Blog > Rośliny > Storczyk – Orchidea

Storczyk – Orchidea

Storczyki to egzotyczne rośliny zachwycające kolorami i bogactwem kwiatów. Niesamowicie popularne w polskich domach, idealne jako ozdoba parapetów, a także biur, hoteli oraz salonów kosmetycznych. Często wybierane na prezent na każdą okazje, a także ze względu na swój oryginalny wygląd coraz częściej wykorzystywane jako dekoracja różnego rodzaju przyjęć i eventów. Poznaj jego mniej znane odmiany oraz zasady pielęgnacji, aby długo cieszył oko.

Pochodzenie

Pochodzenie

Pierwsza grupa roślin wywodzi się z rodziny Orchidaceae, czyli Storczykowate. Znajduje się w niej kilkadziesiąt tysięcy gatunków oraz około 1000 rodzajów. Te gatunki różnią się od siebie wyglądem i sposobem życia. Przeważająca część storczyków to epifity żyjące głównie na gałęziach drzew. Żyją na powierzchni innych roślin, czerpiąc pokarm z obumarłych części rośliny. Ta grupa roślin żyje głównie w lasach strefy umiarkowanej, podzwrotnikowej i tropikalnej, czyli w lasach Ameryki Południowej i Środowej oraz w południowo-wschodniej Azji.

Druga grupa roślin nazywane naziemnymi to odmiany storczyków rosnących na ziemi. Występują głównie w tropikach, ale większość rośnie w Europie, Australii i Polsce. 

Odmiany

Odmiany

Phalenopsis – to najpopularniejsza odmiana storczyka doniczkowego, którą obecnie możemy znaleźć w większości sklepach. Lubi półcień, ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Liście, które są szerokie i wydłużone gromadzą zapasy wody, a korzenie z powietrza pobierają wodę. Kwiaty tego storczyka w naturalnym środowisku osiągają średnicę 12 cm oraz są barwy białej. Występują również w odcieniach żółci, brązu i różu, często z występującymi ciemnymi plamkami. Hodowcy tych kwiatów stworzyli wiele „mieszańców”, które różnią się liśćmi i kwiatami.

Zobacz rośliny kolekcjonerskie dostępne w naszym sklepie:

Paphiopedilum – (zwany Pantofelkiem lub Sabotkiem) to storczyk naziemny pochodzący z południowej Azji. Najlepiej rozwija się w umiarkowanej temperaturze, półcieniu i równomiernej wilgoci podłoża. Lekko nawozimy go od kwietnia do września. Charakterystyczne dla tego storczyka jest to, że z każdej rozety liściowej przeważnie wyrasta tylko jeden pęd kwiatowy. W trakcie wzrostu storczyka w pachwinach liści tworzą się rozety, dzięki którym wyrastają kolejne pędy kwiatowe w następnym roku.

Cymbidium – ma długie i sztywne pędy kwiatowe, a same kwiaty są gęsto osadzone. Uprawiany jest głównie na kwiaty cięte o barwach białych, żółtych, zielonych, odcieniach brązowych i fioletowych. Wersje doniczkowe mają krótsze liście i mniejsze pędy kwiatowe. Wymagają w czasie wzrostu dużej ilości wody i częstego nawożenia. W trakcie spoczynku potrzebują ograniczonego podlewania, jasnego, suchego i chłodnego miejsca.

Vanda – uprawiany bez podłoża. Potrzebuje dużo światła, wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanej temperatury.

Cattleya – w trakcie kwitnienia wymaga wysokiej wilgotności powietrza, umiarkowanego światła i temperatury. W trakcie spoczynku ograniczamy podlewanie i temperaturę do 10-12oC.

Miltonia – ma średnie wymagania co do temperatury i światła. Jest bardzo wrażliwa na niedobór wody, ale nie można jej przelać.

Dendrobium – jest łatwy w uprawie oraz potrzebuje umiarkowanych warunków klimatycznych.

Oncidium – w warunkach domowych rośnie dobrze.

Ludisia – w warunkach domowych rośnie dobrze w zacienionym miejscu oraz potrzebuje częstego podlewania. Liście są ciemnozielone z pomarańczowym unerwieniem, a kwiaty białe lub jasnoróżowe.

Kwiaty storczyka Ludisi

Vuylstekeara – kwitnie prawie cały rok, jest łatwy w uprawie. Jest to krzyżówka różnych rodzajów storczyków.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja

Phalenopsis przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć przez co najmniej kilka lat. Kwitnie 1-2 razy do roku. Preferuje podłoże przewiewne i lekkie jako epifit, dlatego idealnym podłożem jest kora, czasem z dodatkiem mchu torfowca, kokosa, keramzytu lub styropianu. Przez kilka lat uprawy podłoże musi zachować właściwe stosunki powietrzno-wodne.

To może Ci się przydać:

Zobacz wszystkie doniczki dostępne w naszym sklepie.

Storczyki uprawiamy w transparentnych doniczkach, które zapewniają odpowiedni dostęp do światła, dzięki czemu możemy obserwować system korzeniowy. Korzenie muszą być mięsiste, jędrne, o barwie biało-szarej z żółto-zielonymi zabarwieniami końcówek. Taki wygląd korzeni jest oznaką zdrowia i wzrostu rośliny.

Storczyki podlewamy 1-1,5 razy w tygodniu. Obfite podlewanie doprowadza do uszkodzenia systemu korzeniowego, który ogranicza pobieranie wody, co skutkuje marszczeniem się i przewiędnięciem liści. Aby temu zapobiec po 20 minutach od podlania, wylewamy nadmiar wody. Zalecane jest umieszczenie doniczki w naczyniu z wodą tak, aby woda sięgała górnej krawędzi doniczki. Po nawodnieniu całego podłoża wyciągamy doniczkę z wody. 

Storczyka nie trzeba często przesadzać, a korzenie wystające ponad doniczkę są odpowiedzialne za pobieranie wody z powietrza. Jeżeli korzenie zaczynają wypychać roślinę do góry, która stopniowo traci swoją stabilność to czas na przesadzanie. Przeważnie okres ten jest co 2-3 lata, a wykonujemy to zawsze wiosną. Ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni oczyszczamy je ze starego podłoża, robiąc to delikatnie dłońmi. Jeżeli jakieś korzenie są zgniłe lub wysuszone — usuwamy je.

Po zakończeniu kwitnienia zielony pęd kwiatowy przycinamy nad 2-3 oczkiem licząc od dołu. Natomiast jeżeli pęd zesechł przycinamy nisko.

Od marca do września nawozimy płynnymi nawozami do storczyków w regularnych odstępach czasowych (zalecane raz na miesiąc).

Wymagania związane z przechowywaniem

Wymagania związane z przechowywaniem

Dla storczyka w trakcie kwitnięcia staramy się wybrać miejsce, które jest widne, ale nie może być bezpośrednio nasłonecznione. Najlepszą temperaturą dla rośliny jest około od 20°C do 25°C. Po zakończeniu kwitnienia ustawiamy doniczkę na parapecie okna wschodniego lub północnego, ale wówczas parapet musi być widny.

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że?

  • Dziką orchideę wykorzystuje się jako afrodyzjak, środki antymalaryczne oraz do perfum i kosmetyków.
  • Vanilla jest oryginalnym storczykiem. Jego owocem jest długa torebka z dużą ilością drobnych nasionek, czyli tzw. laska wanilii.
  • Suszone liście storczyków w niektórych rejonach świata dodawane są do rumu.
Vanilla

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.