Sansewieria, jak ją nawozić i rozmnażać
Sansewieria to roślina, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Zna ją każdy, gdyż od wielu lat jest niezwykle popularna jako element wystroju mieszkań, biur czy budynków użyteczności publicznej. W ostatnich latach przeżywa swój kolejny renesans. Tym razem staje się pożądanym gatunkiem, zdobiącym nowoczesne wnętrza. Jak ją pielęgnować? Dowiecie się z tej i kolejnej porady.
Sansewieria: popularna wczoraj, modna dziś
Pokolenia, wychowane w latach 70., 80., a nawet 90. pamiętają doskonale ten gatunek. Sansewieria była powszechnie spotykana choćby w szkołach. Długie donice z wysokimi szablami na parapetach można było też spotkać w urzędach, instytucjach i biurach. Na pewien czas popadła w niełaskę, wyparta przez chwilowe mody na inne gatunki. Odsunięta gdzieś w kąt, powróciła na salony w nowych odsłonach.
W dobrze zaopatrzonym salonie ogrodniczym można znaleźć sansewierię w wielu odmianach. W ofercie sklepu Tomaszewski znajdziecie odmiany, które mają proste, płaskie lub cylindryczne liście. Niektóre z nich mają zabarwione brzegi liści na jasnożółty kolor. Jeśli szukacie odmiany o wyprostowanym pokroju, takie również tu znajdziecie.
Sansewieria: roślina łatwa w uprawie
Radzi sobie w prawie każdych warunkach, od słonecznych stanowisk po zacienione pomieszczenia. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to roślina niemalże niezniszczalna. Niezawodność wężownicy polega również na praktycznym braku szkodników naturalnych tej rośliny.
Największym wrogiem sansewierii jest nadmierne podlewanie. To główny czynnik, który może jej faktycznie zaszkodzić. Moja rada dla wszystkich posiadaczy tej rośliny brzmi: lepiej jest zapomnieć ją podlać niż przelać!
Pielęgnacja wężownicy nie jest zbyt skomplikowana. W ciągu roku nie biegajcie wokół niej z nadmierną troską. Podpowiem, że aby dobrze wyglądała, warto ustawić ją na słonecznym parapecie, dzięki czemu mozaika na liściach będzie znacznie wyraźniejsza, a same liście lepiej wybarwione. Zimą nie powinna przebywać w temperaturze poniżej 15 stopni.
O przesadzaniu i rozmnażaniu sansewierii
Sansewierię przesadza się rzadko. Przystąpcie do tej czynności, gdy roślina zacznie wychodzić z doniczki lub doprowadzi do jej pęknięcia. Do przesadzania użyjcie ziemi gruboziarnistej i piaszczystej.
Rozmnażanie sansewierii również jest bardzo proste. Jeśli chcecie powiększyć swoją kolekcję lub obdarować kogoś bliskiego, wystarczy podzielić rośliny. Tu chciałbym dać Wam dwie wskazówki:
- Wszystkie odmiany o białozielonych liściach rozmnaża się przez podział. Najlepiej posłużyć się w tym celu ostrym sekatorem lub nożem. Zabieg ten pozwoli zachować cechę odmianową kolorowych liści;
- Drugim sposobem rozmnażania wężownicy jest odcięcie liścia u nasady i wsadzenie go do pojemniczka z wodą lub bezpośrednio do doniczki z ziemią. Liść ten wypuści korzenie, a po kilku miesiącach nowe rozety liści. Jeśli masz sansewierię o długich, szablastych liściach, możesz podzielić liść na kawałki o długości około 5 cm i również umieścić je w piaszczystym podłożu. Rozmnażanie przez liście jest metodą dla osób cierpliwych, którym nie spieszy się z uzyskaniem dużej rośliny w krótkim czasie.