Blog > Porady > Hortensja ogrodowa: o podlewaniu, nawożeniu i cięciu

Hortensja ogrodowa: o podlewaniu, nawożeniu i cięciu

Hortensja ogrodowa zagościła w tym miesiącu na naszej stronie na dobre. Wybraliśmy ją na Roślinę miesiąca, a nasz ekspert, Wojciech Wardecki, przygotował dla Was cykl porad, z których dowiecie się, jak o nią zadbać.

Podlewanie i nawożenie hortensji

Hortensje są bardzo wrażliwe na przesuszenie, więc powinny mieć stale wilgotne podłoże. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na egzemplarze rosnące na lekko nasłonecznionych stanowiskach, gdyż w upalne i słoneczne dni bez odpowiedniej dawki wody będą więdnąć.  Podczas długich okresów suszy hortensję należy systematycznie i obficie podlewać. Idealna byłyby do tego deszczówka albo woda nie zawierająca wapnia, bo popularna „kranówka” może z czasem zmienić odczyn podłoża. Hortensja ogrodowa powinna być nawożona od wiosny do lipca. Najlepiej podawać gotowe nawozy, przeznaczone dla tych roślin – długo działające lub przeznaczone do stosowania raz w tygodniu. Od sierpnia używajcie tylko nawozów potasowych, które wpływają na drewnienie pędów i tym samym zaprocentują lepszym zimowaniem krzewów.

Cięcie hortensji

Pąki kwiatowe u hortensji ogrodowej zawiązują się pod koniec lata, dlatego bardzo ważne jest, aby nie przycinać jej ani jesienią, ani wiosną. Jeśli tak zrobicie, zetniecie utworzone już pąki i wówczas krzew nie zakwitnie w danym roku. To najczęściej popełniany błąd przez początkujących ogrodników. Wiosną odcinajcie jedynie przemarznięte, suche i martwe pędy oraz usuńcie zaschnięte kwiatostany. Czasem warto wstrzymać się z usuwaniem pędów aż do pojawienia się pierwszych pąków liściowych. Zdarza się bowiem, że na pędzie, który wydaje nam się martwy, tuż przy podstawie wyrosną liście!

Kilka słów o hortensji

Barwa kwiatów hortensji zależy od jej odmiany oraz odczynu podłoża, a dokładniej od dostępności jonów glinu w podłożu. Niskie pH gleby sprzyja uwalnianiu tych jonów. Im jest ich więcej w podłożu, tym bardziej niebieski staje się kolor kwiatów. Wyższe pH i mniej jonów glinu ma wpływ na ich zabarwienie na różowo. Uwaga: na tę kolorystyczną metamorfozę podatne są odmiany o kolorowych kwiatach, natomiast odczyn gleby nie wpływa na kwiaty białe. Jeśli chcecie zmienić kolor kwiatów i marzycie o niebieskich hortensjach, to należy stosować gotowe nawozy, przeznaczone do tego celu lub podawać doglebowo od wczesnej wiosny ałun.

Kwiaty hortensji można z powodzeniem zasuszać i używać ich do tworzenia suchych bukietów oraz innych kompozycji florystycznych. Najlepszą metodą jest preparowanie kwiatostanów w roztworze gliceryny. Mimo, że utrwalanie ich urody taką metodą trwa kilkanaście dni, pozwala to zachować ususzony kwiat w dobrym stanie nawet przez kilka lat 🙂

To jeszcze nie koniec porad, dotyczących hortensji. Już za tydzień na naszej stronie znajdziecie trzeci tekst z tego cyklu.