Blog > Rośliny > Skrzydłokwiat – rośliny oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat – rośliny oczyszczające powietrze

Jeżeli szukacie bezproblemowych roślin, które znoszą zacienienie, ładnie kwitną, a do tego macie tendencję do ich przelewania, to skrzydłokwiat wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Jego zaletą jest także zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń powietrza z różnych związków chemicznych, takich jak alkohole, aldehyd, benzen czy formaldehyd. Skrzydłokwiat idealnie nadaje się do wystroju wnętrz biurowych, do obsadzania zielonych ścian, jak i do udekorowania mieszkania i domu. 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest znany i ceniony od wielu lat ze względu na łatwość uprawy i piękne, śnieżnobiałe kwiaty. Nie bez powodu potocznie nazywany jest lilią domową.  Ustawiając go w domu lub biurze zapewnijcie mu dostęp do rozproszonego światła – tam będzie rosnąć najlepiej! W przypadku małej ilości światła także sobie poradzi, jednak roślina zacznie tracić ładny pokrój. Podobnie jak anturium lubi wysoką temperaturę i może przebywać nawet w 25 stopniach. Zimą należy obniżyć ją do około 18 stopni, w miarę możliwości zapewniając roślinie spoczynek zimowy. Pamiętajcie, aby przy niższej temperaturze zmniejszyć także ilość dostarczanej wody.

Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatu

Przesadzanie: zapewnijcie odpowiednie podłoże, które musi być przepuszczalne i próchniczne. Na szczęście zabieg ten może odbywać się sporadycznie – dopiero kiedy zauważycie, że roślina ma ciasną doniczkę. 

Podlewanie: zapewnijcie skrzydłokwiatowi stale wilgotne podłoże. Przesuszanie rośliny będzie objawiać się zasychającymi końcówkami liści. Osobiście sugeruję, aby sadzić skrzydłokwiat w donicach z systemem nawadniającym, które będą idealnym rozwiązaniem dla osób, zapominających o regularnym podlewaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, roślina sama będzie pobierać wodę w miarę potrzeby. Waszym zadaniem będzie jej uzupełnianie i dolewanie do niej nawozu.

Nawożenie: należy je przeprowadzać od wczesnej wiosny do późnej jesieni zgodnie z zaleceniami, zawartymi na opakowaniu z nawozem płynnym. Sięgając po nawóz, wybierajcie ten do roślin kwitnących.

Rozmnażanie: najlepiej przeprowadzić je podczas przesadzania rośliny. W tym celu podzielcie rozrośnięte okazy, dzięki czemu powiększycie swoją kolekcję roślin. Pewnie zauważyliście, że ten piękny biały żagiel, który otacza kolbę, z czasem zaczyna zielenieć – to nie z zazdrości 😉 To zupełnie naturalne. Roślina zaczyna przekwitać i po jakimś czasie kwiatostan zacznie obumierać.  Kiedy będzie już brzydko wyglądać, wytnijcie go sekatorem u podstawy. Dzięki temu przedłużycie kwitnienie skrzydłokwiatu.

Uwaga!

  • jeśli macie w domu małe dzieci lub zwierzęta, pilnujcie, aby nie zjadły rośliny, ponieważ jest trująca. Po spożyciu wywołuje pieczenie i stan zapalny śluzówki jamy ustnej oraz zaburzenia rytmu serca;
  • skrzydłokwiat charakteryzuje się wysoką zdolnością absorpcji zanieczyszczeń powietrza, przede wszystkim alkoholi, aldehydów, benzenu i formaldehydu. Roślina może być wykorzystywana do uprawy hydroponicznej.

Warto wspomnieć, że cena za roślinę w zależności od jej wielkości może wynosić od około 10 zł do ponad 100 zł przy dużych okazach, mierzących ponad metr wysokości – sprawdź ofercie naszych roślin doniczkowych