Blog > Porady > Kluzja – Clusia

Kluzja – Clusia

Pochodzenie

Pochodzenie

Rodzaj Clusia, do którego należy około 100 gatunków jest rozpowszechniony w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej i Południowej. W większości są to krzewy lub rośliny drzewiaste, a nieliczne gatunki są epifitami lub pnączami porastającymi na różnych gatunkach drzew.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Do uprawy w mieszkaniach polecany jest gatunek Clusia rosea, zwany kluzją różową lub też jabłkiem balsamowym. W naturze Clusia rosea jest ozdobnym, wiecznie zielonym krzewem, który dorasta nawet do 6 m wysokości.
Krzewiaste kluzje rosną na skałach. Często, rośliny tego gatunku, swój rozwój zaczynają jako epifity na drzewach, aby z czasem, gdy ich korzenie dosięgną podłoża, rozpocząć żywot samodzielnej rośliny.
Kluzja różowa, to bardzo ozdobna roślina, jej ciemnozielone, skórzaste, intensywnie błyszczące liście o niemal niedostrzegalnym unerwieniu przyciągają wzrok. Liście odwrotnie jajowate długości do 22 cm, osadzone naprzeciwlegle, na zielonych mięsistych pędach. Kwiaty duże, różowe, pachnące, kształtem przypominają kwiat kamelii. Niestety rośliny uprawiane w mieszkaniach nie zakwitają.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Kluzja potrzebuje miejsca ciepłego z dużą ilością światła. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie niższej niż 18oC, niezależnie od pory roku. Powinna stać w miejscu bardzo widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.
Wymaga stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża. Roślinę należy podlewać wodą miękką o temperaturze pokojowej, dając jednorazowo niewielkie dawki wody, po lekkim przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi.
Nadmierne przesuszanie podłoża może doprowadzić do zrzucania liści. W miesiącach wiosenno-letnich raz na 2-3 tygodnie, a jesienno-zimowych raz na 5-6 tygodni, należy roślinę zasilić podlewając ją niskim stężeniem mieszanki nawozowej przeznaczonej do nawożenia roślin ozdobnych z liści. Kluzja lubi wilgotne powietrze, można roślinę od czasu do czasu zrosić miękką, letnią wodą.
Młode rośliny można przesadzać co roku, w miarę potrzeby, starszym, zwłaszcza rosnącym w dużych doniczkach, wystarczy raz na 2-3 lata wymienić wierzchnią warstwę ziemi.
Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu.
Główny pęd kluzji rosnącej w doniczce zazwyczaj prowadzony jest przy podporze z kijka bambusowego. Wskazane jest też, aby długie pędy boczne też podwiązywać, żeby się nie odłamały. Zbyt długie pędy można przyciąć.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Małą roślinę kluzji można uprawiać na parapecie okna zachodniego lub wschodniego. Duża roślina najlepiej prezentuje się stojąc osobno. Okazałą roślinę najlepiej ustawić w pobliżu dużego okna zachodniego lub południowego, ale w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia, aby nie narazić liści na poparzenia promieniami słońca.
Kluzja potrzebuje dużo wolnego miejsca wokół siebie. Nowe odmiany z gatunku Clusia rosea charakteryzują się zwartym pokrojem i mają tendencję do silnego rozgałęziania. Kilkuletnia roślina może osiągnąć 2 m wysokości.

Ciekawostki

Ciekawostki

Gatunek Clusia rosea doskonale nadaje się do formowania (można pędy przyginać, przycinać, podwiązywać, obwiązywać) często więc kluzję można spotkać w kolekcjach roślin bonsai.

Odmiana 'Variegata’ ma wspaniałe, kremowe przebarwienia i jest gratką dla kolekcjonerów.