Blog > Porady > Paprocie, które warto znać!

Paprocie, które warto znać!

Wspominałem już, że nefrolepis to nie jedyna paproć spotykana w naszych mieszkaniach. Warto przywołać inne gatunki zasługujące na uwagę. Jeżeli zdecydujecie się na przygodę z paprociami i powiększenie kolekcji, koniecznie poznajcie kilka gatunków spotykanych w sprzedaży.

paprocie
paprocie

Adiantum

To delikatna i filigranowa paproć o pięknych jasnozielonych liściach. Ma wyprostowany pokrój. Jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, więc bezwzględnie trzeba jej zapewnić wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o tej paproci, zachęcam do przeczytania artykułu o roślinach do cienistych pomieszczeń -> Więcej TUTAJ. 

paprocie
adiantum

Zanokcica (Asplenium)

Można powiedzieć, że nie przypomina paproci. Warto na nią zwrócić uwagę ze względu na piękne liście i ciekawy pokrój. W naturalnych warunkach żyje jako epifit, czyli rośnie na innych roślinach w koronach drzew. Jej liście w naturalnych warunkach tworzą rozetę i mogą osiągać ponad metr długości! Także w jej przypadku bryła korzeniowa powinna być stale wilgotna. Nie stawiajcie jej także w bezpośrednim słońcu, ponieważ słonce może poparzyć liście.

Dawalia (Davallia)

 To jedna z moich faworytek, jeśli chodzi o paprocie 😉 Charakteryzuje się niezwykłą łatwością w pielęgnacji i bardzo ciekawymi owłosionymi kłączami przypominającymi macki pająka, z których wyrastają nowe pierzaste liście, w pięknym ciemnozielonym kolorze. Dawalię wykorzystują z przyjemnością do tworzenia ogrodów w szkle. W moim odczuciu jest to jedna z najłatwiejszych w uprawie paproci. Trzeba jej jednak zapewnić stale wilgotne podłoże i jasne stanowisko. Można ją uprawiać w tradycyjnych donicach i wiszących kwietnikach.

Łosie rogi (Platycerium) 
Łosie rogi (Platycerium)

Łosie rogi (Platycerium)

Zdecyduj się na tę roślinę, jeśli marzysz o powieszeniu w domu poroży jelenia lub innej zwierzyny łownej, ale nigdy się na to nie odważysz :D. To piękna epifityczna paproć, która rośnie w koronach drzew, osiągając ogromne rozmiary. Kształt liści przypomina poroże łosia, stąd jej inna nazwa – łosie rogi. Niewątpliwie paproć ta jest marzeniem wielu osób! Najlepiej uprawiać ją w  wiszących donicach lub na pniach. Pamiętaj o zapewnieniu paproci wysokiej wilgotności podłoża i powietrza.

 

Orliczka (Pteris).

Występuje wiele gatunków tej rośliny różniących się pokrojem, kształtem i kolorem liścia. Wszystkie wymagają atencji właściciela. W moim odczuciu jest równie wrażliwa na brak wody jak adiantum. Koniecznie należy jej zapewnić wysoką wilgotność podłoża i powietrza. Najlepiej ustawić doniczkę w podstawce wypełnionej żwirem, kamykami i wodą, ale tak aby lustro wody było poniżej dna doniczki.

Flebodium złociste, paproć złocista (Phlebodium aureum) 

To także bardzo ładna i łatwa paproć w prawie. Uwagę przyciągają jej liście pokryte woskiem, który nadaje im niebieskie zabarwienie. Decydując się na kupno rośliny, zwróć uwagę na dekoracyjne kłącza. W domu zapewnij jej jasne stanowisko i utrzymuj stale wilgotne podłoże. Przy  odpowiedniej pielęgnacji flebodium szybko się rozrośnie i osiągnie duże rozmiary.