Chryzantema: jak zadbać o symbol jesieni?
W tym roku nie było nam dane nacieszyć się zbytnio wakacyjnymi miesiącami. Długie letnie dni były częściej deszczowe niż słoneczne. Nie było zbyt wielu okazji, aby nacieszyć się kwiatami w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, bo do drzwi zapukała jesień, a wraz z nią ciąg dalszy deszczu i chłodu. Nie ma jednak powodu do smutku! Przybywamy Wam z pomocą. Chcemy, aby Wasze balkony i ogrody jeszcze przez jakiś czas były piękne. Między innymi dlatego rośliną miesiąca została chryzantema!
Chryzantema i bogactwo form
Chryzantema jest rośliną, która bezapelacyjnie kojarzy nam się z jesienią i tak zwanym grobingiem. Chciałbym jednak zachęcić Was do popatrzenia się na te rośliny trochę szerzej. Do odkrycia, jak ogromne bogactwo odmian tych kwiatów można znaleźć w ofercie centrum ogrodniczego i jak wszechstronne może być ich wykorzystanie. Kwiaty różnią się wielkością, kształtem i kolorem. W sklepie możecie natrafić na rośliny o kwiatach pełnych, kulistych, pojedynczych czy półpełnych, a także igiełkowych, przypominających pompony, na kształt parasola czy anemonów… Do tego bogactwo kolorów! Białe, różowe, żółte, czerwone… a to wszystko w rozmaitych odcieniach!
Podczas emisji jednego z programów telewizyjnych, w którym opowiadałem o roślinnych kompozycjach na jesień, prowadząca zapytała mnie, czy warto tak późną porą dekorować balkony. Odpowiedziałem jej, że jeśli ktoś przywiązuje wagę do tego, aby przebywać w ładnym otoczeniu, to zdecydowanie warto i należy to robić. Przed Wami długie jesienne i zimowe dni, a do wiosny daleko. Im dłużej będziecie przebywać w otoczeniu kwiatów, tym więcej dłużej będziecie się dobrze czuć.
Chryzantema – jakie ma wymagania?
Te rośliny na szczęście nie mają wygórowanych wymagań. Wystarczy spełnić ich oczekiwania, które zawrę w trzech punktach. Jeśli Wam się to uda, będziecie mieć gwarancję, że osiągniecie sukces i będziecie cieszyć się kwiatami chryzantem aż do późnej jesieni!
Zacznijmy od stanowiska, które powinno być słoneczne – dzięki temu rośliny zachowają zwarty pokrój. Jeśli zdecydujecie się trzymać chryzantemy w mieszkaniu, ich czas kwitnienia może ulec skróceniu. Nie powinny stać w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła. Jednocześnie pamiętajcie o podlewaniu roślin. A skoro mowa o podlewaniu, to wszystkim roślinom kwitnącym należy zapewnić regularne dostawy wody. Ziemia powinna być wilgotna, dzięki czemu chryzantema zachowa zdrowszy wygląd, a kwiaty będą w lepszej formie. Zazwyczaj rośliny są już posadzone w podłożu, jednak jeśli macie pewność, że Wasza odmiana może zimować w gruncie, zapewnijcie jej przepuszczalne podłoże i obfite podlewanie (ale nie zalewanie!). A na koniec to, co każda roślina lubi najbardziej, czyli nawożenie. Nie zapominajcie o stosowaniu nawozów, zwłaszcza przed zawiązywaniem się kwiatów i w czasie ich kwitnienia.
Jak zimować chryzantemy
Aby chryzantemy przezimowały na Waszych rabatach, koniecznie musicie posadzić rośliny, które są mrozoodporne i poradzą sobie ze znacznym spadkiem temperatury. Kiedy macie już taki egzemplarz, posadźcie go w swoim ogrodzie i czekajcie na pierwsze przymrozki. Zetną one Wasze kwiaty, a sama roślina będzie źle wyglądać. Wtedy możecie przyciąć wszystkie pędy na wysokość około 15 cm od ziemi. Samą roślinę można wtedy obsypać liśćmi, korą lub gałązkami iglastymi.