Blog > Porady > Zwalczanie szkodników kwiatów domowych

Zwalczanie szkodników kwiatów domowych

Oglądanie stanu roślin jest podstawą ich pielęgnacji. Przegląd rozpoczynajcie od ich najniższych części. Znając obyczaje szkodników, a konkretnie przędziorków, wiemy, że właśnie tam może najpierw, pojawić się delikatna pajęczyna. Czasem zobaczycie tylko pożółkłe i pozwijane liście. Sami agresorzy są ledwo dostrzegalni, jako czerwone, żółte lub brązowe punkciki. Mali, ale absolutnie skuteczni niszczyciele roślin. Które rośliny doniczkowe są szczególnie zagrożone? Autorytety ogrodnicze wskazują na, pochodzące z tropikalnych lasów, fikusy, draceny, jukki o ozdobnych liściach i fuksje o ozdobnych kwiatach.

zwalczanie szkodników
zwalczanie szkodników

Zwalczanie przędziorka

Podatność tych roślin na ataki przędziorków ma związek z ich wrażliwością na niską wilgotność powietrza. Bardzo trudno zapewnić im komfort bytowania, szczególnie w sezonie zimowego ogrzewania. Próbujcie je ratować przy pomocy nawilżaczy powietrza i ręcznego zraszania. Oprócz tego konieczna jest wiedza na temat wymagań danej rośliny dotycząca światła, podłoża, podlewania. Jeżeli stosujecie nawozy, uważajcie by ich skład nie był zbyt obciążający, stosowny do pory roku i rośliny. Kiedy przędziorki uczynią już z niej swego gospodarza, macie do dyspozycji kilka możliwości kontrataku. Możecie zacząć od spryskiwania wodą co kilka dni (przynajmniej będzie ich mniej), przemywania wodą z szarym mydłem, ewentualnie zastosowania mikstury z czosnku lub cebuli. Na końcu strategicznych możliwości walki pozostają rozcieńczone chemiczne preparaty Talstar, Polysect Hobby, Envidor.

Zwalczanie mszyc

Znanym wrogiem ogrodnika są mszyce (owady). Występują one w różnych gatunkach. Ich sposobem na życie jest odżywianie się sokami roślin i przenoszenie przy tym chorób wirusowych. Ponieważ są owadami stadnymi, efekty ich poczynań stają się bardzo radykalne. Rośliny masowo usychają. Atakowane są zarówno drzewa i krzewy liściaste, iglaste, rośliny ozdobne, jak warzywa i rośliny uprawne. Mszyce to drobne owady, o długości od trzech do pięciu mm. Ich kształt jest owalny, barwa prawie przezroczysta, czasem lekko zielona, biała, czerwona. Mają odnóża, czułki i skrzydła. Jeżeli doszło do zagnieżdżenia się mszyc na Waszym kwiecie doniczkowym musicie reagować bardzo szybko. Pierwszy środek możecie sami wyprodukować w domu. Są to wyciągi i wywary z cebuli, czosnku, mniszka lekarskiego lub pokrzywy.

Przykładem może być wywar z łusek cebuli. 100 g łusek z cebuli zalewamy 5 litrami wody i gotujemy przez 30 min. Następnie studzimy i przecedzamy. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku przez okres 3-4 miesięcy (w ciemnym miejscu). Podobnie wytwarzamy preparaty z czosnku. Drugi dostępny środek do walkimożecie kupić w sklepach ogrodniczych. Są to biopreparaty – środki ochrony roślin, których substancja czynna jest pochodzenia naturalnego. Należą do nich np.: ogrodnicze mydło potasowe Himal (do rozkładania i sporządzania roztworu wodnego), Spruzit 04 EC (koncentrat do sporządzania roztworu wodnego) oraz Multi-Insekt 750 ml firmy Substral (wodny roztwór oleju roślinnego). Jest też w sprzedaży dostępna ochrona chemiczna. Są to preparaty Decis 2.5 EC, Fastac 100 EC, Sumi-alpha 050 EC. Zachowajcie ostrożność. Doniczkę do oprysku wynieście na balkon, załóżcie maseczkę ochronną. Zabieg wykonujcie przy pochmurnej, bezwietrznej pogodzie, w temperaturze do 25 stopni Celsjusza.

Zwalczanie wełnowca

Trudno odmówić wełnowcom ciekawego wyglądu. Patrząc okiem laika, a nie entomologa, możemy wyobrazić sobie np. małe, puchate, białe owieczki. Ciała kilkumilimetrowych owadów spowite są białą otuliną, przypominającą strzępki wełny lub waty. Niestety, dalsza opowieść z życia wełnowców w hodowcy roślin doniczkowych może budzić tylko przerażenie. Przede wszystkim strzeżcie się, aby nie przynieść tych drapieżników wraz z nowo zakupionymi okazami do Waszej domowej kolekcji.Lubią bytować np. na fikusach, storczykach, dracenach, fiołkach afrykańskich. Wysysanie soków komórkowych z roślin jest ich sposobem odżywiania. Zważywszy, że żyją stadnie i rozmnażają bardzo szybko, już dostrzeżenie pierwszego wełnowca, powinno pobudzić Was do natychmiastowego działania. Możecie zacząć od tradycyjnego, domowego oczyszczania rośliny ściereczką nasączoną denaturatem lub szarym mydłem. Należy ją często zmieniać na czystą, a zabieg stale powtarzać. Może się on okazać niewystarczający.

