Blog > Porady > Choinka do domu i biura

Choinka do domu i biura

Nieuchronnie przybliża się czas, kiedy na ulicach pojawią się małe świerkowo-jodłowe zagajniki, choinki zaczną sprzedawać supermarkety i kwiaciarnie. Ci z Was, którzy chcą kupić drzewko, muszą rozważyć swoje choinkowe preferencje. Będę się starać przybliżyć plusy i minusy różnych rozwiązań. Może rady praktyczne pomogą Wam zaaranżować świąteczny wystrój domu i biura zgodnie z poglądami i pragnieniami.

Choinka do domu i biura
Choinka do domu i biura

Choinka do domu i biura

Być może skłaniacie się do zakupu ciętej choinki. Przede wszystkim powinniście przyjrzeć się takim drzewkom w sprzedaży. Świeże będą miały zielone, elastyczne gałązki i intensywny zapach. Należy przynieść je do domu nie wcześniej niż dwa dni przed Świętami. Bardzo ważne jest zahartowanie choinki przed wniesieniem jej do mieszkania. Możemy wykorzystać jakieś chłodne pomieszczenie, klatkę schodową, balkon. W pokoju, który będzie jej miejscem przeznaczenia temperatura powinna osiągać do 20 stopni Celsjusza (choinka nie może stać blisko kaloryfera). Na początku czeka nas mała operacja. Kawałek pnia ucinamy i wstawiamy drzewko do wiaderka z ciepłą wodą (zabieg ma poprawić wchłanianie wody później). Teraz możemy ustawić choinkę w docelowym miejscu. Będzie to specjalny stojak albo wiaderko z ziemią. Umożliwią one codzienne podlewanie drzewka wodą. Niestety wcześniej czy później czeka je smutny los choinki z baśni Andersena.Drzewko uschnie i będzie może tylko przydatne mieszkańcom ogrodu zoologicznego.

Choinka do domu i biura
Choinka do domu i biura

Jaka choinka do domu lub biura?

Wydawałoby się, że ta smutna okoliczność raczej skłania do zakupu choinki w doniczce. Szczególnie, jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem działki lub ma znajomych, którym mógłby choinkę ofiarować. Niestety taki zakup wymaga dużo więcej wiedzy, a później troski i starań, żeby drzewko przeżyło zimę. Przede wszystkim w momencie sprzedaży wymaga dużo bardziej precyzyjnego oglądu w porównaniu z choinką żywą. Musimy wiedzieć, jakiego rodzaju gatunek jest nam sprzedawany (czy przeżyje w naszym klimacie). Jeśli rośliny są „ozdobione” sztucznym śniegiem, należy go jak najszybciej usunąć przy użyciu ciepłej wody. Najlepiej kupić choinkę 1-2 tygodnie przed świętami w renomowanym centrum ogrodniczym. Daje nam to nadzieję, że drzewko od początku było uprawiane w donicy (a nieprzesadzane do pojemnika tuż przed sprzedażą). Rośliny powinny być zdrowe, przetrzymywane na zewnątrz, igły zielone i błyszczące, system korzeniowy nieprzesuszony. Taką właśnie choinkę należy najpierw aklimatyzować w jakimś chłodniejszym pomieszczeniu. Później może przybywać w mieszkaniu tylko 6-7 dni. Po krótkim okresie świątecznym możemy drzewko wynieść na balkon, ale okryć np. matą słomianą. Jeśli choinka przebywała zbyt długo w cieple (w kwiaciarni, supermarkecie, czy w domu) musi zostać w mieszkaniu do wiosny. Należy ją cały czas podlewać.

Wybór należy do Was! Sami wiecie jak dużo czasu możecie choince poświęcić. Zdecydujecie sami, czy lepszy jest wariant łatwy i szybki, czy trudniejszy połączony ze zgłębianiem wiedzy choinkowej.

Przy okazji koniecznie zobaczcie i przeczytajcie o drugim symbolu świąt Bożego Narodzenia, jakiem jest Gwiazda betlejemska. Zapraszam także na firmowy fanpage firmy Tomaszewski

https://tomaszewski.pl/2017/12/13/o-uprawie-pielegnacji-poinsecji/