Blog > Inspiracje > Rośliny zielone do nasłonecznionego mieszkania

Rośliny zielone do nasłonecznionego mieszkania

Duże rośliny zielone do nasłonecznionego mieszkania. Nasze porady przy zakupie

Większość roślin zielonych uprawianych w naszych domach najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, osłoniętych od bezpośrednich promieni słonecznych. Delikatne zielone rośliny doniczkowe, narażone na długotrwałe palące słońce mogą zostać jednak poparzone. Objawia się to najczęściej brązowymi bądź żółtymi plamami na liściach. Jeśli zmian jest dużo, liście usychają, a roślina w krótkim czasie zamiera.

Wiecznie zielone rośliny doniczkowe

Zielone rośliny, które idealnie przystosowały się do niekorzystnych warunków (w tym mocnego nasłonecznienia) to z całą pewnością kaktusy i sukulenty. Sukulenty należą do roślin gruboszowatych. To bardzo obszerna grupa. Ich organy przystosowane do gromadzenia wody, są grube i mięsiste, wypełnione tkanką wodną. Najczęściej są to przekształcone łodygi lub liście. 

 

Z tego względu wyróżniamy dwie grupy sukulentów – liściowe oraz pędowe.

 

  • Sukulenty liściowe – gromadzą wodę w zgrubiałych liściach, zazwyczaj pokryte są warstwą kutykuli, która w znacznym stopniu ogranicza parowanie. Przedstawicielami tej grupy roślin są między innymi grubosze, sansewierie, kalanchoe, eszeweria, sedum, aloesy i agawy.
  • Sukulenty pędowe – magazynują wodę w zgrubiałych pędach, a ich liście w większości przekształcone są w ciernie. Do nich zaliczają się m. in. wilczomlecze, patyczaki oraz kaktusy.

Duże rośliny zielone w Twoim salonie – doradzamy i polecamy

Nie od dziś wiadomo, że rośliny zielone domowe są dopełnieniem aranżacji wnętrz, ożywiają pomieszczenia, a jednocześnie wprowadzają spokój i dobrą zieloną energię. Salon to miejsce, gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Dzięki nim relaksujemy się i “ładujemy baterie”. Warto zatem wprowadzić do pokoju dziennego odrobinę zieleni. 

 

Jakie rośliny doniczkowe zielone dobrać do nasłonecznionego salonu? 

 

W warunkach mocnego nasłonecznienia najlepiej sprawdzi się popularna i bardzo modna strelicja królewska, jak również strelicja biała oraz wiele gatunków sansewierii, oliwka europejska, palmy (takie jak daktylowiec kanaryjski czy waszyngtonia) oraz jukka.

 

Strelicja biała (Strelitzia nicolai) to roślina zielona która pochodzi z południowych rejonów Afryki. W naszych warunkach może osiągać nawet do 2 metrów wysokości. W miarę wzrostu jej liście osiągają pokaźne rozmiary. Jej największa ozdobą są piękne, biało-czarne kwiaty, przypominające głowę rajskiego ptaka. Niestety w warunkach domowych bardzo rzadko dochodzi do kwitnienia. Idealnym miejscem dla niej będzie dobrze oświetlony salon od strony południowej.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) zwana jest także “rajskim ptakiem”, za sprawą niezwykłych pomarańczowo-niebieskich kwiatów. W porównaniu do swojej kuzynki, starsze egzemplarze w warunkach domowych kwitną wiosna, a ich kwiaty utrzymują się nawet 6 miesięcy. W okresie letnim można uprawiać ją także na tarasach czy balkonach.

 

Sansewieria (Sansevieria) inaczej wężownica, to żelazna roślina, która dobrze będzie się czuła zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. Zaliczana jest do sukulentów liściowych. To w nich gromadzi wodę, dzięki czemu jest wyjątkowo odporna na jej niedostatek. 

 

Oliwka europejska (Olea europea) pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego. To wiecznie zielone, długowieczne drzewo. Osiąga wysokość nawet do 12 metrów. W naszym klimacie świetnie radzi sobie na miejscu słonecznym. Nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Kwitnie i zawiązuje owoce – oliwki, jednak nie są one tak smaczne i duże jak te, zbierane ze stanowiska naturalnych. Będzie idealnie pasowała do dużych pomieszczeń utrzymanym w klimacie śródziemnomorskim lub urządzonych w stylu minimalistycznym.

 

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Nazywany jest także plamą królewską. Posiada długie pierzastozłożone liście, szorstkie i ostro zakończone. Daktylowiec przeznaczony jest do uprawy w dużych i przestronnych pomieszczeniach, bowiem potrafi osiągać nawet do 4-5 metrów wysokości. Uprawa palmy nie jest wymagająca. Potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca osłoniętego od wiatru. W miesiącach letnich możemy wystawiać ją na zewnątrz.

 

Waszyngtonia (Washingtonia) swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych – Georgowi Washingtonowi. To piękna i efektowna palma, z wielkimi wachlarzowatymi liśćmi pokrytymi uroczo zakręconymi włóknami. Jest mało wymagająca i rośnie dość szybko. Potrafią osiągać nawet 15 m wysokości. Najczęściej uprawiana jest Washingtonia filifera oraz Washingtonia robusta. Wyglądem są bardzo zbliżone do siebie. Wymagają miejsc słonecznych i przestronnych.

Jukka (Yukka) jest częstym bywalcem w naszych domach. Pochodzi z rejonów Ameryki Północnej i Środkowej. Charakteryzuje się smukłym i długim pniem, na końcu którego wyrasta gęsty pióropusz liści. Juka dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. W czasie suszy potrafi magazynować zapasy wody w swoich liściach. 

Rośliny zielone doniczkowe idealne do każdego wnętrza 

Od kilku lat panuje tzw. trend “Urban jungle”, który łączy ze sobą roślinność, elementy naturalistyczne z pasującymi materiałami oraz wzorami. Podstawą tego stylu są oczywiście rośliny zielone doniczkowe

 

Im jest ich więcej, tym wnętrze wygląda ciekawiej i bardziej efektownie. Różne wielkości, formy i kolory roślin doniczkowych sprawiają, że można poczuć się jak w prawdziwej tropikalnej dżungli nawet w środku zatłoczonego miasta. W pomieszczeniach usytuowanych od strony południowej, dobrze oświetlonych i słonecznych także można stworzyć namiastkę egzotycznego raju. 

Pokojowe rośliny zielone takie jak przedstawiciele rodziny bromeliowatych: ananasy, echmea, tillandsia, guzmania będą świetnie wyglądały w kolorowych doniczkach ustawionych na parapecie. Z kolei Sedum morganianum, Rhipsalis (czyli tzw. patyczak) lub Senecio rowleyanus najlepiej wyeksponować umieszczając w wiszącym kwietniku. Zwisający pokrój tych roślin jest dobrym rozwiązaniem do wnętrz o małej powierzchni. 

 

Stojący, kilku stopniowy kwietnik jest także świetnym pomysłem na zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni kwitnącymi roślinami. Będzie dobrze prezentował się zarówno w małym pokoju jak i obszernym salonie. Na miejscach słonecznych najlepiej sprawdzą się pięknie kwitnące hibiskusy, różnobarwne kalanchoe, pachnące geranium czy niezwykłe oleandry.

 

Różnorodność roślin doniczkowych ich formy, kolor kwiatów czy liści sprawia, że możemy w dowolny sposób ustawiać je w naszych mieszkaniach tworząc ciekawe zestawienia. Należy jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach swoich roślin i dobierać stanowisko odpowiednio do ich wymagań.