Blog > Porady > Uprawa cytrusów w domu

Uprawa cytrusów w domu

Gdy używamy słowa „cytrus”, mamy na myśli wszystkie gatunki, które należą do rodzaju Citrus. Są to m.in. pomarańcze, kumkwaty, mandarynki i cytryny. Choć rośliny te wydają się egzotyczne, dzięki odpowiednim zabiegom uprawowym, krzyżowaniu czy szczepieniu na odpowiednich podkładkach, uprawa cytrusów staje się łatwiejsza i realna w domowych warunkach.

W poniższym tekście postaram się przekazać Wam, jakie wymagania mają cytrusy, co jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu i jak je pielęgnować. Tych kilka informacji pozwoli Wam dowiedzieć się, jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu. Jeśli decydujecie się na zakup wyrośniętej, kwitnącej i owocującej rośliny, zwróćcie uwagę na kolor liści, liczbę owoców i kwiatów. Liście powinny być soczyście zielone, bez szkodników i chorób. Jeżeli kupujecie roślinę jesienią lub zimą, wynosząc ją ze sklepu dokładnie zabezpieczcie ją przed niską temperaturą. W przeciwnym razie roślina może to później odchorować, zrzucając kwiaty i owoce.

Pamiętajcie o regularnym nawożeniu. Wystarczy standardowy nawóz do roślin kwitnących lub doniczkowych. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta, który określa ilość i stężenie nawozu, wymagane przez roślinę. Dlaczego nawożenie jest tak ważne? Dzięki temu zabiegowi będziecie mogli z czystym sumieniem przesadzać roślinę co kilka lat. A powodem nie będą objawy niedoboru składników roślinnych, a jedynie to, że roślina rośnie i doniczka staje się dla niej zbyt mała!

Przesadzanie cytrusa

Przesadzanie powinno odbywać się wczesną wiosną. Wybierając nową doniczkę pamiętajcie, aby była zawsze większa o przynajmniej 5-10 cm. Na dno doniczki należy wsypać keramzyt, który zabezpieczy korzenie cytrusów przed przelaniem i koniecznie dopilnować, aby w dnie był otwór odprowadzający nadmiar wody. U większych egzemplarzy rosnących w dużych pojemnikach, gdzie stosujemy regularne nawożenie, możemy wymieniać jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Przy kupnie nowej doniczki dobierzcie podstawkę – dzięki temu unikniecie zniszczenia podłogi. W przeciwieństwie do innych roślin, u których najczęściej spotyka się zalecenia zastosowania przepuszczalnej torfowej ziemi, u cytrusów wykorzystuje się ziemię zwięzłą i gliniastą. Po przesadzeniu roślinę należy dokładnie podlać.

Kilka słów o podlewaniu

A skoro już o podlewaniu mowa, to czynność ta jest jednym z ważniejszych aspektów uprawy cytrusów. Rośliny powinny mieć stale wilgotne podłoże. Zbyt niska ilość dostarczanej wody sprawi, że cytrus zacznie zrzucać liście. Pamiętajcie także o tym, że w okresie spoczynku – który przypada od około października do lutego – w warunkach obniżonej temperatury ziemia powinna przeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami.

Moim zdaniem uprawiając cytrusa najtrudniej będzie Wam zapewnić mu niską temperaturę podczas zimowania, a więc od października do marca. Powinna ona wynosić mniej więcej od 10 do 15 stopni. Rośliny dzięki temu wejdą w okres niezbędnego spoczynku. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe do zapewnienia w mieszkaniu, gdzie działa centralne ogrzewanie, jednak chcąc osiągnąć dobre efekty w uprawie cytrusa, postarajcie się mu to zapewnić.

Cięcie cytrusów – co daje i na czym polega

Bardzo ważnym elementem prawidłowej uprawy jest cięcie cytrusów, które najlepiej rozpocząć w lutym lub w marcu, a więc przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Cytrusy dobrze znoszą przycinanie zarówno młodych, jak i starszych pędów, więc bez obaw – w sezonie szybko się zregenerują! Regularne przycinanie zapewni gęsty pokrój, a także obfitsze kwitnienie i owocowanie. Decydując się na cięcie cytrusów, pędy skracajcie o około 1/3 ich długości. Dodatkowo w sprzedaży można dostać szczepione cytrusy, które poniżej miejsca szczepienia mogą wypuszczać dzikie pędy. Należy je przycinać przy samym pniu.

W uprawie równie ważne jest także odpowiednie stanowisko, które powinno być bardzo jasne z dużą ilością rozproszonego słońca. Cytrus bardzo dobrze będzie prezentować się na tarasie lub balkonie, a po 15 maja możecie wystawić go do ogrodu. Warto wtedy regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się na nim szkodniki. Cytrusy są atakowane przez takie szkodniki, jak przędziorek , tarcznik czy wełnowiec.

Cytrus z pestki

W bardzo łatwy sposób możecie wyhodować własnego cytrusa. Wystarczy, że z owoców cytryny, pomarańczy lub mandarynki wydobędziecie kilka pestek i posadzicie je w doniczce. Po kilku tygodniach z pestek powinny wyrosnąć młode siewki. Jest jednak jeden minus tej metody. Cytrus rozmnażamy w ten sposób, zakwitnie dopiero po kilkunastu, a nawet po kilkudziesięciu latach! Z tego powodu dla niecierpliwych proponuję zakup dorosłych roślin, a dla rodziców wspólne wysiewanie cytrusów ze swoimi pociechami. Kto wie, może na 18. urodziny dziecka taki cytrus wyda swoje pierwsze owoce?

Powodzenia w uprawie cytrusów!