Blog > Porady > Oleander: o rozmnażaniu i wykorzystaniu w aranżacjach

Oleander: o rozmnażaniu i wykorzystaniu w aranżacjach

Oleander, wybrany na roślinę maja salonu firmowego Tomaszewski, jest w tym miesiącu bohaterem cyklu porad. W niniejszej – trzeciej i zamykającej serię – przeczytacie, jak go rozmnażać, na co uważać przy kontakcie z rośliną, a także jak wykorzystać ją w aranżacjach.

Oleander: rozmnażanie

Jeśli chcecie powiększyć swoją kolekcję oleandrów, możecie pokusić się o ich samodzielne rozmnożenie. Sadzonki należy pobrać wczesną wiosną. Istnieje szansa, że zakwitną nawet w tym samym roku. Jak to zrobić? Odcięte wierzchołki pędów o długości ok. 7 cm umieśćcie w wilgotnej ziemi lub w ciepłej wodzie. Dobrym sposobem jest użycie płytkiego naczynia, na którego dnie ułożycie kilka kawałków węgla drzewnego i zalejecie je ciepłą wodą. Naczynie przykryjcie folią i obwiążcie tak, aby tworzyła pokrywkę. W folii należy zrobić otworki i umieścić w nich sadzonki w taki sposób, aby ich „nogi” znalazły się w wodzie. W ten sposób sadzonki powinny wytworzyć korzenie. Wtedy sadzi się je do doniczek, podlewa i na kilka dni osłania folią, aby zapewnić wysoką wilgotność powietrza.

Uwaga na toksyczność oleandra!

Chcę zwrócić Waszą uwagę na fakt, że cała roślina jest silnie trująca. Weźcie to pod uwagę, jeśli macie w domu dzieci lub zwierzęta. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, a zwłaszcza przycinanie, powinno wykonywać się w rękawiczkach. Nie wolno także palić oleandra (np. uschniętej rośliny), gdyż powstający dym jest trujący. Oleander zawiera oleandrynę – glikozyd nasercowy, który w przypadku spożycia może nawet przyczynić się do śmierci. Nie oznacza to oczywiście, że rośliny należy unikać – trzeba jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa, które należy zachować.

Wykorzystanie w aranżacjach

Z racji tego, że oleander lubi dużo świeżego powietrza, przewiew i przestrzeń, najlepiej czuje się samotnie. Pięknie prezentuje się w wyeksponowanych miejscach na tarasach lub patio. Ładnie wygląda też w grupie oleandrów, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być ciasno ustawione. W krajach śródziemnomorskich sadzony jest często przy ulicach i używany w zieleni miejskiej, a to z powodu wysokiej odporności na zanieczyszczenia.