Bugenwilla, Bougainvillea
Pochodzenie
Bougainvillea należy do rodziny dziwaczkowatych (Nyctaginaceae). Pochodzi z tropikalnych rejonów Brazylii.
Gatunki i odmiany
W naturze Bougainvillea to zawsze zielone lub zrzucające na zimę liście pnącze o zdrewniałych, ciernistych gałęziach z naprzemianległymi, owłosionymi liśćmi. Kwiaty ma małe, niepozorne, w mlecznożółtym kolorze. Kwiaty, zebrane w grupy po trzy, z których każda otoczona jest trzema wspaniałymi, kolorowymi przylistkami. Kolory przylistków bywają różne, zależnie od gatunku i odmiany i to one stanowią o atrakcyjności rośliny.
Do rodzaju Bougainvillea należy 14 gatunków, z których najbardziej znane to: Bougainvillea spectabilis (bugenwilla okazała), która rośnie silnie i nadaje się głównie do uprawy w ogrodzie i ogrodzie zimowym. Jej pędy mogą być rozpięte na ścianie lub można je poprowadzić przy podporach. Wolniej rosnącym gatunkiem jest Bougainvillea glabra (bugenwilla gładka). W mieszkaniach uprawia się głównie mieszańce międzygatunkowe takie jak B. x buttiana i B. x spectoglabra. Mają one większe przylistki (niż rośliny gatunku) i w bardzo jaskrawych kolorach takich jak: fioletowy, czerwony, purpurowy, różowy, lawendowy pomarańczowy, a także w żółtym i białym. Pędy bugenwilli rosną szybko, pojedyncze pędy mogą przyrastać do 50 cm w ciągu sezonu. Wskazanym jest prowadzić roślinę przy podporach lub jakichś konstrukcjach. Pędy jej są giętkie i można je z łatwością okręcać wokół podpór. Roślina dobrze znosi cięcie, można więc też regulować jej wielkość przez przycinanie zbyt długich pędów. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że roślina kwitnie na ubiegłorocznych pędach i silne przycięcie ograniczy kwitnienie.
Pielęgnacja i uprawa
Bougainvillea, przez cały rok, potrzebuje miejsca jasnego, wręcz nasłonecznionego. Wiosną i latem trzeba jej zapewnić miejsce ciepłe o temperaturze około 20oC. W okresie spoczynku, który trwa od listopada do stycznia, B. glabra powinna zimować w temperaturze 6-10oC, a B.spectabilis i mieszańce w temperaturze 12-14oC, ponieważ w tym czasie rośliny zawiązują pąki kwiatowe.
W okresie wegetacji, czyli wiosną i latem, roślina potrzebuje dużo wody, trzeba podlewać regularnie i dość obficie, ale uważać by nie stała w wodzie. W okresie spoczynku podlewanie trzeba mocno ograniczyć, a po opadnięciu liści trzymać roślinę wręcz sucho. Bugenwilla lubi wilgotne powietrze i można ją zraszać. W okresie wiosny i lata wskazanym jest raz na dwa tygodnie podlać płynną mieszanką nawozową do roślin kwitnących.
Młode rośliny powinno się przesadzać raz do roku, natomiast starsze w miarę potrzeby. Zabieg przesadzania wykonywać wczesną wiosną (tuż przed zakończeniem okresu spoczynku), dając tylko nieco większą doniczkę. Rośliny hodowane w małych doniczkach kwitną obficiej. Dobrym podłożem będzie albo uniwersalna mieszanka na bazie torfu i z dodatkiem piasku lub specjalna mieszanka ziemi dla hortensji.
Bugenwillę rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Do tego celu należy wybrać dojrzałe pędy. Sadzonkować można w lutym lub latem. Do ukorzeniania sadzonek niezbędna jest wysoka temperatura podłoża, minimum 30oC. Lepiej więc zabieg rozmnażania zostawić fachowcom.
Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce
Najlepiej będzie bugenwillę ustawić na parapecie okna południowego lub zachodniego. Można też postawić w bezpośrednim sąsiedztwie okna południowego, w miejscu bardzo jasnym, gdzie choć od czasu do czasu zaświeci słońce. Latem, przy ciepłej słonecznej pogodzie można roślinę wystawić na balkon, taras czy też do ogrodu, w miejsce ciepłe, osłonięte od wiatru i w miarę nasłonecznione. Jeśli przyjdą zimne, deszczowe dni to należy roślinę zabrać do domu. Nie wskazanym jest częste wynoszenie i wnoszenie (przy zmiennej pogodzie), w takim przypadku lepiej zostawić roślinę w mieszkaniu.
Dobrym miejscem do uprawy bugenwilli będzie ciepłe okno kwiatowe lub ogrzewany ogród zimowy.
Ciekawostki i porady eksperta
Nazwa rośliny pochodzi od francuskiego admirała Louisa Antoine a de Bougainville, który to miał odkryć tę roślinę podczas podróży dookoła świata.
W wielu krajach południowej Europy, w ciepłych rejonach Indii, w południowej Kalifornii, na Florydzie i w wielu innych ciepłych krajach świata gdzie nie ma mroźnych zim Bougainvillea rośnie w ogrodach tworząc piękne kaskady kwiatowe.
Roślina bugenwilli potrzebuje dużo wody, ale nie należy jej zalewać, bo to prowadzi do zagniwania korzeni i obumierania pędów. Zaś silne przesuszanie podłoża może być powodem opadania liści i kwiatów.
Bugenwillę trzeba chronić przed przeciągami i dużymi wahaniami temperatury i nie wolno też nabłyszczać liści środkami chemicznymi.
W czasie uprawy, zwłaszcza w czasie pobytu na zewnątrz, roślinę mogą zaatakować szkodniki takie jak: mszyce, przędziorki.