Cięcie wrzosów i zabezpieczanie ich przed zimą
Z poprzedniej porady dowiedzieliście się tego, co na początek każdy miłośnik wrzosów wiedzieć powinien. Wiecie już, z czym najlepiej sadzić wrzosy i w jakim towarzystwie prezentują się najlepiej. Nie jest już dla Was tajemnicą, że rośliny te pięknie prezentują się na balkonach i tarasach. Co więcej, przemyślany wybór donic i koszy pozwoli wyeksponować ich piękno. W dzisiejszej poradzie chciałbym podzielić się z Wami jedną z najistotniejszych informacji, dotyczących pielęgnacji wrzosów. Dowiecie się, jak je ciąć i zabezpieczać przed zimą.
Cięcie wrzosów – dlaczego jest ważne?
Cięcie wrzosów, to czynność, którą wykonuje się co roku. Dzięki temu zabiegowi Wasze rośliny zachowają zwięzły, gęsty i ładny pokrój, a jesienią wydadzą dużą ilość kwiatów, na których najbardziej Wam zależy. Jeśli nie przeprowadzicie tego zabiegu, krzewinka stanie się u podstawy zdrewniała. Efekt będzie taki, że jeśli później podjęta zostanie próba cięcia, może ono nie przynieść spodziewanych rezultatów. Do przycinania wrzosów najlepiej użyć ostrego sekatora lub nożyc.
Kiedy przycinać wrzosy?
Pilnujcie terminu cięcia, które najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Zazwyczaj jest to przełom marca i kwietnia. Warto założyć sobie „kalendarz ogrodnika”, w którym możecie wpisać tę czynność do zrobienia, dzięki czemu nie zapomnicie o niej. Jeśli wykonacie ten zabieg, roślina zdąży wydać nowe pędy, które zawiąże kwiaty. I tu UWAGA! Przycinanie wrzosów polega na usunięciu kwiatów wraz z pędem, na którym wyrastają. Nie wyżej, nie niżej! Przycinacie wszystkie pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Jeżeli zależy Wam, aby wrzosy pięknie wyglądały, musicie pilnować regularnego cięcia. Wrzosy zachowują dobry wygląd przez około 6 lat, potem warto wymienić je na nowe. Nawiązując jeszcze do cięcia wrzosów nadmienię, że może przydarzyć się sytuacja, że po wykonaniu cięcia w prognozie pogody zapowiedzą mrozy. Możecie wtedy rozłożyć nad rośliną na noc agrowłókninę. W ciągu dnia należy ją zdjąć.
Zabezpieczanie wrzosów na zimę
Wszystkie Wasze krzewinki rosnące w gruncie warto w pierwszym roku zabezpieczyć wykorzystując do tego białą agrowłókninę, którą przykryjecie rośliny. Do zabezpieczania możecie wykorzystać także gałęzie roślin iglastych, obsypać roślinę trocinami albo korą. Jest to najważniejsze w przypadku zim bez opadów śniegu. Jak wiadomo, śnieg stanowi izolację i chroni roślinę przed zimnym, mroźnym wiatrem. To bardzo ważne, aby do zabezpieczania roślin na zimę przystąpić dopiero po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne rozpoczęcie tego zabiegu może roślinom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętajcie proszę, aby wrzosy podlewać, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. To w dużym stopniu zwiększy szanse na ich przezimowanie. I jeszcze jedna uwaga. Nie zabezpiecza się roślin żadnymi foliami, reklamówkami czy plandekami. Wszystkie materiały służące do ich zabezpieczania muszą przepuszczać powietrze. Jeśli nie ma cyrkulacji powietrza, mogą rozwinąć się niebezpieczne choroby grzybowe, które zabiją Wasz okaz. W sklepie ogrodniczym koniecznie zapytajcie o agrowłókninę, którą możecie wykorzystać do zabezpieczania wrzosów, a także innych gatunków.
Zabezpieczanie wrzosów na balkonie i tarasie
W przypadku balkonów i tarasów wrzosy najczęściej traktowane są jako rośliny sezonowe. Nie przykłada się tak dużej wagi do ich pielęgnacji. Wrzosy rosnące w małych doniczkach mają raczej małe szanse na przezimowanie, a wynika to najczęściej z faktu, że ziemia w nich szybko schnie i roślina usycha, a nie dlatego, że szkodzą jej mrozy. Zachęcam Was do zrobienia eksperymentu i spróbowania przezimowania wrzosów w donicach. Pamiętajcie tylko, by spróbować zabezpieczyć je na zimę, stawiając donicę na jakiejś izolacji. Może to być deska, kawałek styropianu lub mała doniczka schowana do większej. Ciekaw jestem, czy komuś z Was się uda 😉
Warsztaty tworzenia kompozycji z wrzosów i wrzośców
A jeśli macie chęć stworzyć swoją własną kompozycję z wrzosów, zapraszam Was na warsztat, który odbędzie się w salonie firmowym Tomaszewski. Będę miał przyjemność go poprowadzić, a wszystko odbędzie się już 23 września. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na naszej stronie na Facebooku. Do zobaczenia! 🙂