Rośliny łatwe do rozmnażania
Wielu z Was pyta mnie często jakie rośliny wybrać do swoich domowych kolekcji, by móc samodzielnie je rozmnożyć i mieć możliwość np. podzielić się własnymi rozsadami z bliskimi? Pierwsze co nasuwa się na myśl po usłyszeniu takiego pytania to prosta odpowiedź: najlepiej takie, które są zdrowe, dorodne, dobrze ukorzenione czyli idealne. Takie bez wątpienia znajdziecie w salonie kwiatowym Tomaszewski – ładne kwiatki od pokoleń. Rozmnożyć można każdą roślinę z lepszym lub gorszym skutkiem. Nie zrażajcie się jednak. Ponoć kto nie ryzykuje ten nic nie ma.
Rozmnażanie jest przyjemne – nie ma się czego bać
Kiedy zdecydujecie się na zakup silnych, zdrowych i bujnych kwiatów doniczkowych w salonie Tomaszewskiego i kiedy owe kwiaty udekorują Wasze prywatne przestrzenie domowe z pewnością znajdzie się ktoś, kto Wam ich pozazdrości i będzie chciał od Was sadzonki. A wiadomo, że polska gościnność jest olbrzymia, więc nie należy bliskim i przyjaciołom odmawiać wedle zasady „czym chata bogata, tym rada”. Bez wahania dzielcie się z innymi zielonym szczęściem w postaci sadzonek. Nie bójcie się rozsadzać, przesadzać i rozmnażać (oczywiście mam na myśli rośliny ;). To wspaniałe doświadczenie, które pozwoli Wam obserwować rozwój rośliny, która z małej sadzonki staje się bujnym i okazałym kwiatem. Jeśli zdecydowaliście się na powiększenie zielonej ferajny w swoim domu napiszę Wam jak się do tego zabrać. Gotowi?? Spokojnie to nic trudnego! Ponoć „chcieć to móc”. Wystarczy odrobina chęci i do dzieła!
Rośliny łatwe do rozmnażania
Istnieje kilka sposobów by samodzielnie rozmnożyć domowe rośliny doniczkowe. Ważne jest to by przed przystąpieniem do samodzielnego rozmnażania poznać cechy i właściwości danej rośliny. Sprawdźcie lub zapytajcie pracowników salonu kwiatowego jaka metoda jest właściwa dla Waszych domowych podopiecznych. Najczęstszymi metodami rozmnażania roślin domowych są:
ROZMNAŻANIE PRZEZ SADZONKI UKORZENIONE W WODZIE:
Równie prosta metoda. Znam takich, którzy nazwaliby ją” prostą jak budowa cepa”. Wystarczy w szklance wody ( oczywiście o temperaturze pokojowej) zamoczyć końcówkę liścia lub kawałek pędu z co najmniej jednym węzłem i poczekać cierpliwie aż pojawią się pierwsze korzenie. Następnie sadzonkę można wyjąć i umieścić w doniczce z podłożem. I gotowe! Kiedyś zapytał mnie jeden z klientów czy w ten sposób można ukorzenić papirus. Oczywiście, że tak. Pamiętajcie jednak, że należy go do ukorzenienia włożyć do wody „do góry nogami”, czyli zamoczyć pióropusz z liściem. Przez sadzonki rozmnaża się większość roślin domowych. Min. sępolię, bluszcz, scindapsus, hoję, fitonię, filodendron, zroślicha stopowcowa, difenbachia, kordylina, trzykrotka..
ROZMNAŻANIE PRZEZ ROZMNOŻNIKI
Rozmnóżki to bardzo ciekawy sposób rozmnażania, choć wykorzystuje się go zaledwie w przypadku kilku gatunków roślin, w tym głównie żyworódki i niektórych paproci. Dorosłe egzemplarze na wierzchołkach liści lub na ich obrzeżach tworzą małe, ukorzenione roślinki, które wyglądają jak miniaturki rośliny matecznej. Można je „zdjąć” i od razu ukorzenić w podłożu
ROZŁOGI POWIETRZNE
to rodzaj sadzonek, które tworzy roślina mateczna na długich pędach lub „wąsach”. Większość jest w pełni rozwinięta i nadaje się do ukorzenienia w podłożu, niektóre jednak trzeba włożyć do szklanki z wodą i poczekać na pojawienie się korzeni. Tak rozmnożysz m.in. zielistkę, skalnicę rozłogową, truskawka, poziomka.
ROZMNAŻANIE PRZEZ SADZONKI LIŚCIOWE:
Metoda ta pozwala z jednego liścia uzyskać kilka a nawet kilkanaście młodych sadzonek. Należy pobrać z rośliny matecznej jeden, duży, zdrowy i ładny liść a następnie ostrym nożem pociąć go na kilkucentymetrowe odcinki (każdy fragment musi posiadać kawałek nerwu głównego). Pocięte fragmenty umieszczamy w wilgotnym, piaszczysto – torfowym podłożu i okrywamy tunelem z foli z dziurkami. Sadzonkom należy zapewnić stałą wilgotność podłoża i otoczenia oraz temperaturę pokojową. (tak rozmnożysz m.in. sansewierię, skrętniki, sępolię, begonię, begonia królewska, fiołki afrykańskie) – w kontekście tego tekstu określenie „dać komuś z liścia” nabiera bardziej pozytywnej konotacji 😉
ROZMNAŻANIE PRZEZ OKŁADY POWIETRZNE:
To nie co trudniejsza metoda ale dla chcącego nic trudnego. Stosuje się ją w przypadku roślin o grubych, sztywnych łodygach (np. juka, dracena). Chcąc uzyskać w ten sposób sadzonkę musisz ostrym nożem naciąć pęd rośliny kilka centymetrów pod liściem (nie głębiej jednak niż do połowy pędu), obłożyć miejsce nacięcia torfem lub mchem a następnie całość owinąć folią tworząc tzw. sakiewkę. Folię zwiąż pod i nad nacięciem. Po kilku miesiącach z nacięcia powinny wyrosnąć korzonki. Pęd należy obciąć i włożyć do donicy z podłożem. Spokojnie, po odcięciu pędu roślina mateczna sama się zregeneruje. Tak rozmnożysz m.in. jukę, dracenę, krotony, fikusy sprężyste
Jeśli po przeczytaniu tego wpisu zapragnąłeś/łaś mieć w swoim domu jeszcze więcej zielonych podopiecznych, już wiesz, które to są rośliny łatwe do rozmnażania i jak możesz powiększyć swoją kolekcję kwiatową samodzielnie. Jednak pamiętaj, że rozmnażanie najlepiej wychodzi przy pobieraniu sadzonek ze zdrowych, dobrze ukorzenionych egzemplarzy matecznych, które na co dzień pozyskasz w salonie kwiatowym Tomaszewski – ładne kwiatki od pokoleń.