Blog > Porady > Roślina miesiąca – kwiecień: hortensja ogrodowa

Roślina miesiąca – kwiecień: hortensja ogrodowa

W kwietniu rośliną miesiąca naszego warszawskiego salonu sprzedaży jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Z kilku porad, przygotowanych przez naszego eksperta, dowiecie się, jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę i co zrobić, by jak najlepiej prezentowała się w Waszym otoczeniu.

hortensja ogrodowa

O hortensjach słów kilka

Hortensje to krzewy liściaste często spotykane w Waszych ogrodach. Są atrakcyjne głównie w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia. Wtedy na końcach ich pędów pojawiają się duże kuliste kwiatostany. W zależności od odmiany kwitną w barwach od białej, poprzez różne odcienie różu i fioletu, aż do najbardziej pożądanej – niebieskiej. Są także odmiany o kwiatach dwubarwnych i pełnych. Aby osiągnąć sukces w uprawie hortensji i cieszyć się jej obfitym kwitnieniem, należy na wstępie określić, jaka hortensja rośnie w Waszym ogrodzie. Na to samo zwracajcie uwagę przy zakupie rośliny. Musicie wiedzieć, że nie wszystkie hortensje pielęgnuje się jednakowo, a znajomość gatunków ułatwi Wam powodzenie w ich uprawie. Dzisiaj chciałbym opisać hortensję ogrodową, której pielęgnacja, a zwłaszcza cięcie, różni się od pielęgnacji jej koleżanek, np. od hortensji bukietowej Hydrangea paniculata. Obie prezentują się pięknie, ale hortensja ogrodowa jest o wiele trudniejsza w uprawie niż bukietowa.

hortensja ogrodowa
hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa pochodzi z Azji, gdzie w naturze porasta obszar od Himalajów aż po Japonię. W naszych warunkach dorasta do 1-1,5 metra wysokości i osiąga podobną szerokość. Liście mają brzegi ząbkowane lub piłkowane i opadają na zimę. W naszym klimacie hortensja może zimą przemarzać, co niestety skutkuje brakiem kwitnienia w danym roku. Dlatego zalecane jest jej sadzenie w cieplejszych strefach naszego kraju. Dobrze rośnie w klimacie nadmorskim i na zachodzie Polski. Szkodzą jej również wiosenne przymrozki. Wtedy pojawia się ryzyko przemarznięcia zawiązanych w poprzednim roku pąków kwiatowych, a co za tym idzie – brak kwitnienia. Po pierwszych jesiennych przymrozkach warto zabezpieczyć krzewy na czas zimy. Podstawę krzewu kopczykuje się torfem, a cały krzew otula agrowłókniną, słomianym chochołem albo stroiszem. Wiosną nie zdejmujcie osłon zbyt wcześnie i uważajcie, aby krzewy nie były narażone bezpośrednio na przymrozki. Egzemplarze rosnące w donicach można na czas zimy wnieść do chłodnego pomieszczenia.

hortensja ogrodowa

Stanowisko i podłoże

Wybierając stanowisko dla hortensji ogrodowej miejcie na uwadze, że najlepsze dla niej jest jest półcieniste i osłonięte od wiatru. Niektóre źródła podają, że można uprawiać ją w miejscach słonecznych. Osobiście tego nie polecam, gdyż w słońcu liście i kwiaty hortensji więdną, często nie odzyskując już turgoru. Nawet jeśli jesteście w stanie zapewnić jej odpowiednią dawkę wody w takich warunkach, to jednak zdecydowanie najlepsze będzie miejsce w półcieniu. Przygotowując miejsce do posadzenia, weźcie pod uwagę, że rośnie ona na glebach lekko kwaśnych (pH 5.0-5,5), żyznych i wilgotnych. Dobrym podłożem jest mieszanka gliny z kwaśnym torfem lub gotowe podłoże do tych krzewów, które kupicie w sklepach ogrodniczych. Krzewy warto wyściółkować korą sosnową lub liśćmi dębu. Oprócz zapewnienia warstwy zatrzymującej wilgoć w glebie, przyczyni się to do stopniowego zakwaszania podłoża.

O tym, jak podlewać, nawozić, przycinać hortensję, dowiecie się z kolejnych tekstów, które niebawem znajdziecie w naszym dziale Porady. Zachęcam do śledzenia naszej strony!