Blog > Porady > Jak przygotować balkon i taras na zimę?

Jak przygotować balkon i taras na zimę?

Jesień mija, a zima zbliża się wielkimi krokami. Z poprzedniej porady dowiedzieliście się, jak zabezpieczyć ogród i rośliny w nim na okres zimy. Dziś, z uwagi na fakt, że wielu klientów sklepu Tomaszewski nie posiada ogrodów, za to są właścicielami balkonów lub tarasów, poradzę jak przygotować do zimy te przestrzenie.

Przygotowanie balkonu i tarasu na zimę

Zacznijmy od początku – jeżeli część z Was dopiero planuje założyć balkon, proponuję mądrze to zaplanować i przeprowadzić. W ofercie sklepów są dostępne drewniane podłogi, które układa się jak puzzle, co jest bardzo proste. W krótkim czasie osiągniecie szybki i ładny efekt. Nowa podłoga może pozostać na okres zimy na balkonie lub można ją złożyć. Jej niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że będzie ona stanowić izolację pomiędzy donicami a zimnym betonem.

O donicach na balkony zdań kilka

Jeżeli planujecie kupić duże donice na balkon, warto zabezpieczyć je od środka styropianem, który będzie izolować system korzeniowy i zabezpieczy go przed przemarznięciem.  W jednej z porad doradzałem Wam jaką wybrać doniczkę do kwiatów? Tu przypominam, że w kwestii donic na taras należy obowiązkowo pamiętać, że muszą one posiadać atest i być odporne na mróz, deszcz, śnieg, a także nie mogą odbarwiać się pod wpływem słońca. To będzie gwarancją, że będą dobrze wyglądać i służyć Wam przez długie lata. Donice te mogą być wykonane z fiberglassu, gliny, mieszanki tworzyw sztucznych czy drewna. W przypadku tych ostatnich, warto zaimpregnować je jeszcze przed posadzeniem roślin. W sklepie Tomaszewski każdy znajdzie taką donicę z podstawką, jakiej szuka – asortyment obejmuje szeroki wybór dużych i małych donic o podstawie kwadratu, prostokąta czy koła. Dostępne są też kolorowe doniczki do domu, osłonki dla roślin czy skrzynie balkonowe.

Pielęgnacja roślin w okresie zimowym

Gdy temperatura w październiku lub listopadzie spadnie poniżej 15 stopni, warto przenieść rośliny z tarasu do wnętrza (oleander, drzewka cytrusowe, rośliny domowe, pelargonie). Zbyt niska temperatura może im zaszkodzić. W tym czasie zaprzestańcie nawożenia i powróćcie do niego dopiero wiosną. Jeśli dysponujecie chłodnym miejscem, najlepiej przenieść rośliny właśnie tam, aby spędziły w nim okres spoczynku. W tym czasie zmniejszcie także ilość dostarczanej wody.

Jeśli na balkonie macie donice, w których rosną rośliny, warto ustawić je na podkładce styropianowej lub drewnianej, która będzie stanowić izolację od zimnego podłoża. Porównuję to do stania bosą stopą na zimnej podłodze, gdy jest zimno… A teraz wyobraźcie sobie, że macie buty – od razu zrobiło się cieplej, prawda? 😉 Z roślinami i donicami jest dokładnie tak samo.

Jesienne porządki na balkonie

Warto także przeprowadzić porządki na Waszych balkonach i tarasach, polegające na po sprzątaniu uschniętych liści, wycięciu kwiatostanów czy ustawieniu donic w jednej grupie. Ze skrzynek balkonowych wyrzućcie uschnięte rośliny i starą ziemię. Na wiosnę ziemię zawsze wymienia się na nową.

Jeśli macie na balkonie iglaki lub rośliny zimozielone, takie jak jałowce, tuje, cisy, bukszpany, rododendrony, pamiętacie, że należy podlewać je aż do momentu, gdy temperatura spadnie poniżej zera i ziemia zamarznie. Brak wody  jest najczęstszą przyczyną tego, że rośliny nie odbijają na wiosnę.

Skrzynie balkonowe wiszące na poręczach warto zdjęć na okres jesieni i zimy i schować je pod dach. Dzięki temu przedłużycie ich żywotność i ładny wygląd. Po pierwszych przymrozkach przystąpcie do zabezpieczenia roślin na zimę. Wykorzystuje się do tego białą agrowłókninę, obwiązując nadziemną część roślin i tworząc pewnego rodzaju kaptur. Do środka kaptura możecie wsypać suche liście. Będą one stanowić dodatkową izolację.

Tyle porad na dziś. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem – zachęcam do wysyłania wiadomości za pośrednictwem naszej strony na Facebooku!