Blog > Inspiracje > Prymula – Pierwiosnek

Prymula – Pierwiosnek

Pierwiosnek (Primula) kwiat elfów

Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa „primus” – pierwszy, ponieważ to niemal pierwszy kwiat pojawiający się wiosną w przyrodzie, kwiat wiosny, nadziei, w literaturze uznawany też, za kwiat Elfów, Rusałek.

Prymula – odmiany

Parę słów o klasyfikacji naukowej oraz o pierwiosnku występującym naturalnie. Rodzina: Pierwiosnkowate (Primulaceae) obejmuje kilkadziesiąt rodzajów i kilkaset gatunków. Należy do niej wiele gatunków z rodzaju Primula. W naturze rosną na łąkach i w pół cienistych zagajnikach umiarkowanego klimatu półkuli północnej.

Prymula
Pierwiosnek kwiat elfów

Pochodzenie Primuli

Występujące w Polsce Pierwiosnki: lekarski i wyniosły są pod częściową ochroną, a można je znaleźć u podnóża Karpat. Te uprawne znajdują zastosowanie w kuchni jako dodatek do dżemów, marynat, win lub sałatek. Kwiaty można kandyzować, liście suszyć. Są też używane w kosmetyce i medycynie, a także jako kwiaty do bukietów. W średniowieczu uważano, że łagodzą dolegliwości artretyzmu, kamicy nerkowej.

Pierwiosnek – doniczkowa roślina ozdobna zwiastująca wiosnę

Pierwiosnek pospolity (Primula vulgaris), w handlu najczęściej spotykany pod nazwą Primula acaulis jest najstarszym pierwiosnkiem ogrodowym. Dzięki pracom hodowlanym powstała forma uprawna Primuli acaulis – uprawiana jako roślina doniczkowa. Od kilkunastu lat to popularna, kwitnąca roślina doniczkowa dostępna w handlu od grudnia do kwietnia. Może być sympatycznym upominkiem na „Dzień Babci”, “Walentynki” , „Dzień Kobiet”, czy z innej okazji lub bez okazji. Jest niedrogim, radosnym symbolem nadchodzącej wiosny. Pierwiosnek wyróżnia ładna rozeta liściowa i dużo kwiatów. Występuje w szerokiej gamie kolorów: od białego, przez różne odcienie żółci, różu, czerwieni, po fiolet i granat. Kwiaty jednobarwne, z „oczkiem”, nakrapiane itp. Kwiaty osadzone są na ogonkach kwiatowych wyrastających bezpośrednio z rozety liściowej lub zebrane w grona i osadzone na jednym grubym ogonku kwiatowym. Kwiaty z jednym okółkiem płatków lub półpełne, bywają też pachnące.

Pierwiosnek lekarski

Jak opiekować się pierwiosnkiem?

Z zasady należy je trzymać w niskich temperaturach (do 15 ℃), ale w warunkach pokojowych też będą kwitnąć przez kilka tygodni. Nie należy stawiać na parapecie nad kaloryferem lub w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Lubią widne stanowisko, trzeba często podlewać – najlepiej wlewać wodę do osłonki i po kilkunastu minutach nadmiar wody wylewać. Nawadniając roślinę nie moczyć kwiatów i rozety liściowej. By dłużej cieszyć się kwitnieniem nie przesuszać zbyt mocno bryły korzeniowej i systematycznie usuwać przekwitające kwiatki. Co zrobić z przekwitniętą prymulką? Wiosną przekwitającą prymulkę możemy wysadzić do ogrodu, a następnej wiosny zakwitnie, i kolejnej, i kolejnej… Kolekcjonując w ogrodzie takie „prymule – upominki” możemy zrobić kolorową, pierwiosnkową rabatę. Rozmnażanie pierwiosnków Primulę acaulis rozmnaża się z nasion. Jednak nie jest to zbyt łatwe zadanie. Drobne nasionka potrzebują specyficznych warunków do wykiełkowania. Uprawa powinna przebiegać w niskich temperaturach. Mimo, że handlowa roślina nie jest zbyt duża, to jej uprawa trwa kilka miesięcy.