Blog > Rośliny > Zaślaz, Abutilon

Zaślaz, Abutilon

Pochodzenie

Pochodzenie

Abutilon należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae), pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, między innymi Kolumbii, Gwatemali, Brazylii.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Znane są liczne gatunki i odmiany z rodzaju Abutilon, ale najpopularniejszym, cenionym przez ogrodników jest mieszaniec Abutilon x hybridum (zaślaz mieszańcowy). Jest to krzyżówka kilku południowoamerykańskich gatunków, a przede wszystkim Abutilon darwinii i Abutilon pictum. Mieszaniec ten ma duże, aksamitne liście, kształtem przypominające liście klonu. Zależnie od odmiany liście barwy zielonej, zielono – białej, biało – zielonej, żółto – zielonej lub marmurkowate. Kwiaty duże, dzwonkowate, osadzone na długiej szypułce, zwisające, barwy: różowej, czerwonej, białej, żółtej, rdzawej. Spotyka się też odmiany o kwiatach dwubarwnych.

W odpowiednich warunkach roślina kwitnie od wiosny do późnej jesieni.

Brazylijski gatunek Abutilon megapotamicum to rośliny o wspaniałych dwubarwnych kwiatach, które rozwijają się kolejno przez cały rok. Rośliny te, to mocno rozgałęzione krzewy wysokości do 1,5 m o bardzo cienkich, długich, zwisających gałązkach, liście sercowate, długoogonkowe. Z kątów liści na długich, cienkich ogonkach zwisają dwubarwne (purpurowo-kremowe) kwiaty, które kształtem przypominają lampiony.

Niestety rośliny z tego gatunku są rzadko spotykane w handlu, a to ze względu na ich duże wymagania temperaturowe (optymalna temperatura uprawy ok. 25oC).

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Zaślaz mieszańcowy latem i zimą powinien stać w dobrze oświetlonym miejscu, ale roślinę trzeba chronić przed silnym, bezpośrednim nasłonecznieniem. Wiosną i latem temperatura pokojowa, zimą optymalna:10-12oC.

Bryła korzeniowa powinna mieć stałą, umiarkowaną wilgotność. W okresie wzrostu podlewać dość obficie, jesienią i zimą oszczędniej, ale nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

W okresie maj – lipiec, raz w miesiącu podlać roślinę niskim stężeniem mieszanki nawozowej o małej zawartości azotu. Abutilon nie ma specjalnych wymagań co do wilgotności powietrza. Nie należy moczyć liści.

Rośliny zaślazu przesadzamy w miarę potrzeby, najlepiej to zrobić wczesną wiosną. Przed przystąpieniem do zabiegu przesadzania należy skrócić wszystkie pędy. Starsze rośliny uprawiane przez kilka lat powinno się przycinać wiosną każdego roku. Z usuniętych części pędów można zrobić sadzonki.  Dobrym podłożem będzie standardowa mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu i z dodatkiem piasku.

Zaślaz można rozmnażać z sadzonek pędowych, które łatwo się ukorzeniają w wodzie lub wilgotnym podłożu. Można też próbować rozmnażać przez nasiona, które to najlepiej będzie wysiać już w styczniu.

Stanowisko

Stanowisko

Małe rośliny zaślazu mieszańcowego można uprawiać na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Duże rośliny dobrze będzie ustawić w pobliżu zachodniego lub wschodniego okna balkonowego.

Latem, można roślinę wystawić na zewnątrz w miejsce osłonięte od wiatru, lekko nasłonecznione.

Ciekawostki

Ciekawostki

Abutilon często nazywany jest „kwitnącym klonem”, a to ze względu na kształt liści, przypominający liście klonu.

Roślinę zaślazu mieszańcowego można poprowadzić w kształcie drzewka. Wystarczy pędy rośliny przywiązywać do podpór bambusowych i na odpowiedniej wysokości cięciem ukształtować koronę i w ten sposób uzyskać obficie kwitnące drzewko pokojowe.

Przesuszanie bryły korzeniowej lub silne wahania temperatury mogą prowadzić do więdnięcia, żółknięcia i zrzucania liści i kwiatów. W odpowiednich warunkach roślina szybko wypuszcza nowe liście.

Rośliny uprawiane w nieodpowiednich warunkach mogą zaatakować szkodniki typu: mszyca, przędziorek.

Abutilon megapotamicum, jako czysty gatunek uprawiany jest wyłącznie w ogrodach botanicznych i jest to efektowna, dekoracyjna roślina ciepłych szklarni.