Różowe kwiaty
Kwiaty w kolorze różowym nie przysparzają swoją symboliką takich problemów jak żółte bukiety (mogą budzić sprzeczne skojarzenia radości i fałszu). Róż niesie same pozytywne wartości. Mówi o przyjaźni i wdzięczności. Takie kwiaty są urocze i romantyczne.
Różowe kwiaty
Cyklamen ma kwiaty białe, różowe lub czerwone. Roślina pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego (Grecja, Azja Zachodnia, Afryka Północna). Osiąga wysokość 30-40 cm. Barwa liści w zależności od odmiany może być różna od jasno- do ciemnozielonej. Kwitnie od jesieni do wiosny. Oczekuje od właściciela zapewnienia rozproszonego światła, temperatury 7-15 stopni Celsjusza, umiarkowanej wilgotności (podlewanie do podstawki). Po przekwitnieniu należy pozwolić przejść roślinie okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu.
Jak wygląda o`leander?
Różowa barwa dużych kwiatów jest bardzo charakterystyczna dla oleandra. Towarzyszą im długie, skórzaste liście. Roślina występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Portugalii, przez Maroko po południową Azję. Jako kwiat doniczkowy osiąga wysokość 100 do 150 cm, kwitnie od maja do września. Oczekuje dużej ilości światła i obfitego podlewania (zimowanie w chłodzie, podlewanie raz w tygodniu). Jest rośliną trującą. Jako surowiec zielarski może mieć różne oddziaływanie na organizm człowieka.
Popularny różowy kwiat doniczkowy – Kalanchoe
Popularnym kwiatem doniczkowym kalanchoe. Pięknie rozjaśnia pomieszczenia, ponieważ kwitnie zimą. Ma wiele odmian, które różnią się barwami kwiatów (biała i odcienie różowej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej). Nie wymaga intensywnego podlewania – tylko, gdy ziemia w doniczce przeschnie. W okresie kwitnienia niezbędne jest zastosowanie nawozu płynnego do roślin kwitnących. Wówczas potrzebuje dużo światła (najlepiej przy południowym oknie, ale daleko od grzejników). Nie wolno kalanchoe spryskiwać wodą, ani nabłyszczać liści.
Różowe kwiaty prosto z Azji – hibiskus
Kwiaty hibiskusa są różowe, czerwone i żółte. Pochodzi prawdopodobnie z Azji. Hibiskus doniczkowy potocznie nazywany jest różą chińską. Uprawa może wydawać się dość skomplikowana, poczynając od jego wzrostu (do ponad 2 metrów). Najlepiej, gdyby do dyspozycji mógł mieć oprócz mieszkania i balkonu – oszkloną niezbyt ciepłą i widną werandę na okres zimowy, od listopada do stycznia. Przyszły właściciel nie powinien jednak się przerażać. Pozostałe wymagania są podobne jak u roślin tropikalnych. Trudno im się jednak równać z tak imponującym, kwitnącym kilka miesięcy w roku krzewem. Główne oczekiwania hibiskusa to: jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko, nieduża doniczka, żyzna, przepuszczalna, próchnicza ziemia, systematyczne, ale umiarkowane podlewanie, nawożenie w okresie wegetacyjnym płynnymi nawozami do roślin kwitnących. Uwaga na przeciągi!
Różowe kwiaty z Ameryki Południowej – Bugenwilla
Bugenwilla to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Może mieć formę pnącza, krzewu lub drzewka. W Polsce jest hodowana w doniczkach. Latem może być wynoszona do ogrodu lub na balkon. Kwiaty bugenwilli są niepozorne. Ozdobę stanowią kolorowe liście imitujące kwiaty. To właśnie one są różowe, czerwone lub pomarańczowe. W Polsce roślina kwitnie całe lato. Jest dość trudna w uprawie. Wymaga dużej ilości światła (południowa lub południowo-wschodnia ekspozycja). Nie może być narażona na przeciągi. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Podlewać ją trzeba niezbyt obficie, twardą wodą i zraszać liście. Zimuje w temperaturze 10-14 stopni Celsjusza. Trudy pielęgnacji bugenwilli zaowocują wspaniałym wrażeniem zamieszkania w śródziemnomorskim ogrodzie.
Różowe kwiaty – echmea
Kwiat echmei łączy kolor różowy i jasnofioletowy. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Budowa jest dość skomplikowana. Zielone liście tworzą lejkowatą rozetę. Ze środka wyrasta różowy pęd kwiatostanowy. Na jego końcu tworzy się dekoracyjny kwiatostan złożony z fioletowych kwiatów właściwych, skupionych między różowymi przykwiatkami. Echmea kwitnie tylko raz. Dobrze rośnie zarówno w dużej ekspozycji na słońce, jak w świetle rozproszonym. Zadowala ją temperatura pokojowa. Podlewać należy dwa razy w tygodniu (do podłoża i do lejka rozety).