Mimoza, Mimosa
Pochodzenie
Mimosa należy do rodziny motylkowatych (Leguminosae). Roślina ta występuje powszechnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Lubi dużo światła, porasta więc w miejscach oświetlonych promieniami słońca np. na polanach, przecinkach leśnych i wzdłuż dróg.
Gatunki i odmiany
Do rodzaju Mimosa należy około 100 gatunków, ale tylko jeden gatunek Mimosa pudica (mimoza wstydliwa, zwany też czułkiem wstydliwym) znalazła zastosowanie jako roślina pokojowa.
Jest to niska, zielna roślina wysokości 30-50 cm. Jej pierzaste liście osadzone na długich ogonkach liściowych składają się z 3-4 listków, które z kolei składają się z delikatnych, długich, lekko ząbkowanych po brzegach listków osadzonych naprzeciwlegle wzdłuż długiego ogonka. Listki te przy dotknięciu, wstrząsie czy też pod wpływem innego bodźca w ciągu kilku sekund składają się wzdłuż osi liścia i wtedy liść wygląda jak gałązka.
Dotknięcie jednego liścia jest powodem do złożenia wszystkich liści na roślinie. W krótkim czasie po ustaniu bodźca liście wracają do normalnej pozycji. Podobny skutek jak bodźce mechaniczne wywiera ciemność, roślina „śpi „ze skulonymi liśćmi. Mimosa kwitnie na żółto, drobne kwiaty zebrane są w gęste, kuliste kwiatostany osadzone na szczytach gałązek.
Roślina ta kwitnie od maja do października.
Pielęgnacja i uprawa
Mimozie należy zapewnić miejsce dobrze oświetlone, do słonecznego włącznie. Temperatura pokojowa (20-22oC) i podwyższona wilgotność powietrza.
Od wiosny do końca sierpnia podlewać obficie, podłoże powinno być stale wilgotne, nie można dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. W tym też okresie należy roślinę nawozić, podlewając raz w tygodniu wieloskładnikową mieszanką nawozową. Należy też zapewnić pośrednie nawilżanie powietrza, zraszanie rośliny raczej nie wskazane.
Mimosa zazwyczaj traktowana jest jak roślina jednoroczna, czyli po sezonie uprawowym wyrzucana, nie ma więc potrzeby przesadzać do większej doniczki.
Rośliny mimozy rozmnaża się z nasion, niemal każda roślina mimozy wiąże nasiona w dużych ilościach.
Nasiona wysiewa się w lutym-marcu. Dobrym podłożem będzie standardowa mieszanka ziemi ogrodniczej z niewielkim dodatkiem piasku. Do jednej małej (12 cm) doniczki można wysiać 6-8 nasion, w temperaturze pokojowej powinny skiełkować w ciągu 10-14 dni. Po skiełkowaniu należy usunąć słabsze egzemplarze, a zostawić tylko 3-4 silniejsze. Zapewnić siewkom ciepło i wysoką wilgotność powietrza, w czasie wzrostu siewki przesadzić dwukrotnie stopniowo powiększając doniczkę. Roślin mimozy nie należy uszczykiwać, przycinać, bo w ten sposób opóźni się znacznie kwitnienie, a tak pierwsze kwiaty pojawią się już w kwietniu.
Stanowisko
Rośliny mimozy powinno się ustawiać w miejscu widnym, wręcz nasłonecznionym, tak więc dobrym miejscem do uprawy będzie parapet okna wschodniego, zachodniego lub też południowego.
Ze względu na wyjątkową wrażliwość tej rośliny na wszelkiego rodzaju dotyk należy jej zapewnić możliwie dużą przestrzeń, nie może dotykać innych roślin, framug okiennych, firan itp.
Ciekawostki
Ta wyjątkowo czuła na dotyk roślina, mimoza wstydliwa, potrafi przy byle dotknięciu złożyć liście w ciągu trzech sekund.
Składanie liści jest też formą obronną przed atakiem owadów odżywiających się masą liściową. Owad siada na liściu, a liść znika, jeśli jednak owad nie rezygnuje i próbuje ogryzać „niby gałązki” to roślina odsłania następne mechanizmy obronne, którymi są sztywne włoski na łodydze i ogonku liściowym.
Reakcją obronną na silny sygnał jest złożenie wszystkich liści wzdłuż łodygi i roślina wygląda jak zwiędnięta. Po takim obronnym więdnięciu roślina potrzebuje około 20 minut by powrócić do poprzedniej pozycji.
Mimoza wstydliwa jest doskonałym i popularnym eksponatem do celów dydaktycznych w szkole, jest też łatwa w pielęgnacji, więc śmiało można ją powierzyć pod opiekę dzieci.