Blog > Porady > Rośliny do cienistych mieszkań #3

Rośliny do cienistych mieszkań #3

Nie każdy z Was dysponuje w swoim mieszkaniu czy biurze słonecznym stanowiskiem, w którym znajdzie się miejsce dla roślin. Nie oznacza to, że musicie z nich rezygnować, wręcz przeciwnie – powinniście otaczać się nimi i ze względów estetycznych i dla dobrego samopoczucia. W niniejszym tekście – trzecim i ostatnim z serii poświęconej roślinom do cienistych pomieszczeń – dowiecie się, jakie gatunki najlepiej odnajdą się w takich, umiarkowanie jasnych, warunkach.

Rośliny do cienistych mieszkań – Adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris)

rośliny do cienistych mieszkań

To filigranowa i delikatna przedstawicielka paproci. Bywa kapryśna i na początku jej uprawy można się do niej zniechęcić, ale jeśli zapewnicie jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się Wam swoim subtelnym wdziękiem. Jej listki są jasnozielone, niezwykle delikatne i kształtem przypominają nieco większe liście miłorzębu. Adiantum w naturze rośnie w poszyciu lasów, a w Waszym mieszkaniu najlepiej będzie czuła się na północnym parapecie. Jest też doskonałą rośliną do ogrodów w szkle, gdzie ma zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Nie toleruje przeciągów i niskiej temperatury, nie przepada za przesadzaniem i przestawianiem, nie lubi też dymu tytoniowego i wyziewów gazowych. Adiantum nie należy do roślin łatwych w uprawie, ale to nie powinno Was zniechęcać. Głównym problemem jest jej usychanie – powinna mieć zawsze wilgotne podłoże, jednak bez ryzyka przelania – i dużą wilgotność powietrza. W przypadku krótkiego przeschnięcia bryły korzeniowej i uschnięcia liści istnieje możliwość odratowania rośliny. Wystarczy przyciąć ją blisko ziemi, nawodnić i ustawić w ciepłym miejscu. Po jakimś czasie powinny pojawiać się zaczątki nowych liści.

Ciekawostka: przesadzając adiantum dodaj do podłoża hydrożel, który będzie magazynować wodę i dłużej utrzya wilgotne podłoże

Rośliny do cienistych mieszkań – Maranta (Marantha)

rośliny do cienistych mieszkań

To roślina ozdobna głównie z liści. Są one aksamitne w dotyku, barwnie unerwione, z plamistym wzorem i wyglądają, jakby były ręcznie pomalowane. W naturze płoży się w poszyciu lasów tropikalnych, jest dosyć niska, bo dorasta tylko do wysokości 30 cm. W mieszkaniu marantę można uprawiać z dala od słonecznego okna lub na parapecie północnym. Największym problemem jest utrzymanie wokół niej dużej wilgotności powietrza. W mieszkaniach zwykle cierpi z powodu suchego powietrza, dlatego należy ją zraszać (najlepiej odstaną wodą, aby nie utworzyły się wapienne plamy na liściach) lub umieścić doniczkę na podstawce z kamykami i wodą. Podłoże powinno być lekko kwaśne. Starajcie się nie podlewać jej wodą prosto z kranu. Pamiętajcie też, by co jakiś czas zakwaszać glebę.

Ciekawostka: w nocy maranta prostuje swoje liście ku górze, stąd nazywana jest przez niektórych rośliną modlącą się

Rośliny do cienistych mieszkań – Fatsjobluszcz lizjański (Fatshedera lizei)

rośliny do cienistych mieszkań

To mieszaniec otrzymany z fatsji japońskiej i bluszczu. Ma cienką łodygę, początkowo wzniesioną, później płożącą się, dlatego w uprawie domowej potrzebuje podpory. Kształt liści odziedziczył po fatsji japońskiej, natomiast pokrój po bluszczu. W zależności od odmiany liście mogą mieć faliste brzegi, plamy, jasne obwódki lub przebarwienia. Ma małe wymagania i nadaje się doskonale do uprawy w chłodnych, cienistych pomieszczeniach. Może przeżyć nawet w ciemnym kącie, jednak bez spektakularnych przyrostów. Nie lubi suchej, ciepłej atmosfery i ogrzewanych kaloryferami pomieszczeń. To jedna z niewielu roślin, które świetnie sprawdzą się w nieogrzewanych cienistych korytarzach albo chłodnych mieszkaniach. Dorasta do 2,5 metra, prowadzony najczęściej przy paliku. W lecie należy podlewać go często i nie dopuszczać do przeschnięcia bryły korzeniowej, a także zasilać nawozem.

Ciekawostka: nie występuje w naturze, jest dziełem człowieka

Na koniec chciałbym udzielić Wam kilku uniwersalnych wskazówek, które przydadzą się przy uprawie i pielęgnacji roślin, opisanych w niniejszym cyklu porad:

Podlewanie!

Im mniej światła mają rośliny, tym oszczędniej powinniście je podlewać. Mała ilość światła spowalnia proces fotosyntezy, a więc i wegetację. Z tego powodu rośliny będą potrzebowały mniejszą ilość wody, a jej nadmiaru po prostu nie spożytkują.

Wilgotność!

Wiele roślin uprawianych w Waszych domach, szczególnie tych na cienistych parapetach, pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie panuje duża wilgotność powietrza i ciepło. W warunkach domowych również będą tego wymagały. Zwróćcie więc uwagę na to, aby w sezonie grzewczym nie stawiać w pobliżu kaloryferów roślin, które lubią wilgotne powietrze i by często je zraszać.

Obserwuj!

Jeśli u roślin, stojących w cienistym miejscu, zauważycie drobnienie liści, ich żółknięcie i wydłużanie się pędów to znak, że roślina ma za mało światła. Przestawcie ją wtedy bliżej okna i obserwujcie, czy takie oświetlenie jej służy.