Blog > Porady > Oleander: jak podlewać, nawozić i ciąć

Oleander: jak podlewać, nawozić i ciąć

Powracam do Was z kolejnym tekstem, który przybliży sekrety uprawy oleandra, ogłoszonego w maju rośliną miesiąca salonu firmowego Tomaszewski. Z niniejszej porady dowiecie się, jak podlewać, nawozić i ciąć ten piękny krzew, a także co zrobić, by dobrze zniósł zimę.

oleander

Oleander: podlewanie i nawożenie

Latem podlewajcie oleandra obficie, nawet codziennie. Będzie potrzebował dużo wody – zwłaszcza, jeśli stoi na zewnątrz. Bardzo ważne jest używanie do podlewania tylko letniej lub lekko ciepłej wody. Oleander podlewany zimną wodą może nie otworzyć pąków kwiatowych. Korzenie lubią wilgoć, można więc wlewać wodę do podstawki i uzupełniać, gdy tylko jej zabraknie. Drugą metodą jest porządne podlewanie od góry i usunięcie wody z podstawki po 15 minutach. Uwaga: przeschnięcie podłoża może spowodować zrzucanie liści i kwiatów! W okresie wzrostu roślina potrzebuje dokarmiania. Najlepiej co tydzień lub dwa zaaplikować jej płynny nawóz, przeznaczony dla roślin kwitnących.

oleander

Oleander: cięcie

Na bieżąco usuwajcie przekwitnięte kwiatostany, odcinając je sekatorem tuż nad najbliższą parą liści. Po kwitnieniu, czyli pod koniec lata lub na początku jesieni, przeprowadźcie silne cięcie formujące. Najlepiej zrobić to przed wniesieniem rośliny do pomieszczenia. Cięcie służy lepszemu kwitnieniu i utrzymuje krzewy w odpowiedniej formie i rozmiarze. Główne pędy skracajcie sekatorem o połowę, a pędy boczne na ok. 10 cm. Zabieg należy wykonać w rękawiczkach ochronnych, gdyż oleander wydziela trujący sok. Podczas przycinania uważajcie, aby nie dotykać rękawiczką gołej skóry, gdyż sok działa na nią drażniąco. Dla zapominalskich alternatywą jest cięcie wiosenne, którego jednak nie polecam, gdyż spowoduje skąpe kwitnienie.

oleander

Oleander: zimowanie

Jeśli latem uprawiacie oleandry na dworze, to przed pierwszymi przymrozkami koniecznie należy je wnieść do widnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 5-10 stopni C. Zimowanie w ciepłym pomieszczeniu skutkuje brakiem kwitnienia w następnym sezonie. Niekorzystne dla krzewu są w tym czasie ciepłe pomieszczenia, a szczególnie nie znosi on centralnego ogrzewania. W tym okresie ograniczajcie podlewanie i przerwijcie nawożenie. Oleander potrzebuje okresu spoczynku właśnie w takich warunkach, aby w następnym sezonie mógł pięknie zakwitnąć.

Już wkrótce na naszej stronie w dziale Porady znajdziecie ostatni z tekstów, poświęconych oleandrowi. Dowiecie się z niego m.in. jak rozmnażać ten krzew.