Jak uprawiać szeflerę domową?
Kolejną rośliną przywodzącą na myśl okres PRL-u i sentyment do tych czasów (zwłaszcza roślin) jest bez wątpienia SZEFLERA. Zapewne każdy z Was ma lub miał ją w swoim domu. Nasza bohaterka z czasów PRL-u będzie znów Waszą ulubioną „parasolką”, którą docenicie w zaciszu domowym zwłaszcza podczas deszczowych dni. Bo jak to się mówi: w prostocie jest metoda a SZEFLERA w prosty i klasyczny sposób ponownie święci tryumfy na salonach – także tych u Tomaszewskiego.
Szeflera kiedyś była dosłownie wszędzie. Mieliśmy ją w domu, na korytarzu szkolnym jak i w pracy. Na jakiś czas usunęła się w cień jednak obecnie powraca z antykwariatów kwiatowych i znów budzi zachwyt. SZEFLERA (Schefflera) rodzajowo skupia około 700 gatunków roślin. Jednak w warunkach domowych spotykamy najczęściej: Szeflerę parasolowatą (ostrolistną), Szeflerę drzewkowatą, Szeflerę najwytworniejszą (zaliczaną do rodziny Szefler od niedawna)
Szeflera
Szeflerę w przestrzeni domowej i publicznej (użytkowej) charakteryzuje przede wszystkim rozmiar. Jest to duża roślina, może dorastać do 2 – 3 m wysokości. Szeflery mają zwykle formę wielopędowego krzewu lub niewielkiego drzewka o wprostowanym pokroju. Niewątpliwie najbardziej w roślinie dekoracyjne są liście. Duże, dłoniaste, przypominające pokrojem parasolkę. Z tego grona wyłamała się Szeflera najwytworniejsza, której liście są węższe, mocno ząbkowane. Istnieje wiele odmian szeflery, które odróżnia od siebie kolor i kształt liści. Najatrakcyjniejsze są odmiany o liściach z dużymi, żółtymi lub kremowymi plamami bądź jasnym obrzeżem liścia. Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest Szeflera „Variegata”. Pięknie prezentują się także Szeflera drzewkowata np. ’Trinette’, 'Gerda’ lub ’Gold Capella’.
UPRAWA SZEFLERY:
Jak już wspomniałem Szeflera jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy jej zapewnić odpowiednich warunków uprawy. Pracownicy centrum Tomaszewski – ładne kwiatki od pokoleń chętnie udzielą Ci odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie dotyczące uprawy naszej bohaterki. Ja postaram się w kilku słowach wyszczególnić je specjalnie dla Was. Oto one:
- lubi wyższe temperatury latem ( 22 – 24*C), niższe zaś zimą (16 – 18*C) – wyjątkiem jest dizygoteka, która lubi temperatury wyższe przez cały rok.
- preferuje podwyższoną wilgotność powietrza – jest w stanie przetrwać krótkotrwałe okresy przesuszenia.
- Szeflery drzewkowata i parasolowata lubią stale, lekko wilgotne podłoże (ale nie mokre!), mogą przetrwać krótkotrwałe susze. Dizygoteka nie jest już taka tolerancyjna w tym względzie.
- Szeflery preferują jasne stanowiska – jednak pamiętaj, że bezpośrednie nasłonecznienie może zaszkodzić twojej roślinie (poparzy liście), cień zaś spowoduje słabe przebarwianie liści.
- nie lubi przeciągów.
- Szeflera lubi świeże powietrze, możesz ją latem uprawiać w zaciszu balkonu i tarasu.
- Szeflery w upalne dni lubią być zraszane.
- Szeflerę można przycinać (dzięki temu zachowa ładny pokrój).
- Ze względu na szybki wzrost roślinę należy dokarmiać i nawozić (marzec – wrzesień) najlepiej nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.
- dobrze czuje się w dobrej jakości podłożu uniwersalnym (kwiatowym)
Zwłaszcza w deszczowe, pochmurne dni polecam Wam obcowanie z naszą dzisiejszą bohaterką SZEFLERĄ. Niezawodną i piękną „parasolką”, którą w rytm piosenki Pani Marii Koterbskiej: (…) parasolki, parasolki, dla dorosłych i dla dzieci (…)możecie zakupić w salonie kwiatowym Tomaszewski. Idąc tropem Pani Koterbskiej: „Szeflery” – (…) parasolki, bardzo tanie (…)
Każdorazowo zapraszam wszystkich do polubienia firmowego FB firmy Tomaszewski