Blog > Rośliny > Araukaria, Araucaria

Araukaria, Araucaria

Pochodzenie

Pochodzenie

Araukaria (Araucaria) należy do rodziny araukariowate (Araucariaceae). Rodzaj Araucaria obejmuje około 20 gatunków wiecznie zielonych drzew iglastych, o grubych pniach, osiągających do 60 m wysokości.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Do uprawy w mieszkaniach polecany jest gatunek Araucaria heterophylla, znana też pod nazwami: Araucaria excelsa, araukaria wyniosła lub jodełka pokojowa. Ten gatunek pochodzi z wyspy Norfolk. Gałęzie Araucarii heterophylla wyrastają poziomo, piętrami wokół pnia. Igły jej są ciemnozielone, miękkie, delikatne, o długości do 12 mm, lekko zagięte w stronę pędu. U rośliny starszej, gałęzie lekko zwisają. W mieszkaniu dorasta do 1,5 m wysokości. Rośnie wolno, a w ciągu roku najczęściej przyrasta jeden okółek gałązek.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Bryła korzeniowa araukarii, w miarę możliwości, powinna mieć stałą wilgotność i nigdy mocno nie przesychać. Nie lubi też zalewania. Latem należy podlewać obficiej i częściej, zimą oszczędniej, zależnie od panującej temperatury. Do podlewania zaleca się stosowanie wody miękkiej.

Od maja do sierpnia, raz na 2 – 3 tygodnie – podlać roztworem nawozów płynnych bez zawartości wapnia.

Przesadzanie: rośliny młode nie częściej niż raz na cztery lata; u starszych roślin lepiej wymieniać górną warstwę podłoża niż przesadzać, nie lubią dużych pojemników. Na dnie doniczki, należy zapewnić dobry drenaż. Dobrym podłożem będzie mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu wysokiego z dodatkiem gruboziarnistego piasku i kruchej gliny.

Araukarię rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub nasion, ale to zajęcie dla profesjonalistów.

Stanowisko

Stanowisko

Araukaria jest rośliną do chłodnych pomieszczeń. Najlepszą dla jej wzrostu jest temperatura z przedziału 10-20oC, zimą – wskazana jest niższa (5-10oC). Potrzebuje dużo światła i odpowiedniej przestrzeni wokół siebie. Wolne miejsce wokół rośliny pozwoli na prosty, pionowy wzrost z równo rozłożonymi okółkami gałązek wokół pnia. W lecie najodpowiedniejszym miejscem dla araukarii będzie miejsce w pobliżu okna północnego lub w ogrodzie – ocienione i osłonięte od wiatru.

Ciekawostki

Ciekawostki

Żywa skamieniałość – Araukarie należą do grupy jednych z najstarszych roślin na świecie. Ich przodkowie pojawili się na Ziemi około 200 milionów lat temu, w czasach dinozaurów!

Rodzaj Araucaria obejmuje około 20 gatunków** – Najbardziej znane z nich to Araucaria heterophylla (popularna jako „choinka z Norfolk”) i Araucaria araucana (znana jako „jodła chilijska” lub „małpie drzewo”).

Symbol długowieczności – Araukarie mogą dożyć nawet kilkuset lat, a w sprzyjających warunkach ich wysokość może dochodzić do 50-60 metrów!

Zaskakujące szyszki – Szyszki araukarii mogą osiągać imponujące rozmiary – niektóre gatunki wytwarzają szyszki o średnicy nawet 20 cm! Po dojrzewaniu opadają, a ich nasiona są jadalne.

Rodzime siedliska – Araukaria pochodzi głównie z obszarów południowej półkuli, w tym z Ameryki Południowej (Chile, Argentyna), Australii i wysp Oceanii.

Zastosowanie użytkowe – Drewno araukarii jest niezwykle twarde i wytrzymałe, dlatego było wykorzystywane do budowy statków, mebli oraz różnych konstrukcji.

Choinka pokojowa – W domowej uprawie najpopularniejsza jest Araucaria heterophylla, która często pełni funkcję ozdobnej „choinki”. Jest to roślina doniczkowa, która dobrze sprawdza się w umiarkowanych warunkach, preferując jasne, ale nie bezpośrednie słońce.