Starzec cyneraria, Senecio cruentus
Pochodzenie
Starzec cyneraria pochodzi z Wysp Kanaryjskich, tam rośnie w wilgotnych, chłodnych, ale bezmroźnych górskich lasach.
Gatunki i odmiany
Gatunek Senecio cruentus w naturze jest byliną, dorasta do 60 cm wysokości. Rośliny gatunku w naturalnych warunkach tworzą mało niepozornych kwiatów. Natomiast hodowlane rośliny uprawne starca zakwitają bardzo obficie.
Dzięki pracom hodowlanym powstało wiele mieszańców i odmian o kwiatach w różnych kolorach. Kwiaty starca cynerarii zwanego też popielnikiem wyrastają w kolistych skupieniach spośród rozety dużych, miękkich lekko owłosionych liści.
W handlu oferowane są rośliny wysokie o dużych kwiatach oraz rośliny niskie średnio lub drobnokwiatowe. Są odmiany o kwiatach pełnych lub rurkowych, a wszystkie w szerokiej gamie kolorów. Nowością są odmiany karłowe. Odmiana „Scarlet„ dorasta zaledwie do 15 cm.
Pielęgnacja i uprawa
Rośliny starca w uprawie doniczkowej traktuje się jako rośliny sezonowe, co oznacza, że kupujemy je jako rośliny kwitnące, najlepiej na początku ich okresu kwitnienia, a po zakończeniu kwitnienia wyrzucamy.
Zakupionej kwitnącej roślinie zapewniamy miejsce jasne i przewiewne w temperaturze 15-20oC. Niższe temperatury wydłużą okres kwitnienia. Należy je podlewać obficie, ale też zadbać by roślina nie stała w wodzie. Wilgotność powietrza nie ma znaczenia, a zraszać nie należy, ponieważ moczenie kwiatów może doprowadzić do ich zagniwania. By utrzymać roślinę w dobrej kondycji do końca kwitnienia można raz w tygodniu podlać niskim stężeniem mieszanki nawozowej dla roślin kwitnących. Przesadzanie roślin do większych doniczek i ich dalsza uprawa nie ma sensu, ponieważ hodowlana roślina popielnika nigdy nie zakwita po raz drugi, a po kwitnieniu zazwyczaj zasycha.
Senecio cruentus rozmnażane są przez nasiona, ale jest to długi proces i powinien przebiegać w odpowiednich warunkach temperaturowych. Rozmnażanie tej rośliny trzeba pozostawić fachowcom.
Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce
Jako roślina sezonowa może stać w dowolnym miejscu mieszkania, jednak by przedłużyć czas kwitnienia należy zapewnić miejsce jasne i przewiewne, w temperaturze poniżej 20oC. Najlepiej będzie ustawić roślinę w okolicach okna wschodniego lub zachodniego w miejscu przestronnym i z dala od źródła ogrzewania. Jeśli nie ma nocnych przymrozków można roślinę wystawić na zewnątrz w miejsce lekko zacienione.
Ciekawostki i porady eksperta
Pierwsze rośliny starca cyneraria pojawiły się już około 200 lat temu, w Anglii.
Rośliny tego gatunku kwitną bardzo wczesną wiosną i znajdują zastosowanie nie tylko do ozdoby mieszkań, ale także jako rośliny rabatowe i do pojemników, zwłaszcza w miejscach o łagodnym klimacie, bo trzeba pamiętać, że są wrażliwe na mróz.
Intensywne prace hodowlane doprowadziły do powstania wielu mieszańców o przeróżnych barwach. Najczęściej spotykana kolorystyka to: jasnoniebieski, chabrowy, czerwony, purpurowy, biały, miedziany, fioletowy lub też dwukolorowe: intensywny kolor w połączeniu z białym pierścieniem.
Starzec cyneraria jest lubiany przez mszyce, należy, więc systematycznie roślinę monitorować.