kształcie określanym jako strzałkowaty i nierównych brzegach dostosowanych do srebnozielonego unerwienia. To ostatnie jest grube i bardzo wyraźnie zaznaczone. Spody liści są purpurowe.
Alokazja – Ogólne zasady pielęgnacji
Niestety przyjaźń z alokazją nie jest łatwa, trudno będzie Wam zyskać jej przychylność. Musicie z góry założyć, że będzie to wyzwanie i trudna próba talentów ogrodniczych. Alokazja ma typowe wymagania związane z jej tropikalnym pochodzeniem, ale nie zgadza się na żadne kompromisy, w przeciwieństwie do wielu roślin z tej strefy klimatycznej. Przede wszystkim sprzyja jej rozwojowi jasne oświetlenie. Bardziej niż inne kwiaty będzie protestować swoim stanem zdrowia, gdy słońce będzie operować zbyt intensywnie. Trudno się dziwić, że genetycznie jest zaprogramowana na ciepło, a źle toleruje chłód (przechłodzenie wywołuje choroby). Latem starajcie się zapewnić jej temperaturę około 22-28 stopni Celsjusza, zimą 18-22 stopnie.
Alokazja – panna z mokra głową
Problemem stanie się dla Was korelacja wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Oczywiście pomaga ustawienie obok alokazji nawilżacza. Miejmy nadzieję, że to wystarczy zimą roślinie, i przesuszenie nie spowoduje żółknięcia liści. Pozostaje nam do omówienia bardzo ważny problem podłoża, podlewania i nawożenia. Nasza wymagająca domowa dominantka będzie sobie życzyła żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Alokazja nie akceptuje ani przesuszenia, ani przesadnego podlewania. Oczywiście musicie zapewnić jej drenaż i otwór odpływowy.
Umiar ponad wszystko
Konieczny jest umiar, precyzja i ciągła uwaga. Roślina nie ma dużych potrzeb, jeśli chodzi o nawożenie. Przesadzajcie alokazję do większej doniczki w zależności od jej rozrostu. Niestety zaniedbania w pielęgnacji (przesadne podlewanie, przechłodzenie, przesuszenie powietrza) powodują osłabienie rośliny, która traci odporność na choroby i ataki takich szkodników jak np. przędziorki. Pamiętajcie o toksyczności soku alokazji. Przesadzać roślinę należy w rękawiczkach. Dostępu do alokazji nie powinny mieć dzieci i zwierzęta domowe.
W kolejnych artukułach na temat alokazji, będę Wam przedstawiać sylwetki poszczególnych gatunków jakie są dostępne w sprzedaży w Salonie Kwitowym Tomaszewski. Zapraszam was do śledzenia profilu na FB