Blog > Rośliny > Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat, roślina oczyszczająca powietrze. W ostatnich latach skrzydłokwiaty po raz kolejny zaczęły cieszyć się sporą popularnością. Te modne w czasach PRL-u rośliny dziś na nowo goszczą w naszych biurach i domach, cenione za wyjątkowe, śnieżnobiałe kwiaty. Co warto wiedzieć na temat skrzydłokwiatu?

Pochodzenie skrzydłokwiatu

Pochodzenie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, którego łacińska nazwa to Spathiphyllum pochodzi z bagnistych terenów Ameryki Południowej i Środkowej, a także pewnych obszarów Azji i Oceanii. Skrzydłokwiaty porastają runo i dolne partie lasu, gdzie są osłonięte przez wysokie drzewa i dociera do nich przytłumione światło. 

Przed XX. wiekiem roślina ta nazywana była w Polsce „skrzydłolistem”, co było bardziej zbliżone do łacińskiej nazwy – Spathiphyllum, którą można bowiem przetłumaczyć jako „szablolist”.

Gatunki i odmiany skrzydłokwiatu

Gatunki i odmiany skrzydłokwiatu

Rodzaj roślin Spathiphyllum należy do rodziny obrazkowatych i w rzeczywistości obejmuje aż 49 gatunków. W Polsce najpopularniejsze odmiany to skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) oraz skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii). Obie te odmiany posiadają śnieżnobiałe kwiatostany przypominające kształtem kwiat anturium.

Wielkość liści i kwiatów jest zależy od gatunku. Rośliny te mogą mieć wysokość od 25 cm nawet do 1 m.

Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu

Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu

Podlewanie: Do hodowania skrzydłokwiatu niezbędna jest przepuszczalna, próchniczna ziemia na bazie torfu. Roślina lubi wilgotne podłoże, dlatego należy dbać o to, aby jego ziemia stale była lekko wilgotna. Nadmierne przesuszenie rośliny między podlewaniami może powodować wysuszanie końcówek liści. W sezonie letnim skrzydłokwiat należy podlewać często, nawet 3-4 razy w tygodniu. Dobrą praktyką jest również regularne zraszanie, które zapewni roślinie wilgotne środowisko. Zimą podlewanie możemy ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu, a zraszanie nie jest konieczne. Przydatnym rozwiązaniem dla skrzydłokwiatu jest donica z systemem nawadniającym, która umożliwi roślinie pobieranie niezbędnych ilości wody.

Nawożenie: W okresie kwitnienia, między kwietniem a wrześniem skrzydłokwiat należy nawozić nawozem do roślin kwitnących zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nawożenie powtarzamy, w zależności od potrzeb, co 2-3 tygodnie.

Pielęgnacja: Aby zachować piękne, błyszczące liście skrzydłokwiatu w czystości, należy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką. Roślina nie wymaga przycinania, lecz warto usuwać zwiędłe kwiatostany. Z czasem kwiaty skrzydłokwiatu zaczynają zielenieć i przekwitać – kiedy całkowicie przekwitną, wystarczy wyciąć je sekatorem u podstawy. Przedłuży to czas kwitnięcia rośliny. Roślinę przesadzamy co 2-3 lata w momencie kiedy donica stanie się za ciasna.

Rozmnażanie: W celu rozmnożenia rośliny należy podzielić karpy, najlepiej w taki sposób, by z nowych egzemplarzy wyrastały minimum 4 liście. Karpy sadzimy do przepuszczalnej, próchnicznej ziemi na bazie torfu i podlewamy. Zabieg rozmnażania skrzydłokwiatu najlepiej przeprowadzać wiosną, w kwietniu lub maju.

Jeśli skrzydłokwiat dostaje za mało wody, jego liście i kwiaty staną się wiotkie i opadające. Innym popularnym problemem jest brak nowych kwiatostanów lub bardzo mała ich ilość. Sygnalizuje to konieczność dokarmienia rośliny poprzez nawożenie.

Stanowisko

Stanowisko

Jako roślina porastająca lasy równikowe, skrzydłokwiat lubi stanowiska ciepłe i wilgotne, z dala od przeciągów. Latem temperatura na jego stanowisku powinna oscylować w granicach 18-25 stopni Celsjusza, zimą nie może być niższa niż 16 stopni a najlepiej będzie się czuł w 18 stopniach. Skrzydłokwiat lubi przytłumione, rozproszone światło, dlatego latem świetnie będzie się czuł w cieniu i półcieniu. Bezpośrednie słońce może doprowadzić do poparzenia i nieodwracalnego uszkodzenia liści. Zimą, gdy słońca nie ma tak dużo, skrzydłokwiat powinien stać na jasnym stanowisku.

Ze względu na to, że skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze może być uprawiany w kuchni lub łazience. Roślina ta sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach biurowych, ponieważ jest łatwa w uprawie i ma niskie wymagania świetlne.

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że?

Skrzydłokwiat cechuje się wysoką zdolnością oczyszczania powietrza. Absorbuje zanieczyszczenia, w tym głównie alkohole, benzen i formaldehyd i oczyszcza powietrze ze smogu.

Skrzydłokwiat jest rośliną trującą, której spożycie powoduje podrażnienie gardła i jamy ustnej, a także zaburzenia rytmu serca. Osoby mające w domu małe dzieci lub zwierzęta powinny trzymać roślinę poza ich zasięgiem.