Blog > Rośliny > Taka, Tacca

Taka, Tacca

Pochodzenie

Pochodzenie

Tacca należy do rodziny krąpielowatych (Taccaceae). Pochodzi z tropikalnego klimatu Wysp Archipelagu Malajskiego.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Rodzaj Tacca obejmuje 30 gatunków. Jako roślinę doniczkową uprawia się gatunek Tacca chantrieri.  Jest ona byliną, której część podziemną stanowi pionowe kłącze. Część nadziemna, to duże eliptyczne, lekko wydłużone i ostro zakończone, pięknej oliwkowej barwy liście. Blaszki liściowe mają wyraźnie zaznaczony nerw środkowy i są lekko pofalowane między nerwami bocznymi.

Pojedyncze liście są osadzone na długich, sztywnych, zabarwionych na brązowo ogonkach liściowych, wyrastających wprost z podziemnego kłącza.

Największą ozdobą tej niezwykłej rośliny jest specyficznej budowy i rzadko spotykanej w przyrodzie barwy kwiatostan. Prawdziwe kwiatki są małe i zebrane w baldach, który jest otoczony dwiema parami brunatnych podkwiatków. Ze środka wyrastają liczne nitkowate twory też w odcieniu ciemno brązowym, podobnie jak cała reszta. Ten oryginalny kwiatostan osadzony jest na szczycie długiej, brązowej, bezlistnej łodygi i góruje wysoko ponad liśćmi.

Innym, znanym w świecie ogrodniczym gatunkiem z tego rodzaju jest Tacca leontopetaloides/ pinnatifida (krąpiel pierzastodzielna). Rośliny z tego gatunku, w krajach tropikalnych, uprawiane są dla ich jadalnych bulw.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Tacca lubi światło rozproszone. Dobrze też będzie rosnąć w półcieniu. Jako roślina pochodząca z tropików lubi ciepło. Wiosną i latem najodpowiedniejszą temperaturą będzie dla niej 25-28oC. Zimą nie mniej niż 18oC.

Preferuje stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Zaleca się ostrożność w podlewaniu. Nie należy zalewać ani też zbytnio przesuszać ziemi w doniczce. Do podlewania używać miękkiej wody o temperaturze pokojowej.

Tacca potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, można ją często zraszać po liściach miękką, ciepłą wodą.

W okresie wiosny i lata raz na 3-4 tygodnie, a zimą nie częściej niż co 8 tygodni podlać roztworem mieszanki nawozowej przeznaczonej do nawożenia storczyków.

Przesadzać w miarę potrzeby, gdy doniczka staje się za ciasna. Duża część nadziemna i nieproporcjonalnie mała bryła korzeniowa, to znak, że należy roślinę przesadzić. Najlepszym podłożem dla tej rośliny będzie specjalna mieszanka ziemi ogrodniczej do storczyków.

Taccę można rozmnażać z nasion lub z merystemów. Obydwa sposoby wymagają specyficznych, kontrolowanych warunków i ręki fachowca. Namnażanie w warunkach domowych jest raczej niemożliwe.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

W mieszkaniu roślinę można ustawić na parapecie okna wschodniego lub na parapecie okna zachodniego. Można też postawić w widnym miejscu w pobliżu okna zachodniego lub południowego, nie narażając rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i na przeciągi.

Najlepszym jednak miejscem do uprawy rośliny Tacca będzie tropikalne okno kwiatowe lub ogrzewany ogród zimowy. Roślina ta bowiem lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza.

Ciekawostki

Ciekawostki

Oryginalna budowa kwiatostanu i jego specyficzna brunatna barwa, sprawiły, że roślinę z gatunku Tacca chantrieri  w literaturze angielskiej nazwano „kwiatem-nietoperzem”.

Ze względu na specyficzną budowę i ciemną barwę kwiatostanu nazywa się też Tacca chantrieri „czarną wdową”.

W sprzyjających warunkach, roślina ta może rosnąć w domu przez kilka lat. Rośnie wolno, w ciągu roku przyrasta na roślinie do 3 liści, a po kilku latach może osiągnąć wysokość do 70 cm.

Kwiatostany mają długą trwałość. Kwitnienie trwa od wiosny do jesieni. Przekwitnięte kwiatki zmieniają się w jagody.