Blog > Porady > Wrzosy: jak upiększyć nimi ogród? O zakładaniu wrzosowisk

Wrzosy: jak upiększyć nimi ogród? O zakładaniu wrzosowisk

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym dostrzegamy pierwsze sygnały nieuchronnie zbliżającej się jesieni. Dni i noce są coraz chłodniejsze i bardziej deszczowe. Większość bylin lata zaczyna przekwitać. Nie musicie jednak chować narzędzi do domku ogrodnika czy piwnicy, ponieważ na salony wchodzą wrzosy! Teraz one będą królować na Waszych balkonach, tarasach i w ogrodach. W poniższej poradzie chciałbym zachęcić Was do zakładania wrzosowisk u siebie. Dziś poruszę temat sadzenia, a także podpowiem z czym najpiękniej będą prezentować się wrzosy.

wrzosy

Wrzosy: z czym je sadzić?

W mojej ocenie wrzosy najlepiej zaprezentują się w towarzystwie roślin iglastych, które będą stanowić dla nich atrakcyjne tło przez cały rok. Wszystkie drzewa i krzewy iglaste, takie jak jałowce, kosodrzewiny, świerki i sosny będą atrakcyjnym towarzystwem dla Waszych wrzosów. Doskonałym uzupełnieniem, które podniesie estetykę Waszego wrzosowiska, będzie towarzystwo ozdobnych traw, a także roślin cebulowych. Tworząc wrzosowisko warto sięgnąć także po inne rośliny wrzosowate, tak jak żurawina, borówki, azalie i rododendrony czy też funkie i paprocie. Wszystkie rośliny, które wymieniłem, mają podobne wymagania. Należy zapewnić im kwaśną i przypuszczalną glebę, którą najlepiej jest ściółkować korą sosnową. Gruba warstwa kory będzie zabezpieczać korzenie wrzosów przed utratą wody, mrozem i wrastającymi chwastami. Zakładając wrzosowiska warto jest tworzyć duże plamy jedno- lub wielobarwne. Pamiętać należy, że w ofercie centrów ogrodniczych dostępne są różne odmiany wrzosów, które różnią się wysokością. Odmiany o silniejszym wzroście sadźcie z tyłu, a te niższe z przodu.

zdjęcia wykonane w szkółce Majewski

Istnieje ogólna zasada, że roślin kwitnących nie powinno się przesadzać. Nie dotyczy jednak ona wrzosów. Wcześniejsze ich posadzenie na Waszym wrzosowisku zwiększy szanse ich przyjęcia. Roślina będzie miała więcej czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Zanim przystąpicie do sadzenia, powinniście dokładnie podlać rośliny, ponieważ rosną one w małych pojemnikach, a ziemia w nich szybko przesycha. Warto też rozstawić wrzosy w miejscu, w którym chcecie jej posadzić. Rozstawa pomiędzy roślinami powinna wynosić około 30 – 40 cm w zależności od odmiany, którą sadzicie. Po ustawieniu roślin możecie przystąpić do sadzenia. Dobrze jest wykopać większy dołek, do którego wsypiecie żyzną ziemię, przeznaczoną dla roślin wrzosowatych. Pamiętajcie, że każdą roślinę po posadzeniu należy dokładnie podlać! Jeśli nie ma opadów atmosferycznych, podlewanie kontynuuje się aż do nadejścia przymrozków. Często przyczyną niezimowania wrzosów jest ich przesuszenie. To brak wody jest główną przyczyną, że roślina nie wyrasta na wiosnę.

wrzosy

Wrzosy na balkon i taras

Jeśli nie macie ogrodu, ale dysponujecie balkonem lub tarasem, także możecie udekorować je wrzosami. Zachowując zasady prawidłowej pielęgnacji (stałe podlewanie, utrzymanie wilgotnej gleby) wrzosy będą dekoracją nawet do listopada. W zeszłym roku sadziłem wrzosy na swoim balkonie i udało mi się zachować ich dobry wygląd aż do grudnia! Wrzosy najlepiej sadzić w wiszących doniczkach, skrzyniach i koszach wiklinowych. Dodatkową dekoracją jesiennej kompozycji mogą być astry i dynie! To będzie idealne uzupełnienie, które wprowadzi na balkonie odpowiedni do pory roku nastrój.

Pewnie zastanawiacie się, czy wrzosy przezimują na Waszym balkonie – niestety prawdopodobieństwo jest bardzo małe. Jednak nie ma powodów do smutku. W przyszłym roku kupicie nowe w innych kolorach i będziecie mogli stworzyć nowe kompozycje!

wrzosy

W kolejnej poradzie poznacie prawidłowe zasady cięcia i zabezpieczenia roślin na zimę.