Blog > Porady > Bananowiec, Musa

Bananowiec, Musa

Pochodzenie

Pochodzenie

Banan (Musa) należy do rodziny bananowate (Musaceae). Rodzaj Musa rozpowszechniony jest w wielu strefach tropikalnych, a jego gatunki o jadalnych owocach mają istotne znaczenie ekonomiczne.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Banan wygląda jak drzewo, ale jest byliną. Jego pień, to w rzeczywistości kłodzina utworzona z przylegających do siebie pochew liściowych. Po zaowocowaniu kłodzina zamiera, a z odrostów korzeniowych wyrasta nowa roślina. Kwiatostany banana są wielokwiatowe. Kwiaty zakwitają stopniowo. Niemal wszystkie dziko rosnące bananowce są zapylane przez nietoperze.

Do uprawy w mieszkaniach przystosowano odmiany bananów pochodzące od gatunków Musa acuminatai Musa cavedishii pochodzących z południowo-zachodnich Chin. Liście banana są owalne, błyszczące, duże i zebrane w pióropusz. Banan rośnie szybko, ale nie jest rośliną długowieczną, szybko się starzeje. Zasychające liście należy przycinać tuż przy łodydze.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Wiosną i latem należy podlewać bananowca obficie, nawozić raz na dwa miesiące. Ze względu na silny wzrost, młode rośliny należy przesadzać co roku; starym wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Dobrym podłożem będzie mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu wysokiego z dodatkiem gliny.

Banany rozmnaża się z odrostów korzeniowych, wyrastających u podstawy pnia. Odrosty należy oddzielać wiosną i do ukorzenienia zapewnić im wysoką wilgotność powietrza i temperaturę powyżej 20oC.

Liści bananowca nie należy przecierać ściereczką, ponieważ łatwo się rozrywają wzdłuż nerwów. Kurz można zmywać delikatnym prysznicem. Lubi on wysoką wilgotność powietrza. Wskazane jest zraszanie liści. Jeśli wiosną roślina nie wytwarza nowych liści ani też odrostów korzeniowych, to należy ją zasilić nawozem lub przesadzić do świeżego podłoża. Brunatne brzegi liści świadczą o zbyt suchym powietrzu. Popękane liście z brązowymi plamami na brzegach mogą świadczyć o poparzeniach słonecznych, trzeba roślinę przestawić w inne miejsce.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Bananowiec potrzebuje dużo światła. Starsza roślina dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie pod warunkiem, że liście nie są mokre. Młodych roślin nie należy jednak wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ łatwo mogą ulec poparzeniu. Najlepiej zapewnić roślinie miejsce bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jest to roślina ciepłolubna, latem najkorzystniejsza jest dla niej temperatura to 22-25oC; zimą z kolei nie niższa niż 18oC. Latem można roślinę wystawić na zewnątrz, w miejsce jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru.

Ciekawostki

Ciekawostki

Bananowce pochodzą z regionów południowo-wschodniej Azji i Papui-Nowej Gwinei. Z czasem rozprzestrzeniły się na inne regiony tropikalne i subtropikalne na całym świecie.

Liście bananowca są wykorzystywane w kuchniach azjatyckiej i afrykańskiej do zawijania potraw, co nadaje im unikalny smak podczas gotowania.

Banany dzielą się na dwie główne kategorie: słodkie banany deserowe, które jemy na surowo, oraz skrobiowe plantany, które są gotowane przed spożyciem.

Istnieje ponad 1000 odmian bananów na świecie, choć większość z nich nie jest znana konsumentom. Popularne odmiany to m.in. 'Cavendish’, 'Gros Michel’, 'Red Banana’, 'Plantain’, czy 'Lady Finger’.

Owoce bananowca z botanicznego punktu widzenia to jagody. Wewnętrzna część banana jest bogata w miąższ, a jego skórka chroni delikatny miąższ.

Bananowce rosną bardzo szybko. Mogą osiągnąć pełną wysokość, która wynosi od 2 do 8 metrów, w ciągu zaledwie kilku miesięcy.