Blog > Rośliny > Pachypodium

Pachypodium

Pochodzenie

Pochodzenie

Rodzaj Pachypodium należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Pachypodia pochodzą z tropikalnych rejonów południowo-zachodniej Afryki i Madagaskaru, są sukulentami o egzotycznym wyglądzie i pięknych kwiatach przypominających kwiaty oleandra.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Najbardziej znanym gatunkiem jest Pachypodium lamerei zwany też madagaskarską palmą, a to ze względu pokrój rośliny – nierozgałęziony pień zwieńczony pióropuszem liści.

Gruby pień pokryty jest sztywnymi, gęsto osadzonymi cierniami. Liście lancetowate, łukowato wygięte, jaskrawo zielone, błyszczące. Kwiaty koloru białego. U odmiany „Cristatum” pośrodku liścia widoczna jest wyraźna żółta smuga. Pachypodium raz do roku gubi liście, a na ich miejsce wyrastają nowe.

Doniczkowa roślina Pachypodium lamerei rośnie wolno. Po 10 latach uprawy może osiągnąć wysokość 1 m. Zakwitają tylko starsze egzemplarze, kwitnienie przypada na okres lata.

Pachypodium geayi to kolejny gatunek polecany do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Na grubym, pokrytym cierniami pędzie osadzony jest pióropusz wąskich liści. Liście na wierzchu lekko srebrne, o od spodu czerwone. Zakwita na biało.

Pachypodium baronii ma charakterystyczny bulwiasty pęd u dołu, który stopniowo zwęża się ku górze. Pęd zakończony jest pióropuszem owalnych liści. Kwiaty w kolorze czerwonym.

Pachypodium succulentum, to gatunek łatwy w uprawie. Pochodzi z Afryki Południowej.  Bulwiasta podstawa jego łodygi całkowicie ukryta jest w kamienistej glebie, a część nadziemną stanowią pokryte cierniami splątane gałęzie długości około 30 cm. Liście ciemnozielone pojedynczo osadzone na pędzie, kwiaty biało- różowe z ciemno różową gardzielą. U tego gatunku w trakcie uprawy można gałęzie przycinać dla zachowania odpowiedniej wielkości rośliny.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Pachypodium najlepiej będzie rosnąć w pełnym słońcu. Latem temperatura pokojowa i dużo wyższa do 30oC. Zimą temperatura umiarkowana, ale nie niższa niż 15oC.

W okresie wiosny i lata podlewać umiarkowanie. Zimą, w niższych temperaturach podlewanie mocno ograniczyć. Od marca do sierpnia raz na 4-6 tygodni podlać mieszanką nawozową dla kaktusów. Pachypodium lubi suche powietrze, zraszaniem narazimy roślinę na zagniwanie.

Pachypodia rosną wolno, nie wymagają przesadzania, jeśli jednak jest taka konieczność, to należy to robić ostrożnie ze względu na „cierniste” łodygi. Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z domieszką piasku i glinki lub też gotowe podłoże dla kaktusów. Na dno doniczki należy dać drenaż.

Pachypodia są rozmnażane przez nasiona lub ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, jeden i drugi sposób trudny do wykonania dla amatora i długotrwały.

Gdzie przechowywać

Gdzie przechowywać

Dla małej rośliny, najlepszym miejscem do uprawy, będzie parapet okna zachodniego lub południowego. Dużą roślinę można postawić w pobliżu nieosłoniętego okna balkonowego. Latem Pachypodium można wystawić na balkon, taras w miejsce słoneczne, osłonięte od deszczu i wiatru.

Ciekawostki

Ciekawostki

Dłuższe okresy suszy nie są korzystne dla roślin z rodzaju Pachypodium.

Zbyt niska temperatura i za duże dawki wody doprowadzą do czernienia i opadania liści.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w grubych rękawicach ze względu na ostre ciernie na łodygach i mleczny sok o drażniących właściwościach.