Blog > Porady > Czemu stosujemy różnego rodzaju podłoże do różnych roślin?

Czemu stosujemy różnego rodzaju podłoże do różnych roślin?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. Gatunki roślin różnią się między sobą. Podłoże powinno być zharmonizowane z ich budową, sposobem pobierania wody i składników odżywczych, rodzajem zapotrzebowania fizyko-chemicznego. Tzw. ziemia do kwiatów jest obok naświetlenia, temperatury i podlewania czwartym najważniejszym czynnikiem uprawy (czwartym muszkieterem, którego rola w powodzeniu przedsięwzięcia jest kluczowa). Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę strukturę podłoża, wartość pH, temperaturę, zawartość powietrza, a także zdolność absorpcyjną.

Czemu stosujemy różnego rodzaju podłoże do różnych roślin?

Kaktusy i sukulenty są bardzo specyficznymi roślinami. W swoich tkankach (a właściwie miękiszu) gromadzą wodę niezbędną w egzystencji na pustyni. Nawykły do małej ilości wilgoci, zarówno w powietrzu, jak w glebie. Ich podłoże nie może być mokre, bo grozi to gniciem korzeni lub chorobami grzybowymi. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna (aby nie zatrzymywała wody). Może to być np. mieszanka torfu z piaskiem, keramzytem i dolomitem. Doniczka powinna być wyposażona w otwór odpływowy wyłożony drenażem np. z keramzytu. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny tzn. pH 6.

Czemu stosujemy różnego rodzaju podłoże do różnych roślin?

Podobne oczekiwania mają również storczyki. Nie powinny być sadzone w zwykłej ziemi do kwiatów doniczkowych. Korzenie storczyka wymagają napowietrzania. Woda nie może zalegać w doniczce. Podłoże to np. zestaw – kora sosnowa, mech torfowiec, keramzyt, węgiel drzewny. Gleba powinna mieć odczyn pH 4,5-6.

Palmy i fikusy mają wzajemnie zbliżone oczekiwania, jeśli chodzi o charakter podłoża. Jeśli chodzi o palmy wystarczy ziemia uniwersalna do kwiatów zmieszana z piaskiem i gliną. Zalecana jest duża warstwa drenażu. Fikus powinien zaakceptować podłoże z ziemi gliniastej, torfu i piasku (podobny drenaż jak u palmy). W obu przypadkach gleba powinna mieć pH 5,5-6,5. Paprocie to rośliny występujące w lasach na całym świecie. Rosną tam w półcieniu, w wilgotnej, próchniczej ziemi. Oczekują w doniczce przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH 4,5-5,5. Optymalna jest ziemia kompostowa zmieszana z torfem i próchnicą.

Azalie i rododendrony w stanie naturalnym występują głównie w Azji. Rododendron to odmiana tej rośliny, która ma zimnozielone, skórzaste liście. Nazywana jest również różanecznikiem. Odmianę drugą, azalię, charakteryzują liście miękkie, lekko owłosione i zrzucane na zimę. Wymagają ziemi próchniczej i kwaśnej o pH 4-5. Podłoże takie można otrzymać przez dodanie do ziemi ogrodniczej torfu, zmielonej kory, przegniłego igliwia.

PAMIĘTAJ!!!

Kupując „Ładne Kwiatki”  warto im zrobić „wyprawkę w postaci nowej ZIEMI – Zapytasz czemu? A to dla tego, że podłoże w którym rośnie ma ograniczoną ilość składników pokarmowych z których roślina cały czas korzysta. W szklarniach w których rośną, są regularnie nawożone, więc nie cierpią na głód. Nowi właściciele często nie nawożą roślin w domu, przez co w najprostszy sposób mówiąc, roślina zacznie Wam głodować i podupadać na zdrowiu. To tak jak u ludzi, jeśli źle się odżywiamy, spada nasza odporność i stajemy się podatni na choroby. Tak też się dzieje w świecie roślin. Stają się podatne na choroby i szkodniki. Jeśli jednak należysz do tej grupy osób, które pilnują NAWOŻENIA. To przesadzanie może zaczekać. Pamiętaj, aby kupić odżywkę dla kwiatów. Koniecznie przestrzegajcie zaleceń producenta.