Fitonia – uprawa, pielęgnacja, odmiany
Fitonia (Fittonia) to niewielka, ale bardzo piękna roślina o niezwykłych kolorach i wzorach na liściach. Każdy jest trochę inny, wyglądają jakby zostały pomalowane. Właśnie ze względu na te unikatowe wzory jest nazywana rośliną mozaikową. Bez wątpienia z tego powodu przyciąga wzrok i dzięki temu stała się popularna. Dowiedz się co lubi, żeby długo cieszyła Twoje oczy.
Pochodzenie
Fitonia należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae Juss.). Występuje w ciepłych, tropikalnych lasach Ameryki Południowej, głównie w Peru, gdzie została odkryta, ale również w Boliwii, Kolumbii i Ekwadorze. Po raz pierwszy opisały ją w swojej książce „Rozmowy o Botanice” siostry Mary i Elizabeth Fitton w 1817 roku. To właśnie im roślina zawdzięcza swoją nazwę.
Fitonia – gatunki i odmiany
Fitonie to niewielkie rośliny, osiągają maksymalnie 20 – 30 cm. Mają pokrój krzaczasty. Jajowate, ciemnozielone liście, pokryte gęstą siecią nerwów w kontrastowym kolorze ułożone są parami na pędach.
Występuje kilka gatunków fitonii. Najpopularniejsza z nich to fitonia białożyłkowa, łacińska nazwa albivenis lub verschaffeltii. Jej ciemnozielone liście pokrywa sieć białych lub różowych nerwów.
W naturze nie występuje aż tyle odmian, ile dostępnych jest w sprzedaży. Ogrodnicy widząc jak dużym zainteresowaniem się cieszy zaczęli eksperymentować i krzyżują różne odmiany, aby stworzyć nowe, coraz bardziej efektowne wizualnie rośliny. Z tego powodu najczęściej nie jest podawana nazwa gatunku fitonii, od której się wywodzi dana odmiana. Najczęściej podana jest tylko nazwa rodzajowa fitonia i nazwa odmiany.
Najpopularniejsze dostępne w sprzedaży to:
- Fittonia 'Mosaic Skeleton’
- Fittonia 'Buble Red’ i 'Buble Green’
- Fittonia 'Forest Flame’ i 'Pink Forest Flame’
- Fittonia 'Snow Anne’
- Fittonia 'Pink Special’
- Fittonia 'Lemon’
Fitonia – uprawa, pielęgnacja i wymagania rośliny
Fitonie są dosyć wymagające w uprawie. W naturze rośliny te rosną w podszycie wilgotnych lasów, czyli rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym z ograniczonym dostępem promieni słonecznych. Jeśli zapewnimy im zbliżone warunki to długo będą cieszyły nasze oczy.
Podlewanie
Główna zasada do regularność. Lubi mieć stale wilgotną ziemie, ale bez zastoju wody w doniczce. Bardzo szybko pokazuje, że ma sucho. Liście tracą wtedy jędrność i zaczynają się zwieszać. Jeżeli nie miała sucho zbyt długo to po podlaniu odzyska witalność. Starajmy się jednak unikać takich stresujących dla rośliny sytuacji. Będzie wdzięczna za regularna zraszanie.
Do podlewania fitonii i nie tylko jej powinno się używać wody przefiltrowanej, przegotowanej lub destylowanej. Woda z kranu jest zazwyczaj twarda, przez nadmiar wapnia i magnezu, czego rośliny nie lubią a dodatkowo powoduje ona charakterystyczny biały osad na liściach, którego trudno się pozbyć.
Podłoże
Fitonie poradzą sobie w ziemi uniwersalnej z perlitem. Można też dodać włókno kokosowe, które sprawi, że ziemia dłużej utrzyma wilgoć, ale nie będzie zbyt mokra.
Stanowisko
Roślina preferuje stanowisko półcieniste i ciepłe. Poradzi sobie też w cieniu. Nie lubi bezpośredniego słońca. Zbyt dużo światła hamuje jej wzrost i sprawia, że zasychają jej liście. Lubi ciepło najlepiej w okolicach 21 stopni Celsjusza, minimum 18 stopni. Fitonie świetnie sprawdzą się w widnej łazience. Zimą trzeba je trzymać z daleka od kaloryfera, ponieważ powietrze jest zbyt suche, czego te rośliny nie lubią.
Kwitnienie
W sprzyjających warunkach fitonia kwitnie od grudnia do lutego. Na szczytach pędów pojawiają się zielone kwiatostany przypominające kłosy z małymi, białymi kwiatuszki, które nie mają zbyt dużych walorów dekoracyjnych. Najczęściej się je usuwa, aby roślina nie traciła na nie energii.
Przesadzanie
Fitonie tak jak i inne rośliny przesadzamy raz do roku na wiosnę. Pamiętajmy, że rośliny te mają nieduży system korzeniowy, dlatego doniczka nie może być zbyt duża ani za wysoka.
Rozmnażanie
Rozmnażanie fitonii jest bardzo proste, wystarczy odciąć pęd wierzchołkowy, który jest idealną sadzonką nadającą się do ukorzenienia. Włożyć do wody lub bezpośrednio do ziemi i cieszyć się kolejną roślinką.
Kompozycje
Fitonie dzięki swojemu pięknemu wybarwieniu świetnie nadają się do zasadzenia w kompozycjach. Bardzo dobrze wygląda posadzenie w jednej donicy kilku odmian, w różnych kolorach. Taka kompozycja postawiona w głębi pokoju doskonale ożywi wnętrze. Dodatkowo są to świetne rośliny do posadzenia w terrariach oraz do tworzenia lasów w szkle. Świetnie wygląda posadzona koło małych paproci, bluszczy lub chamedory.
FAQ:
W jaką ziemię posadzić fittonie?
Fitonia wymaga ziemi uniwersalnej z perlitem, ewentualnie można dodać włókno kokosowe, które sprawi, że ziemia będzie dłużej utrzymywała wilgoć.
Czy fitonia kwitnie?
Tak, fitonie kwitną od grudnia do lutego, ale są to drobne kwiatuszki. Nie są aż tak dekoracyjne jak liście, dlatego często urywa się kwiatostany, żeby roślina nie marnowała na nie energii.
Jak dbać o fitonie?
Należy zapewnić roślinie stanowisko półcieniste lub cieniste. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie może stać w wodzie. Będzie wdzięczna za podwyższą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę w granicach 21 stopni Celsjusza.
Jak uratować fitonie?
Najczęstszymi problemami jest zbyt skąpe podlewanie. Roślina wtedy „dramatycznie” zaczyna się zwieszać, ale po podlaniu wstaje i dalej cieszy oko.
Jeżeli brązowieją końcówki liści prawdopodobnie ma za suche powietrze, wtedy najlepiej zacząć ją codziennie zraszać.
Gdy liście opadają przyczyną jest najczęściej zbyt niska temperatura. Trzeba ja przestawić w cieplejsze miejsce.
Żółknące liście to znak, że została przelana. Usuwamy zniszczone liście i wstrzymujemy się z podlaniem aż ziemia wyschnie.
Czy fitonie są trujące?
Uważana jest za roślinę nietoksyczną zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Oznacza to, że jeżeli zdarzyłoby się, że małe dziecko lub nasz pupil ją spożyją to nie powinno to wyrządzić żądnych uszczerbków na zdrowiu.