Wtedy konieczne jest wkroczenie z chemicznymi środkami ochrony roślin. Co 7-10 dni dokonujcie opryskiwania takimi preparatami jak np.: Provado Plus, Confidor oraz Actellic. Zdarza się, że wełnowce żerują na korzeniach. Wtedy należy podlać roślinę rozcieńczonym środkiem owadobójczym.

zwalczanie mączlika

Niewinnie wyglądają też tzw. białe muszki czyli mączliki. Mają tylko 1,5 mm długości i dwie pary białych skrzydeł. W ich jadłospisie roślin ozdobnych można znaleźć fuksje, begonie, poinsecje, hibiskusy, nagietki, astry. Odżywiają się wysysając sok z roślin. Efekty są widoczne poprzez żółknięcie i opadanie liści. Mączliki żerują zawsze tylko na ich spodzie. Są bardzo groźne, ponieważ mogą roznosić również choroby wirusowe, bakteryjne, a także na skutek produkowania rosy miodowej, grzybowe. Są to owady o dużej odporności, trudno je zwalczać. Możecie zacząć od zmniejszenia liczebności przy pomocy mydeł ogrodniczych. Potem pozostają już tylko metody chemiczne. W walce z osobnikami dorosłymi stosuje się preparat Talstar. Precyzyjnego uderzenia w jaja i larwy będziecie mogli spróbować dzięki środkom Confidor i Apacz, które przedostają się do soku roślinnego. Nadzieję skuteczności daje również preparat Juventox. Działa na jaja, larwy i poczwarki – uniemożliwia im przepoczwarzanie.

Zwalczanie wciornastki

Wciornastki nie imponują oryginalna urodą. Zwykle ich ciało ma od 1,2 do 2,5 mm. Kształt owada jest wydłużony, barwa beżowa lub brunatna. Występują formy z czterema parami błoniastych skrzydeł, krótkoskrzydłe i bezskrzydłe. Pokonują inne owady zasięgiem występowania na całej kuli ziemskiej, łącznie z Antarktydą. Główne ich pożywienie to sok komórkowy roślin. Jeśli chodzi o naszych domowych ulubieńców, to do ich menu wchodzą storczyki, palmy, bluszcze, fikusy. Obserwujcie zwłaszcza liście roślin. Tam mogą się pojawić dziwne, punktowe, jasne plamy. Dla potwierdzenia diagnozy można potrząsnąć rośliną nad arkuszem białego papieru. Wciornastki będą dobrze widoczne, dzięki temu, że poruszają się szybko. Starajcie się zapobiegać pojawieniu się w domu niepożądanych intruzów. Starannie oglądajcie nowe nabytki przed zakupem i nawilżajcie powietrze w mieszkaniu.

Jeżeli problem się już pojawił możecie zacząć od przemywania roślin wodą z mydłem. W sprzedaży są też środki chemiczne – Obsydian 01AL, Agricolle, Provado plus, pałeczki owadobójcze, specjalne lepy z klejem.

Zwalczanie ziemiórki

Ziemiórki zawdzięczają swoją nazwę prawdopodobnie żerującym w ziemi larwom. Uszkadzają one lub całkowicie pożerają system korzeniowy roślin, które są w ich zasięgu. Na siedmiomilimetrowe ciało larw składa się czarna głowa i przezroczyste ciało. Osobniki dorosłe to małe, ciemne muszki o długości od 2 do 4 mm i jednej parze skrzydeł. Latają wokół roślin nie czyniąc im krzywdy na tym etapie swojego życia (jest to objaw zagnieżdżenia się ziemiórek). Niestety składają jaja. Już po kilku dniach larwy są gotowe do działania. Rozwojowi kolonii ziemiórek sprzyja duża wilgotność podłoża i wysoka temperatura otoczenia do 24 stopni Celsjusza. Nie zwlekając, przystąpcie do działania.

Przeciwko dorosłym owadom wystawcie żółte tablice lepowe, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Larwy w doniczkach podlewajcie roztworem z czosnku lub roztworem z wody utlenionej (1:4 z wodą z kranu w temperaturze pokojowej). Jest również dostępny w sprzedaży preparat chemiczny Dimilindo podlewania. Po pozbyciu się ziemiórek i uratowaniu rośliny, dobrze jest nawozić ją preparatami z fosforem. Poprawicie w ten sposób kondycję osłabionego systemu korzeniowego.

Zachęcam Was także do przeczytania porady o tym, na co warto zwracać uwagę przy zakupie roślin. Jednocześnie zapraszam Was na Fanpage firmy Tomaszewski

https://tomaszewski.pl/2016/12/01/na-co-zwracac-uwage-przy-zakupie-roslin/