Blog > Porady > Roślina miesiąca: podlewanie i nawożenie storczyka

Roślina miesiąca: podlewanie i nawożenie storczyka

To nieprawda, że storczyki są trudne w hodowli. Owszem, może nie są tak mało wymagające jak kaktusy, ale wystarczy znać kilka podstawowych zasad ich pielęgnacji, a roślina odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem i będzie długo cieszyć nasze oczy.

Podlewanie i nawożenie storczyka

Podlewanie i nawożenie storczyka: jak podlewać?

Wiele zależy od wielkości storczyka, etapu wzrostu, w jakim się znajduje, wilgotności powietrza i temperatury. Te cztery czynniki mają największy wpływ na to, z jaką częstotliwością będziemy nawadniać roślinę. Generalna zasada mówi, że należy robić to rzadko, lecz obficie. Co to oznacza w praktyce? Zwyczajowo jest to przedział od 3 do 16 dni, choć niektóre źródła podają czas od 7 do 10 dni. Różnica może wynikać choćby z faktu, że o natężeniu podlewania może decydować to, z czego wykonana jest doniczka, w której hodujemy storczyka, a także na jakim stanowisku rośnie roślina – na słonecznym podłoże wysycha szybciej, a co za tym idzie, storczyk wymaga częstszego podlewania. Gliniane osłonki, choć popularne, nie są zalecane dla storczyków, ponieważ nie mają otworów odpływowych, co może powodować zbieranie się wody na dnie i doprowadzić do gnicia korzeni. Inaczej sprawy mają się  z plastikowymi, które takie otwory mają, dzięki czemu powietrze łatwo dociera do korzeni, a podlewanie jest banalnie proste.

Jak podlewać?

Są dwie szkoły podlewania storczyka. Jedna z nich zaleca zanurzenie rośliny w naczyniu z wodą i pozostawienie jej w nim tak długo, aż nawodni się całe podłoże. Wody powinno być na tyle dużo, aby sięgnęła górnej krawędzi doniczki, w której rośnie storczyk. Po nawodnieniu wszystkich roślin użytą wodą można podlać inne rośliny w mieszkaniu lub na balkonie. Zwolennicy innej metody podlewania utrzymują, że najlepiej jest, kiedy wstawi się storczyka do wanny, polewając go dużą ilością wody i odczekując, aż z doniczki wypłynie jej nadmiar. Tę metodę jednak nie do końca polecam ze względu na marnowanie dużej ilości wody – a powinniśmy do tego aspektu przywiązywać większą wagę. Obie szkoły zgodnie twierdzą, że woda powinna być miękka (deszczówka – jeśli nie ma zanieczyszczeń – bądź przegotowana) i w temperaturze pokojowej. Mimo obfitego podlewania ważne jest, by nie przemoczyć korzeni, które pod wpływem nadmiaru wody mogą zacząć gnić. Ważne jest też, by pomiędzy kolenymi podlewaniami podłoże dobrze przeschło.

Nawożenie storczyków

Kiedy storczyk jest w fazie wzrostu, należy dostarczać mu składniki niezbędne do tego, by rósł zdrowo i był w dobrej kondycji. Są dwa podstawowe sposoby nawożenia storczyka – podlewanie go razem z roztworem nawozu lub spryskiwanie rośliny płynnym nawozem. Zaleca się, aby odstępy pomiędzy kolejnym nawożeniem wynosiły około miesiąca. Pamiętajcie, że korzenie storczyków są bardzo delikatne i reagują na nadmiar nawozu. Nie używajcie nawozów do roślin kwitnących, ponieważ stężenie będzie zbyt duże i można w ten sposób zniszczyć roślinę.
Z uwagi na fakt, że gatunków storczyków jest ponad 4000 i każdy z nich ma nieco inne wymagania co do podlewania. Niektóre potrzebują ograniczenia podlewania (lub zaniechania go całkowicie na dłuższy czas), obniżenia temperatury powietrza albo zmiany nasłonecznienia stanowiska. Phalaenopsis do którego się odwołuję i który jest najbardziej spopularyzowaną z odmian storczyków nie ma jednak tak wygórowanych wymagań i kwitnie przez niemal cały rok.

 

W kolejnym artykule z cyklu „Sekrety uprawy storczyka” dowiecie się, jak go przesadzać 😉