Blog > Porady > PAPROĆ JAK POLAK – LUBI SIĘ NAPIĆ ;)

PAPROĆ JAK POLAK – LUBI SIĘ NAPIĆ ;)

Paprocie są uważane za kapryśne ze względu na wymagania co do wilgotności. W przypadku braku odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża, paproć może zostać także zaatakowana przez przędziorki, które przyśpieszą proces opadania liści. Pamiętaj, że szkodniki mogą się przenieść także na inne rośliny, więc zawczasu zadbaj o odpowiednie warunki. Dozowanie wilgoci roślinom nie jest sprawą bardzo trudną…

paproć

Kilka patentów aby paproć miała wilgotne powietrze i podłoże:

– Po kupieniu paprotki, przesadź ją do większej doniczki ze świeża ziemią. Na dno doniczki wsyp keramzyt, który będzie zabezpieczać roślinę przed przelaniem. Dzięki temu, nawet jeśli zdarzy Ci się zbyt obficie podlać roślinę i woda zostanie na podstawce, korzenie nie będą narażone na gnicie.

Do podłoża możesz dodać hydrożel, który magazynuje wodę i w miarę potrzeby oddaje ją roślinie wraz ze składnikami pokarmowymi.

– Możesz też zastosować specjalne krążki – hydrobox. Położone na dno doniczki magazynują wodę i oddają ją roślinie w miarę potrzeby. Dzięki temu odstępy pomiędzy podlewaniem można zwiększyć nawet o kilka dni!

– Zastosuj specjalne systemy nawadniające z ceramiczną końcówką wtykaną do ziemi. Do pojemniczka wlewa się wodę, która jest stopniowo uwalniana i dostarczana roślinie.

– Regularne zraszanie liści podniesie wilgotność powietrza na jakiś czas

Tych kilka metod pozwoli uporać się z podlewaniem i dzięki temu, każdy kto marzy o paprociach w swoim mieszkaniu, a boi się, że nie sprosta ich wymaganiom, może odetchnąć z ulgą i kupić roślinę przy okazji wizyty u Tomaszewskiego 😉

PAPROĆ – ROZMNAŻANIE

Są dwa sposoby rozmnażania tych roślin. Pierwszy – to rozmnażanie przez zarodniki. Od razu powiem, że  ta metoda jest długa i skomplikowana a rośliny uzyskane w ten sposób będą inne niż roślina mateczna. Dodam także, że nie ma gwarancji, że metoda ta okaże się skuteczna, ponieważ zarodniki mogą być niepłodne.

Skutecznym sposobem rozmnażania paproci jest podział większych i rozrośniętych egzemplarzy. Wybierz największą roślinę, wyciągnij ją z doniczki i spróbuj podzielić bryłę korzeniową na mniejsze części. Możesz ją rozrywać, ale możesz też użyć do tego ostrego noża. Z pewnością kilka liści odpadnie, ale tym się nie martw. Po takim zabiegu, paproć także będzie odrobinę chorować. Dlatego do rozmnażania najlepiej przystąpić wczesną wiosną, dzięki czemu roślina będzie miała czas na regenerację. Jeśli posadzisz ją do świeżej ziemi i utrzymasz stałą wilgotność – paprotka szybko wydobrzeje. UWAGA! Jeśli przy paprotce zauważysz długie wąsy, nie obcinaj ich! Owiń je wokół bryły korzeniowej i posadź w doniczce. Wyrosną z nich nowe rośliny 😉

PODSUMOWANIE
– zapewnij roślinie jasne stanowisko
– zadbaj, by podłoże w doniczce było stale wilgotne
– zapewnij roślinie podłoże przepuszczalne, próchniczne, lekko kwaśne

 PYTANIA DOTYCZĄCE PAPROCI:

– Paproć ma czarne plamki na spodzie liści.

To częste pytanie od osób posiadających paproć. Opisują, że na spodniej stronie pojawiły się czarne kropki, których jest bardzo dużo. Nie widzą szkodników, roślina nie gubi liści, ale są zaniepokojeni. Chciałbym wszystkich uspokoić. Owe kropki to nic innego jak skupiska zarodników. Paprocie nie wypuszczają kwiatów ani nie zawiązują owoców i nasion. Rozmnażają się przez zarodniki i to one są widoczne na spodzie liścia. I tu uczulę was – nie próbujcie usunąć zarodników żadnym środkiem chemicznym ani wilgotną szmatką!

paproć - zanokcica
paproć – zanikcica

– Liście stają się żółte i opadają

To znak, że przelewasz roślinę. Zmniejsz ilość wody i zwiększ odstępy pomiędzy podlewaniami. Jeśli woda wypływa na podstawkę, także ją odlej. Przy przesadzaniu paproci zastosuj odpowiednią ziemię i wsyp na dno keramzyt, o którym pisałem wyżej.

– Liście brązowieją, schną i opadają

To ewidentna oznaka przesuszenia rośliny. Należy zwiększyć ilość wody przy podlewaniu lub zwiększyć częstotliwość podlewania. Zafunduj jej także dzień SPA – tzn. otrzep ją delikatnie z uschniętych liści, wytnij łyse ogonki liściowe a samą roślinę weź pod prysznic i letnią wodą zmyj kurz z liści.

Jeśli ominęły Cię inne informacje na temat paproci, znajdziesz je w artykułach:

https://tomaszewski.pl/2018/03/01/paproc-czyli-krol-krolowa-prl/

https://tomaszewski.pl/2017/01/19/paprotka-rosliny-oczyszczajace-powietrze/